رمز من - ramzeman

وقتی هوش مصنوعی از اتلاف مواد غذایی پیشگیری می كند!

وقتی هوش مصنوعی از اتلاف مواد غذایی پیشگیری می كند! رمز من: یك سوپرماركت آنلاین اهتمام دارد با كمك هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، اتلاف مواد غذایی را به حداقل برساند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، اتلاف مواد غذایی، یك مشكل بزرگ در سطح جهانی محسوب می شود. گزارش های سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد حاكی از این است كه سالانه حدود ۱.۳ میلیارد تن غذا دور ریخته می شوند. این مقدار غذا، برای سیر كردن ۸۱۵ میلیون انسان گرسنه در سطح جهان كافی است.
با این وجود، شاید پیشرفت های حوزه فناوری بتوانند روزی این مشكل را ریشه كن كنند. سوپرماركت آنلاین "اكادو"(Ocado) موفق شده با استفاده از تحلیل داده ها، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی، تولید غذا را مدیریت كند و میزان ضایعات مواد غذایی را از هر شش هزار مورد به یك مورد برساند.
"سوزانه وستلیك"(Suzanne Westlake)، از مدیران اكادو اظهار داشت: در انگلستان، سالانه ۸۶ میلیون مرغ، ۴۳۸ میلیون قرص نان، سه میلیون قطعه پنیر، ۱.۳ میلیون سیب و بیشتر از دو میلیارد سیب زمینی دور ریخته می شوند. ما باید علاوه بر غذاهای مصرف شده، غذاهایی كه دور ریخته می شوند را نیز بررسی نماییم.


تجارت الكترونیك و پلت فرم تداركات اكادو می توانند مواد غذایی كه مشتریان واقعا به آنها نیاز دارند، تامین كنند تا تولیدكنندگان، بیشتر از مقدار مورد نیاز سفارش ندهند. "جیمز متیوز"(James Matthews)، مدیرعامل اكادو اظهار داشت: در فروشگاه اینترنتی ما، یك هوش مصنوعی پیشرفته وجود دارد كه كمك می نماید تا از عادات خرید مشتریان خود آگاه شویم. موتورهای پیش بینی پیشرفته ما می توانند میزان تقاضا برای هر محصول را به دقت پیش بینی كنند تا سفارش اضافه ای از طرف تولیدكنندگان ثبت نشود.
وی ادامه داد: ما روزانه بیشتر از ۲۰ میلیون پیش بینی انجام می دهیم و اهتمام داریم همزمان با افزایش تازگی و در دسترس بودن مواد غذایی، میزان تلفات آنها را به حداقل برسانیم. با این روش، امكان پیش بینی محصولات مورد نظر در زمان واقعی و به فروش رسیدن همه محصولات تولید شده، امكان پذیر می شود.
اكادو در انبارهای خود، مجموعه ای از سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی و تجهیزات رباتیك را به كار گرفته تا مطمئن شود كه مواد غذایی، تازه و بموقع به دست مشتریان می رسند و دور ریخته نمی شوند.
متیوز افزود: فناوری تداركاتی ما و مجموعه ربات هایی كه برمبنای آن عمل می كنند، به ما امكان می دهند تا از رسیدن مواد غذایی به مشتریان مطمئن شویم. در واقع، هزاران ربات با یكدیگر همكاری می كنند تا سفارش مشتریان را در كوتاه ترین زمان ممكن به آنها برسانند برای اینكه هر چه مواد غذایی زودتر به مشتری برسد، امكان خراب شدن و دور ریختن آن كمتر خواهد بود.

ردیابی خودروی ارسال مواد غذایی
اتلاف غذا در صورتی پیش می آید كه محصولات به درستی در انبار یا وانت های مخصوص ارسال مواد غذایی ذخیره نشوند اما اكادو برای پیش گیری از این اتفاق، مدلهای شبیه سازی و پیش بینی كننده ای را به كار گرفته است تا ارسال مواد غذایی را ردیابی كند.


متیوز افزود: به كار گرفتن این مدلها، به ما كمك می نماید تا مطمئن شویم كه مواد غذایی، در دمای مناسب و بموقع، به دست مشتریان می رسند. با این كار، دیگر مواد غذایی به خاطر ذخیره در دمای نامناسب از بین نخواهند رفت. ابزارهای مبتنی بر یادگیری ماشینی می توانند به مسیریابی وانت های ارسال غذا كمك كنند. ما در هر ثانیه، ۹.۵ میلیون محاسبه انجام می دهیم. هر زمان كه مشتریان، سفارش خودرا تغییر دهند یا اصلاح كنند، همه گزینه های مربوط به مسیریابی و تحویل در همان زمان محاسبه می شوند.
برنامه های مسیریابی در زمان واقعی، نسبت به عواملی همچون تغییر شرایط جاده، ترافیك و سطح سوخت واكنش نشان می دهند. این عوامل می توانند كارآیی حمل و نقل را افزایش و سطح اتلاف مواد غذایی را كاهش دهند.
اكادو برای ضمانت تازگی مواد غذایی خود، محصولات را چند روز قبل از تاریخ انقضا نمی فروشد و آنها را به افراد نیازمند اهدا می كند.
منبع:

1398/08/15
20:28:44
5.0 / 5
4298
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت