رمز من - ramzeman
جدیدترین یافته دانشمندان می گوید

جهش ژنتیكی كووید-19 مانع از ساخت واكسن نمی گردد

جهش ژنتیكی كووید-19 مانع از ساخت واكسن نمی گردد به گزارش رمز من به نظر می آید كه مقاومت كروناویروس جدید بیشتر از آن چیزی است كه در ابتدا تصور می شد، اما به این مفهوم نیست كه مانع از آماده سازی واكسن شود. دانشمندان می گویند كووید-19 در حال جهش است، اما به اندازه كافی سریع نیست كه به صورت قابل توجهی مانع از توسعه یك واكسن شود.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شیوع بیماری كووید-19(COVID-19) در ماه های اخیر، خیلی از شهرها در سرتاسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است و هر روزه تحقیقات علمی جدیدی در مورد آن مشاهده می نماییم و صحبت هایی در مورد جهش ویروس در سویه های مختلف كه مانع از ساخت یك واكسن كاربردی می شود، مطرح می شود. با این وجود، طبق جدید ترین گفته دانشمندان، امكان دارد این حرف اصلاً درست نباشد.
"ترور بدفورد"(Trevor Bedford) زیست شناس تكاملی در مركز تحقیقات سرطان "فرد هاچینسون" پرده از راز جدیدی برداشته است.
وی در حساب كاربری توییتر خود اظهار داشت كه بیماری كووید-19 در حال جهش است، اما نه به آن اندازه سریع كه مانع از ساخت واكسن شود.
ما می دانیم كه ویروس ها بعنوان بخشی از چرخه زندگی خود به صورت طبیعی جهش می یابند. با این وجود، هنگامی كه آنها در كپی كردن ژنوم خود گرفتار اشتباهاتی می شوند، این تغییرات اشتباه جمع شده و به نسخه های بعدی ویروس منتقل می شوند.


محققان پروژه كنسرسیوم ژنومیك كووید-19 در بریتانیا به منظور ردیابی این تغییرات، در حال ردیابی ویروس در هنگام انتقال از یك فرد به فرد دیگر و جهش آن هستند.
خوشبختانه به قول محققان، این ویروس نسبتاً پایدار می باشد. "ایوان هریسون" كه مدیر این پروژه است، تصریح كرد كه این ویروس با وجود شیوع گسترده، در هر ماه حدود دو جهش را پشت سر می گذارد كه نرخ جهش آن تقریباً یك سوم تا نصف آنفلوانزای فصلی است.
علاوه بر این، تغییرات ژنتیكی كه تابحال مشاهده شده اند در حال تغییر عملكرد ویروس نیستند. درست است كه ما شاهد جهش های گاه به گاه در پروتئین لبه ویروس هستیم و خواهیم بود كه البته این پروتئینی است و سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می دهد، اما این جهش ها احتمالاً مانع از ساخت واكسن های احتمالی نمی گردد. چون كه سرعت تغییرات ویروس، آهسته است و این خبر خوبی برای توسعه درمان و واكسن ها در آینده است.
این یافته بدان معنا است كه پس از آنكه شخص از بیماری كووید-19 بهبود یابد و یا با دریافت واكسن در قبال آن ایمن شود، به قول محققان به احتمال زیاد تا چند سال در مقابل سایر گونه های این ویروس محافظت خواهد شد.1399/01/09
18:48:10
5.0 / 5
3336
تگهای خبر: دانشمند , كاربر , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت