رمز من - ramzeman

نظارت بر بیماران دیابتی از راه اشك و با یك عینك مخصوص

نظارت بر بیماران دیابتی از راه اشك و با یك عینك مخصوص به گزارش رمز من پژوهشگران آمریكایی و برزیلی به تازگی موفق به توسعه سنسورهای زیستی جدید گلوكز اكسیداز روی یك عینك شده اند كه با كنترل اشك چشم نظارت بر بیماران دیابتی را انجام می دهد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا، دیابت نوعی اختلال ناتوان كننده است كه در سراسر جهان ۳۸۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است. یكی از اشكالات آن این است كه بیماران می بایست به صورت مداوم قند خون خویش را مورد بررسی قرار دهند. برای این كار، بیماران از یك گلیكومتر قابل حمل استفاده می نمایند كه سطح گلوكز خون را اندازه گیری می كند. بیماران معمولاً برای گرفتن نمونه خون از نوك انگشتان خود خون می گیرند اما با كمك دانشمندان، همه چیز در حال تغییر است.
استفاده از یك سوزن هرچه قدر هم ریز برای گرفتن خون كار چندان راحت و آسانی نیست و علاوه بر دردناك بودن، خطر عفونت را هم به همراه دارد.
با این وجود، دانشمندان برزیلی و آمریكایی یك حسگرزیستی جدید گلوكز اكسیداز را تولید كرده اند كه می تواند با اطمینان و بدون درد سطح قند خون فرد را از راه اشك شخص كنترل كند.
دانشمندان راهی برای قرار دادن حسگرزیستی بر روی عینك های بیماران ابداع نموده اند و هنگامی كه اشك كاربر می آید، این اشك ها با گلوكز اكسیداز برخورد می كنند.
این برخورد جریان الكترون ها را تغییر می دهد و سیگنالی را تولید می كند كه توسط دستگاه نصب شده در دسته عینك ایجاد می شود. سپس دستگاه نتایج را در زمان واقعی توسط یك كامپیوتر عرضه می دهد.
"كانیتای برازاكا"(Canniatti Brazaca) فیزیكدان و پژوهشگر این مطالعه از موسسه شیمی "سائو كارلس"(São Carlos) اظهار داشت: غلظت متابولیت های مختلف در اشك منعكس كننده میزان تقارن خون است كه این مورد آنها را به یك وسیله جذاب برای نظارت غیرتهاجمی بر پارامترهای فیزیولوژیكی تبدیل می كند.
این دستگاه دارای چندین قابلیت است و همینطور می توان از آن برای تشخیص میزان ویتامین ها و الكل در خون بهره برد و یا حتی بیماری های دژنراتیو مزمن را هم تشخیص داد.
البته لازم به ذكر است این دستگاه هنوز وارد بازار نشده است. "كلوِرتون پیریچ"(Cleverton Pirich)، زیست شیمیدان "دانشگاه پارانا فدرال"(Paraná Federal University) برزیل، به وبسایت Next Web اظهار داشت: باآنكه فواید سنسورهای زیستی بسیار زیاد هستند، اما كارهای زیادی وجود دارد كه باید صورت گیرد تا زمانی كه آنها بتوانند واقعاً مؤثر و بدون خطر باشند و به صورت عمده تولید شوند. افزایش سرمایه گذاری های دولتی و خصوصی در پروژه های تحقیقاتی نوآورانه در این زمینه، اصلی ترین راه برای تسریع در این فرآیندها خواهد بود.1398/09/10
21:05:18
5.0 / 5
4563
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت