رمز من - ramzeman
پژوهشگران آمریكایی:

رنگ مو امكان دارد به بروز سرطان منجر شود

رنگ مو امكان دارد به بروز سرطان منجر شود به گزارش رمز من دانشمندان آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه مصرف رنگ موی دائمی می تواند امكان مبتلا شدن به سرطان پستان را افزایش دهد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزویك، دانشمندان "موسسه ملی سلامت"(NIH) آمریكا در بررسی جدیدی دریافتند خانمهایی كه از رنگ موی دائمی و مواد شیمیایی صاف كننده مو استفاده می نمایند، بیشتر از خانمهایی كه مصرف كننده این محصولات نیستند، در معرض مبتلا شدن به سرطان پستان قرار دارند. این پژوهش نشان داده است كه افزایش ریسك مبتلا شدن به سرطان، با مصرف بیشتر این محصولات شیمیایی در ارتباط می باشد.
دانشمندان "موسسه ملی علوم بهداشت محیط"(NIEHS) آمریكا با استفاده از داده های مربوط به ۴۶۷۰۹ زن كه مورد بررسی آنها قرار داشتند، دریافتند خانمهایی كه در سال قبل از شركت در این بررسی، مرتب از رنگ موی دائمی بهره برده اند، ۹ درصد بیشتر از خانمهایی كه موی خویش را رنگ نكرده اند، در معرض مبتلا شدن به سرطان قرار دارند.
این بررسی نشان داد زنان آفریقایی- آمریكایی كه هر پنج تا هشت هفته یك مرتبه و یا بیشتر از رنگ موی دائمی بهره برده اند، ۶۰ درصد بیشتر در معرض مبتلا شدن به سرطان پستان قرار دارند؛ در حالیكه این میزان در زنان سفید پوست، به هشت درصد می رسد. دانشمندان دریافتند كه خطر مبتلا شدن به سرطان پستان در خانمهایی كه رنگ موی آنها موقت و یا نیمه دائمی است، بسیار كمتر و یا حدودا صفر است.
دكتر "الكساندرا وایت"(Alexandra White)، مدیر گروه همه گیرشناسی سرطان در موسسه ملی علوم بهداشت محیط و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: پژوهشگران مدت زیادی به بررسی ارتباط میان رنگ كردن مو و مبتلا شدن به سرطان پرداخته اند اما نتایج این بررسی ها، متناقض بوده اند. ما در پژوهش خود، ارتباط قوی تری را میان مصرف رنگ مو و افزایش ریسك مبتلا شدن به سرطان یافتیم. این ارتباط، در زنان آفریقایی- آمریكایی به خصوص كسانی كه دائما از رنگ مو استفاده می كردند، بیشتر بود.
یكی از یافته های جالب این پژوهش، ارتباط میان استفاده از مواد شیمیایی صاف كننده مو و مبتلا شدن به سرطان پستان بود. دكتر وایت و همكارانش در بررسی خود دریافتند خانمهایی كه حداقل هر پنج تا هشت هفته از مواد شیمیایی صاف كننده مو استفاده می نمایند، ۳۰ درصد بیشتر از دیگران در معرض مبتلا شدن به سرطان قرار دارند. باآنكه ارتباط میان مصرف مواد شیمیایی صاف كننده مو و مبتلا شدن به سرطان پستان در بین زنان آفریقایی- آمریكایی مشابه زنان سفید پوست بود اما زنان آفریقایی- آمریكایی بیشتر از دیگران از این مواد شیمیایی استفاده می كردند.
دكتر "دیل سندلر"(Dale Sandler)، مدیربخش همه گیرشناسی موسسه ملی علوم بهداشت محیط و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: از آنجائیكه پیش از این هم شواهدی در مورد ارتباط مواد شیمیایی صاف كننده مو و مبتلا شدن به سرطان وجود داشت، نتایج این پژوهش باید با نتایج پژوهش های دیگر تطبیق داده شوند.
سندلر افزود: ما در معرض عوامل بسیاری قرار داریم كه می توانند به بروز سرطان پستان منجر شوند و نمی توان یك عامل را برای بروز این مشكل معرفی نمود. باآنكه هنوز برای تایید نتایج این پژوهش، زود است اما عدم مصرف این گونه مواد شیمیایی می توانند خطر مبتلا شدن به سرطان پستان را كاهش دهند.
این پژوهش، در مجله "International Journal of Cancer" به چاپ رسید.1398/09/13
23:52:19
5.0 / 5
4323
تگهای خبر: دانشمند , شركت
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت