رمز من - ramzeman
با تلاش پژوهشگران انگلیسی صورت می گیرد

افزایش طول عمر سلول های خورشیدی با یك پوشش ضد آب

افزایش طول عمر سلول های خورشیدی با یك پوشش ضد آب رمز من: پژوهشگران انگلیسی، نوعی پوشش ضد آب از جنس گرافیت ابداع نموده اند كه می تواند طول عمر سلول های خورشیدی را افزایش دهد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از اینجینیر، شاید به كار بردن یك پوشش ضد آب از جنس گرافیت در "سلول خورشیدی پروسكایت"(perovskite solar cells) بتواند گامی به سمت جذب مستقیم سوخت پاك از نور خورشید در آینده باشد.
سلول های خورشیدی پروسكایت نسبت به سلول های خورشیدی سیلیكونی، نازك تر و ارزان تر هستند و می توان آنها را روی سطوح گوناگونی مانند سقف ساختمان ها قرار داد اما این سلول ها در مقابل آب، دوام كافی را ندارند و به همین دلیل، كاربرد آنها در محیط های بیرونی، محدود است. دانشمندان "دانشگاه باث"(University of Bath) انگلستان، پوشش جدیدی از جنس گرافیت ابداع نموده اند كه می تواند در مقابل آب دوام بیاورد. آنها این پوشش را زیر آب آزمایش كردند تا دوام آنرا اثبات كنند.
این پژوهش نشان داده است سلول هایی كه با گرافیت پوشیده شده اند، می توانند ۳۰ ساعت زیر آب دوام بیاورند كه نسبت به پوشش های پیشین، ۱۰ ساعت بیشتر است. طی این فرایند، معمولاً چسبی كه پوشش گرافیتی را روی سلول ها نگه می دارد از بین می رود اما پژوهشگران باور دارند كه به كار بردن یك چسب قوی تر می تواند طول عمر سلول های خورشیدی را افزایش دهد.


دكتر "پترا كامرون"(Petra Cameron)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: فناوری سلول خورشیدی پروسكایت سبب می شوند انرژی خورشیدی، كارایی بیشتری داشته باشد و سلول های خورشیدی، به سادگی روی سقف قرار بگیرند اما دوام نیاوردن این سلول ها در آب، كارایی آنها را از بین می برد.
ما پوششی ابداع كرده ایم كه به سلول ها كمك می نماید تا ضد آب باشند و كارایی های گوناگونی داشته باشند. مهمترین نكته در مورد فناوری ما این است كه در آن از گرافیت استفاده می شود و گرافیت نسبت به موادی كه تابحال آزمایش شده اند، ارزان تر و بادوام تر است.
قبل از این، آلیاژهای حاوی ایندیوم برای محافظت از سلول های خورشیدی پروسكایت مورد استفاده قرار می گرفتند اما ایندیوم، یك فلز نادر و گرانقیمت است و پروسه استخراج دشواری دارد. استفاده از گرافیت بجای ایندیوم، گام قابل توجهی در تجاری سازی این فناوری به حساب می آید.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1398/02/21
14:50:26
5.0 / 5
4460
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت