رمز من - ramzeman

سامانه كنترل كیفیتی كه فقط گوش می دهد!

سامانه كنترل كیفیتی كه فقط گوش می دهد! به گزارش رمز من محققان آلمانی موفق به ساخت یك سامانه كنترل كیفیت هوش مصنوعی شده اند كه می تواند با شنیدن صدای برقراری اتصالات و سرهم بندی قطعات در خطوط تولید از میزان درستی و كیفیت آن آگاه شود.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، هنگامی كه دو قطعه قابل اتصال از یك محصول در یك كارخانه به یكدیگر وصل می شوند، مانند صدای خوب چفت شدن درب خودرو، معمولاً صدای رضایت بخشی ایجاد می كنند. حالا محققان موسسه "فرانهوفر" آلمان با استفاده از هوش مصنوعی، یك سامانه جدید ابداع نموده اند كه با گوش دادن به این صداها می تواند تشخیص دهد كه چه خطایی در خطوط مونتاژ رباتیك رخ داده است.
این فناوری كه در موسسه فناوری رسانه دیجیتال فرانهوفر(Fraunhofer) آلمان ساخته شده است، دارای واحدهای سنسور صوتی است كه می توانند به صورت مستقیم بر روی یك دستگاه رباتیك یا روی دیوار و یا هر سطح دیگری در خطوط تولید نصب شوند.
به قول سازندگان، انداره هر واحد صوتی، از یك بسته سیگار تجاوز نمی كند و هر كدام از آنها شامل میكروفن، باتری و یك ریزپردازنده است كه سیگنال های صوتی را تجزیه و تحلیل می كند.
این سامانه بعد از آموزش اولیه برای تشخیص صحیح صدای اتصال مناسب قطعات خاص، متعاقباً قادر به تشخیص میزان درستی برقراری این اتصالات رباتیك و ذكر خطاهای احتمالی است. سپس پیام خطای تشخیص داده شده را به یك ناظر انسانی نشان داده است.
علاوه بر این، این سامانه با استفاده از الگوریتم های مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند صداهای مزاحم و نامربوط پس زمینه را نادیده بگیرد. همینطور می تواند بین صداهای هدف مختلف، تفاوت قائل شود. این بدان مفهوم است كه می توان از یك سنسور جهت بررسی موفقیت آمیز بودن اتصال اجزای مختلف یك محصول یا بررسی صحت اتصال چندین محصول بهره برد.
"دانیلو هولوسی" مدیر این پروژه اظهار داشت: در واقع ما به ماشین آلات حس شنوایی می دهیم. این اجازه می دهد تا تولیدكنندگان به صورت دقیق، خطاها را در مراحل اولیه تشخیص دهند، از عقب افتادن برنامه ریزی جلوگیری نمایند، خط تولید را هماهنگ كنند و شاهد افزایش اثربخشی كارخانه باشند.
منبع:

1399/01/23
20:32:38
5.0 / 5
3223
تگهای خبر: تولید , دیجیتال , ربات , فناوری
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت