نور جدیدترین راهكار دانشمندان برای مبارزه با سرطان

نور جدیدترین راهكار دانشمندان برای مبارزه با سرطان به گزارش رمز من دانشمندان دانشگاه ˮیوسی ریورسایدˮ یك نور پر انرژی متشكل از رادیكال های آزاد توسعه داده اند كه می تواند به بافت های سرطانی حمله كند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، در راه مبارزه با سرطان، هیچ ابزاری را نمی توان نادیده گرفت و دانشمندان در حال آزمایش همه ابزارهای بالقوه از برچسب های پوستی گرفته تا نانوذرات هستند و اخیرا به سراغ نور رفته اند.
حالا به نظر می آید نور می تواند دارای خاصیت های ضد سرطان باشد. البته نه هر نوری، بلكه صحبت از نور پر انرژی(high-energy light) است.
این نوع از نور، مانند نور لیزر ماوراء بنفش، می تواند رادیكال های آزاد با توانایی منحصر به فرد حمله به بافت سرطان ایجاد كند. هر چند یك مشكل وجود دارد.
نور ماوراء بنفش به اندازه كافی به داخل بافت نفوذ نمی كند تا اثری در نزدیكی محل تومور داشته باشد و این محدودیت را می توان با بالادگرگونی فوتون از میان برداشت.
با این وجود مواد بالادگرگونی شده بازدهی پایینی دارند یا بر پایه مواد سمی هستند. اما یك چاره وجود دارد كه حالا برای دانشمندان دور از دسترس نیست: سیلیكون غیر سمی. چونكه تابحال هیچ كس نتوانسته است اثبات كند كه نانوكریستال های سیلیكون می توانند فوتون ها را بالادرگونی كنند، اما این كار به لطف دانشمندان دانشگاه یوسی ریورساید در حال انجام می باشد.


تعدادی از پژوهشگران به سرپرستی "پن شیا" دانشجوی دكترای علوم مواد دانشگاه یوسی ریورساید، شیمی سطح نانوكریستال های سیلیكون را برای یادگیری چگونگی اتصال لیگاندها مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. لیگاندها مولكول ها را به نانوذرات متصل می كنند و می توانند انرژی را از نانوكریستال ها به مولكول ها منتقل كنند.
سپس این گروه دریافت كه نانوكریستال های سیلیكونی مجهز به این لیگاندها می توانند انرژی را به حالت سه گانه مولكول های اطراف منتقل كنند. به این فرایند همجوشی سه گانه-سه گانه گفته می شود.
این نوع همجوشی، تحریك كم انرژی را به نمونه پرانرژی تبدیل می كند.
"شیا" می گوید: ما نانوكریستال های سیلیكون را با آنتراسن(anthracene) كاربردی كردیم. سپس نانوكریستال های سیلیكون را تحریك كردیم و دریافتیم كه انرژی به صورت مؤثر از راه نانوكریستال به مولكول های آنتراسن و محلول دی فنیلانتراسن منتقل می شود. این بدان مفهوم است كه ما از نور پر انرژی برخوردار شده ایم.
این كشف می تواند برای توسعه درمان های سرطان با حداقل تهاجم استفاده گردد. همینطور می توان از آن در فناوری هایی برای تبدیل انرژی خورشیدی، اطلاعات كوانتومی و فوتوكاتالیز نزدیك به مادون قرمز بهره برد.
این مطالعه در Nature Chemistry انتشار یافته است.1398/09/13
15:57:59
5.0 / 5
3669
تگهای خبر: اطلاعات , انرژی , دانشمند , رمز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت