رمز من - ramzeman

تصاویر ثبت شده از ماه درخشان تر از خورشید!

تصاویر ثبت شده از ماه درخشان تر از خورشید! به گزارش رمز من اگر چشمان ما می توانست پرتوهای گاما را مشاهده كند، ماه روشن تر از خورشید دیده می شد. تلسكوپ فضایی پرتو گامای فرمی(Fermi Gamma-ray Space Telescope) ناسا به تازگی موفق به ثبت تصویری شده است كه در آن ماه درخشان تر از خورشید دیده می شود.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، در این تصاویر می توان وضعیت درخشش ماه در هر تصویر را كه توسط تلسكوپ فضایی پرتو گامای فرمی ناسا ثبت شده، مشاهده كرد.
هر تصویر ۵ در ۵ درجه، در مركز ماه قرار دارد و پرتوهای گاما با انرژی های بالاتر از ۳۱ میلیون الكترون ولت یا دهها میلیون بار پر انرژی تر از نور مرئی را نشان داده است. علیرغم این انرژی ها ماه بسیار درخشان تر از خورشید به نظر می آید. هرچه تعداد رنگ های روشن یك تصویر بیشتر است به این معنا است كه پرتوهای گامای بیشتری در آنجا وجود دارد.
اگر چشمان ما می توانست تابش پرانرژی به نام اشعه گاما را ببیند، ماه درخشان تر از خورشید دیده می شد. تلسكوپ فضایی پرتو گاما ناسا برخلاف ما یك دهه است كه ماه را اینگونه می بیند.
"تلسكوپ فضایی پرتو گامای فرمی" یك تلسكوپ فضایی رصدگر پرتوی گاما است كه در مدار نزدیك زمین به رصد آسمان می پردازد. این تلسكوپ فضایی در ۱۱ ژوئن ۲۰۰۸ توسط موشك دلتا ۲ به فضا پرتاب شد.
"ماریو نیكولا مازیوتا"(Mario Nicola Mazziotta) و "فرانسسكو لوپاركو"(Francesco Loparco) از موسسه ملی فیزیك هسته ای در باری ایتالیا موفق به آنالیز و بررسی تابش اشعه گاما ماه بعنوان راهی برای درك بهتر نوع دیگری از تشعشعات از فضا شدند و ذراتی به نام "پرتوهای كیهانی" را مورد بررسی قرار دادند.
پرتوهای كیهانی ذراتی هستند كه در فضای خارج از اجرام آسمانی تولید شده و به جو این اجرام برخورد می كنند. در مورد كره زمین، این امواج در عبور از جو زمین و برخورد با ذرات اتمسفر به ذرات مختلفی مانند مزون ها و پوزیترون ها تبدیل می شوند.
"ماریو نیكولا مازیوتا" اظهار داشت: پرتوهای كیهانی اكثراً پروتون هایی هستند كه توسط بعضی از پر انرژی ترین پدیده های جهان، مانند انفجار امواج ستاره ای و جت ها هنگامی كه ماده در سیاه چاله ها می افتد، شتاب می گیرند.
از آنجائیكه ذرات از نظر الكتریكی شارژ می شوند، به شدت تحت تأثیر میدان های مغناطیسی كه ماه فاقد آن است، قرار می گیرند. در نتیجه، حتی پرتوهای كیهانی با انرژی كم هم می توانند به سطح ماه برسند و ماه را به یك ردیاب دستی ذرات مبتنی بر فضا تبدیل كنند. هنگامی كه پرتوهای كیهانی برخورد می كنند، آنها با سطح پودری ماه به نام "سنگ پوشه"(regolith) كه پرتوهای گاما تولید می كند، تعامل پیدا می كنند. در صورتی كه ماه بیشتر این پرتوها را جذب می كند اما بازهم بعضی از آنها فرار می كنند.
سنگ پوشه یا رِگولیت به لایه ای از سنگ یا پوششی از واریزه های سنگی كه روی سنگ بستر را می پوشاند گفته می شود.
"ماریو نیكولا مازیوتا" و "فرانسسكو لوپاركو" مشاهدات تلسكوپ فضایی پرتو گامای فرمی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا نشان دهند چگونه دید آن در طول مأموریت تصویر برداری تغییر كرده است. آنها اطلاعات مربوط به پرتوهای گاما را با انرژی هایی بالاتر از ۳۱ میلیون الكترون ولت - بیشتر از ۱۰ میلیون برابر بیشتر از انرژی نور مرئی - گردهم آوردند و آنها را سازماندهی كردند و نشان دادند كه وضعیت ماه در هر حالت چگونه است.
لوپاركو اظهار داشت: در این انرژی ها، ماه هیچگاه از چرخه فاز ماهانه خود عبور نمی كند و همیشه كامل به نظر می آید. در حالیكه تابش اشعه گاما ماه بسیار شگفت آور و حیرت آور است اما درخشش خورشید در تابش پرتوهای گاما با انرژی های بالاتر از یك میلیارد ولت الكترون، بیشتر است.
پرتوهای كیهانی با انرژی پایین به خورشید نمی رسند چونكه میدان مغناطیسی قدرتمند آن سبب حذف آنها می شود. اما پرتوهای كیهانی بسیار پر انرژی تر می توانند در این سپر مغناطیسی نفوذ كرده و جو متراكم خورشید را تحت تأثیر قرار دهند و پرتوهای گامایی تولید كنند كه می توانند به تلسكوپ فضایی پرتو گامای فرمی برسند.
باآنكه پرتوهای گاما چرخه فاز ماهانه ماه را نشان نمی دهد، اما این نكته را باید ذكر كرد كه درخشندگی ماه با گذشت زمان تغییر می كند. داده های تلسكوپ فضایی پرتو گامای فرمی نشان داده است كه میزان درخشندگی ماه حدوداً ۲۰ درصد نسبت به چرخه فعالیت ۱۱ ساله خورشید تغییر كرده است.1398/05/26
15:31:47
5.0 / 5
4415
تگهای خبر: اطلاعات , انرژی , تولید , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت