رمز من - ramzeman
با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

تشخیص كم خونی با یك نرم افزار تلفن همراه

تشخیص كم خونی با یك نرم افزار تلفن همراه به گزارش رمز من پژوهشگران آمریكایی، نرم افزاری ابداع نموده اند كه می تواند با كمك تصاویر ثبت شده از چشم، به تشخیص كم خونی كمك نماید.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، گروهی از پژوهشگران "دانشگاه پردو" (Purdue University)، نرم افزاری ابداع نموده اند که می تواند اختلالات خونی را با استفاده از دوربین تلفن همراه و ارزیابی سطح هموگلوبین تشخیص دهد. هموگلوبین موجود در سلول های خون می تواند یک نشانگر برای تشخیص بیماری هایی مانند کم خونی یا صدمه های کلیه باشد. پژوهشگران امیدوارند این نرم افزار جدید که به ارزیابی هموگلوبین می پردازد، روشی غیرتهاجمی جهت بررسی بیماری های چشمی عرضه نماید.
این فناوری، بر الگوریتمی مبتنی است که تصاویر ثبت شده با تلفن همراه را که کیفیت پایینی دارند، به سیگنال های دیجیتال با کیفیت تبدیل می کند. سپس یک الگوریتم جداگانه، به ارزیابی سیگنال ها می پردازد تا میزان هموگلوبین را بررسی کند.
"سانگ موک پارک" (Sang Mok Park)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ایده ما این است که با استفاده از یک عکس ساده، طیفی از رنگ ها را مورد بررسی قرار دهیم. اگر چندین عکس با رنگ قرمز مشابه در اختیار داشته باشیم، نمی توانیم تفاوت آنها را به وضوح تشخیص دهیم. وجود این طیف به ما داده هایی را عرضه می دهد که امکان یافتن اطلاعات مربوط به سطح هموگلوبین خون را فراهم می کنند.
پژوهشگران در حال تنظیم این نرم افزار هستند تا مانند یک اپلیکیشن ساده تلفن همراه عمل کند. به قول آنها، این نرم افزار به سخت افزار دیگری نیاز نخواهد داشت. دوربین تلفن همراه می تواند به آسانی تصاویری را از پلک داخلی چشم ثبت کند تا نرم افزار به ارزیابی آن بپردازد. این فرایند معمولا توسط پزشکان انجام می شود تا بیماران مبتلا به کم خونی شناسایی شوند.
"یانگ کیم" (Young Kim)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: این فناوری، جایگزین آزمایش های متداول خون نخواهد شد اما می تواند با بررسی هموگلوبین، روشی غیرتهاجمی در زمان واقعی باشد. انجام دادن این کار و آماده شدن نتایج آزمایش در بیمارستان می تواند چند ساعت زمان ببرد. بعضی از بیماری ها هم به چند آزمایش خون نیاز دارند که به از دست دادن خون بیشتر منجر می شود.
باآنکه این نرم افزار هم اکنون برای عملکرد خود، به یک کامپیوتر جداگانه نیاز دارد اما پژوهشگران امیدوار هستند که بتوانند آنرا با یک اپلیکیشن ترکیب کنند تا روند بررسی بدون دردسر صورت بگیرد. این روش، ارزش قابل توجهی در کشورهای در حال توسعه خواهد داشت و می توان از آن نه تنها جهت بررسی کم خونی بلکه برای تشخیص بیماری های دیگری که به سطح هموگلوبین مربوط هستند هم بهره برد.
کیم اضافه کرد: این نرم افزار می تواند راه را جهت بررسی سطح هموگلوبین خون و تشخیص کم خونی ساکنان نواحی دورافتاده فراهم آورد و همینطور به ارزیابی اختلالات خونی مانند کم خونی داسی شکل بپردازد.
این پژوهش، در مجله "Optica" به چاپ رسید.1399/03/02
23:58:37
5.0 / 5
2927
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت