رمز من - ramzeman
با استفاده از یك فناوری جدید محقق شد

مشاهده میزان از بین رفتن سیناپس های مغز در مراحل اولیه آلزایمر

مشاهده میزان از بین رفتن سیناپس های مغز در مراحل اولیه آلزایمر به گزارش رمز من پژوهشگران ˮدانشگاه ییلˮ آمریكا در مطالعه اخیرشان با استفاده از یك تكنولوژی جدید موفق به مشاهده میزان از بین رفتن سیناپس های مغز در مراحل اولیه آلزایمر شده اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، بیماری آلزایمر در اثر تولید سمی پروتئین های تاو و آمیلوئید در مغز ایجاد می شود و این سبب می شود سلول های عصبی از بین روند. مطالعات نشان داده اند که اتصالات بین سلول های عصبی که با نام "سیناپس" (synapse) شناخته می شوند، مدت ها پیش از شروع فرآیند مرگ سلول ها، مختل می شوند.
همایه یا سیناپس (Synapse) یک ساختار زیستی در پایانه همه آکسون ها (آسه ها) است که از طریق آن یک سلول عصبی پیام خویش را به دندریت (دارینه)، جسم سلولی یا اکسون یک یاخته عصبی دیگر یا سلولی ماهیچه ای یا یک غده می فرستد.
در مطالعه به تازگی دانشگاه ییل، دانشمندان تراکم سیناپس ها را در افرادی که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر قرار دارند، با افرادی که هیچ نشانی از این بیماری نداشتند، مقایسه کردند و با استفاده از فناوری تصویربرداری جدید دریافتند که از بین رفتن سیناپس در افرادی که در مرحله اولیه آلزایمر قرار دارند، بخصوص در مناطق اطراف هیپوکامپ زیاد است.
دانشمندان در مطالعه خود از روش تصویربرداری برش نگاری با گسیل پوزیترون(Positron Emission Tomography) که به اختصار پِت اسکن (PET scan) گفته می شود، استفاده کردند. این مطالعه دانشمندان را قادر کرد تا بتوانند از بین رفتن گسترده سیناپس های مغزی را در مرحله اولیه آلزایمر مشاهده کنند.
"آدام مکا" (Adam Mecca)، استادیار روانپزشکی دانشگاه ییل و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: روش های جدید ما را قادر می کند تا از بین رفتن گسترده سیناپس در مغز را تشخیص دهیم. امکان دارد ما بتوانیم از نتایج این آزمایش بعنوان یک نشانگر زیستی برای آزمایش های درمانی استفاده نماییم که این هم می تواند به ما در توسعه داروهای جدید کمک نماید.
برای به دست آوردن یک تصویر واضح تر از اثرات اولیه آلزایمر، دانشمندان پروتئین موجود در تقریباً کلیه سیناپس های مغز را تصویربرداری می کنند. اسکن های جدید پت توزیع صدمه سیناپسی در مراحل اولیه این بیماری را نشان داده است.
"کریستوفر ون دایک" (Christopher van Dyck) استاد روانپزشکی، عصب شناسی و علوم اعصاب و یکی از محققان این تحقیق، اظهار داشت: این روش ها به ما امکان می دهد تا در مراحل اولیه مبتلا شدن به بیماری، ضایعات سیناپسی را بررسی نماییم.
یافته های این مطالعه در مجله "Alzheimer’s Association" منتشر گردید.1399/02/26
14:25:41
5.0 / 5
2656
تگهای خبر: تولید , دانشمند , فناوری , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت