رمز من - ramzeman

نصب بلندترین ایستگاه های هواشناسی دنیا روی كوه اورست

نصب بلندترین ایستگاه های هواشناسی دنیا روی كوه اورست رمز من: دانشمندان مرتفع ترین ایستگاه های هواشناسی دنیا را در كوه اورست كه بلندترین كوه دنیاست نصب و همین طور بلندپروازترین بالگرد مجهز به اسكن لیدار را راه اندازی كردند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، دانشمندان دو ایستگاه هواشناسی را در كوه اورست نصب كردند كه آنها را تبدیل به مرتفع ترین ایستگاه های هواشناسی در دنیا كرده است.
تیمی به رهبری انجمن ملی جغرافی(National Geographic Society) و دانشگاه "تریبهووان"(Tribhuvan) این دو ایستگاه نظارت بر آب و هوا را در ارتفاع ۸۴۳۰ و ۷۹۴۵ متری و همین طور سه ایستگاه دیگر را در ارتفاع پایین تر نصب كردند.
داده های جمع آوری شده از این ایستگاه ها به دانشمندان كمك می كنند تا چگونگی تأثیر گرمایش جهانی بر ذوب شدن یخچال های طبیعی را بهتر درك كنند.
"پل مایسكی" سرپرست این پروژه در مصاحبه ای با شبكه نشنال جئوگرافیك اظهار داشت: اینجا یكی از مناطق قاره ای با روند گرمایی سریع در جهان است، اما ما نمی دانیم كه در ارتفاع بالاتر از ۵۰۰۰ متر واقعاً چه چیزی اتفاق می افتد.
این سفر دو ماهه برای نصب این ایستگاهها شامل بیشتر از ۳۰ دانشمند از سراسر جهان همچون ۱۷ محقق نپالی بود.
این تیم همین طور مرتفع ترین نمونه از هسته یخ جهان را در ارتفاع ۸۰۲۰ متری جمع آوری كردند كه به دانشمندان كمك می نماید تا سابقه عمیق از بارش در این كوه و تركیب جو را در دوران قبل از دوران صنعتی بررسی نمایند.
یك نقطه عطف دیگر در این پروژه، عملیاتی كردن بلندپروازترین بالگرد اسكن لیدار در جهان بود كه دقیق ترین تصویربرداری را از منطقه اردوگاه كوه اورست و یخچال "خومبو"(Khumbu) فراهم می آورد.
این نتایج مثبت در یك سال بسیار بد در اورست حاصل شد، چونكه آب و هوای بد و شلوغی به سبب افزایش چشم گیر كوهنوردان توریستی موجب تلفات ۱۱ نفری در بلندترین كوه جهان شد كه از سال ۲۰۱۵ بالاترین آمار تلفات كوهنوردی بوده است.
دولت نپال اخیراً قریب به ۱۱ تن زباله از اورست جمع آوری كرد كه نتیجه چند دهه فعالیت انسانی در این كوه بوده است.
منبع:

1398/03/25
17:12:59
5.0 / 5
4453
تگهای خبر: دانشمند , شبكه , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت