رمز من - ramzeman

مصرف طولانی مدت داروهای كورتون سبب التهاب غدد فوق كلیوی می شود

مصرف طولانی مدت داروهای كورتون سبب التهاب غدد فوق كلیوی می شود به گزارش رمز من پژوهشگران دانشكده پزشكی ˮدانشگاه بریستولˮ انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند مصرف طولانی مدت داروهای كورتیكواستروئیدی یا كورتون(Corticosteroids) می تواند التهاب غده فوق كلیوی را افزایش دهد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، گلوکوکورتیکوئیدهای مصنوعی به صورت گسترده برای درمان انواع بیماری های محرک و خود ایمنی(provocative and autoimmune diseases) تجویز می شوند و به همین ترتیب می توانند بر چگونگی تولید گلوکوکورتیکوئیدها درون غده فوق کلیوی تاثیر بگذارند.
بدون تردید بیماران تحت درمان با گلوکوکورتیکوئید مصنوعی بعد از مدتی گرفتار نارسایی غدد فوق کلیوی می شوند شرایطی که با کاهش پاسخ دهی غده فوق کلیوی به تحریک ACTH یا عوامل استرس زا کاسته می شود. نارسایی غدد فوق کلیوی یک بیماری است که در آن غدد فوق کلیوی مقادیر کافی از هورمون های استروئیدی و در درجه اول کورتیزول را نمی توانند تولید کنند.
دانشمندان طی مطالعات پیشین تنها بر روی اثرات طولانی مدت درمان کورتیکواستروئید بر هپوتالاموس و هیپوفیز مغز متمرکز بودند و مطالعاتی انجام داده بودند ازاین رو محققان انگلیسی تصمیم گرفتد طی این مطالعه تأثیر مستقیمی که امکان دارد استروئیدها بر غده فوق کلیوی بگذارند را مورد بررسی قرار دهند. طی این مطالعه پژوهشگران دانشگاه بریستول بر روی این فرضیه که مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئیدهای مصنوعی می توانند روی غده آدرنال یا غده فوق کلیوی تأثیر بگذارند متمرکز شدند.
دانشمندان دریافتند که بعد از مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئید مصنوعی، ریتم ترشحات گلوکوکورتیکوئید مختل می شود و مسیر استروئیدوژنریک آدرنال مستقیماً تحت تاثیر قرار می گیرد. نکته قابل توجه این است که این عوارض مدت ها بعد از آخر مصرف قرص هم ادامه دارد. دانشمندان همینطور متوجه اثر ضدالتهابی درمان گلوکوکورتیکوئید مصنوعی در درمان غده فوق کلیوی شدند.
دکتر "فرانسسا اسپیگا"(Francesca Spiga) پژوهشگر دانشکده پزشکی بریستول اظهار داشت: مطالعه ما بینش ارزشمندی در مورد تنظیم مسیر استروئیدوژنیک غده آدرنال عرضه می دهد که نقطه شروع مهمی برای مطالعات بعدی در مورد غده آدرنال هستند. درک دقیق تر از اثرات گلوکوکورتیکوئیدهای مصنوعی بر پویایی هورمون گلوکوکورتیکوئیدها و فعالیت استروئیدوژنیک غده آدرنال و شناسایی مکانیسم های تنظیم کننده این اثرات به توسعه درمان های بهتر خواهد انجامید.



1399/02/11
11:20:28
5.0 / 5
3139
تگهای خبر: تولید , دانشمند , محقق , مغز
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت