رمز من - ramzeman
یكی از برندگان نوبل فیزیك ۲۰۱۹:

خیلی اتفاقی متوجه شدم كه برنده نوبل شده ام

خیلی اتفاقی متوجه شدم كه برنده نوبل شده ام رمز من خیلی اتفاقی متوجه شدم كه برنده نوبل شده ام


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا، " میشل مِیر" به سبب كشف اولین سیاره فراخورشیدی در بیرون از منظومه شمسی، موفق به كسب نوبل فیزیك ۲۰۱۹ شد. به همین مناسبت "آدام اسمیت" مدیر علمی اداره رسانه نوبل یك مصاحبه تلفنی با وی ترتیب داد كه در ادامه آنرا می خوانید.
آدام اسمیت: سلام. من آدام اسمیت از نوبل پرایز هستم.
میشل مِیر: بله
آدام اسمیت: الآن كجا هستید؟
میشل میر: در اتوبوس و در راه فرودگاه هستم.
آدام اسمیت: اوكی. بله.
میشل میر: در اسپانیا هستم.
آدام اسمیت: می توانم از شما سوال كنم چطور خبر برنده شدن خودرا شنیدید؟
میشل میر: كاملا اتفاقی. در حال ترك هتل بودم و در همان لحظه به یك كامپیوتر وصل شدم و حدود یك ساعت قبل، خبر برنده شدنم را در آنجا مشاهده كردم. سورپرایز بسیار خوبی بود و خوب شد كه كامپیوتر را روشن كردم. متاسفانه الان من در اتوبوس و در اسپانیا هستم. بنا بر این مكالمه ما در شرایط سختی صورت می گیرد. كیفیت صدا هم بسیار بد است.
آدام اسمیت: باید كمی ناراحت كننده باشد كه وقتی خبر برنده شدن خودرا شنیدید، از خانه خود دور بوده اید.
میشل میر: بله. اما از جهتی هم خوب است برای اینكه من در مادرید و جاهای مختلف با همكارانم در مورد سیارات فراخورشیدی به گفت و گو خواهم پرداخت. بدین سبب اشكالی ندارد. لحظات خوبی را با همكارانم سپری خواهم كرد.
آدام اسمیت: البته. جشن های زیادی در انتظار شماست.
میشل میر: بله. امیدوارم.
آدام اسمیت: هیجان و حسی را كه ۲۴ سال پیش به هنگام دیدن نخستین سیاره فراخورشیدی داشتید را به خاطر می آورید؟
میشل میر: بله. می دانید كه این كشف چیزی نبود كه در یك لحظه خاص صورت گرفته باشد. برای اینكه باید برای رسیدن به چنین كشفی، طی چندین ماه اندازه گیری های گوناگون صورت گیرد تا پس از آن متوجه شوید كه نكات جالبی پیدا كرده اید كه منجر به كشفی هیجان انگیز می شود. البته من تصمیم گرفته بودم تا فصل بعد منتظر بمانم تا با انجام اندازه گیری های جدید به قطعیت و یقین برسم. مشكل، كیفیت اندازه گیری ها نبود بلكه تفسیر چیزی بود كه ما كشف كرده بودیم. پس تا فصل دوم سال ۱۹۹۵ میلادی منتظر ماندیم و همه چیز مرتب بود. بدین سان من و"دیدیه كولوز"(دیگر برنده نوبل فیزیك ۲۰۱۹) با هم گفتیم كه بسیار خوب، حالا مطمئنیم كه یك سیاره فراخورشیدی كشف كرده ایم. آن لحظه خارق العاده بود.
آدام اسمیت: بنابراین این خیلی غیرمنتظره است كه این سیاره تنها در چهار روز در گردش است.
میشل میر: بله
آدام اسمیت: چه قدر عجیب وغریب. باید برای اعتقاد به داده های شما شجاعت زیادی به خرج داد.
میشل میر: به غیر از تایید این مساله كه سیاراتی در خارج منظومه شمسی وجود دارد، شاید مهم ترین جنبه این اكتشاف، كشف مهاجرت مداری باشد. بدین سان اگر سیارات با خورشید فاصله داشته باشند، سپس اثر متقابل میان سیاره و دیسك، یك مهاجرت مارپیچی از سیاره را به سمت ستاره به وجود می آورد. این امر مهم ترین سناریوی اكتشاف ما بود.
آدام اسمیت: نكته هم همین جاست كه كشف تمام این سیارات فراخورشیدی كه الان به بیشتر از چهار هزار عدد می رسند، اطلاعاتی راجع به نحوه شكل گیری سامانه های خورشیدی و یا زمین خودمان به ما می آموزد.
میشل میر: بله، بله. مطمئنا. در واقع ما در یك سیستم سیاره ای زندگی می نماییم. بدین سبب تمام سیارات سامانه های خورشیدی، به همین سناریو تعلق دارند.
آدام اسمیت: بله. برای اینكه اغلب توجه زیادی برای جست وجوی حیات بیگانگان وجود دارد، ما می توانیم چیزهای بیشتری به جز اینكه آیا در آنجا زندگی وجود دارد و یا نه، بیاموزیم.
میشل میر: دانشمندان به سوژه تشكیل سیستم های سیاره ای علاقه مندند. ولی برای مردم این كه در آنجا حیات بیگانه وجود دارد یا خیر، مهم می باشد.
آدام اسمیت: به نظر شما ما چه زمانی می توانیم نخستین نشانه های حیات بیگانه را مشاهده كنیم؟
میشل میر: این مسئله، مشكل تشخیص نشانه های زیستن است و ما می دانیم كه چگونه آنرا انجام دهیم. ولی اساسا مسئله سختی است. نمی دانم شاید ۱۰ سال بعد، نمی دانم. ولی انتظار ندارم كه تا سال آتی جواب این سوال را پیدا نماییم.
۲ هزار سال پیش فلاسفه یونانی در مورد احتمال وجود حیات موجودات بیگانه به بحث و گفت و گو پرداخته اند. بدین سبب من معتقدم می توانیم ۲۰ سال دیگر هم صبر نماییم.
آدام اسمیت: بسیار خوب، ما مشتاقانه منتظر دیدار شما در استكهلم در دسامبر آینده هستیم.
میشل میر: ممنونم
آدام اسمیت: تبریك مجدد، متشكرم. خدانگهدار.
میل میر: خدانگهدار
منبع:

1398/07/17
14:24:13
5.0 / 5
4677
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت