رمز من - ramzeman
پژوهشگران انگلیسی و آمریكایی مطرح كردند

جهش ژنتیكی عامل زوال عقل، خطر مبتلا شدن به كووید- 19 را زیاد می كند

جهش ژنتیكی عامل زوال عقل، خطر مبتلا شدن به كووید- 19 را زیاد می كند به گزارش رمز من پژوهشگران انگلیسی و آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه امكان دارد نوعی جهش ژنتیكی عامل زوال عقل، در مبتلا شدن به كووید- ۱۹ موثر باشد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، پژوهش جدیدی حاکی از این است داشتن یک ژن معیوب در رابطه با زوال عقل می تواند خطر مبتلا شدن به کووید- ۱۹ شدید را تا دو برابر افزایش دهد.
پژوهشگران "دانشگاه اکستر"(University of Exeter) انگلستان و "دانشگاه کنتیکت"(UConn) آمریکا، داده های به دست آمده از یک بانک اطلاعات پزشکی انگلستان را تحلیل کردند و دریافتند که خطر مبتلا شدن به نوع شدید کووید- ۱۹ در بین افرادی که حامل دو رونوشت معیوب از ژن "آپولیپوپروتئین ایی"(APOE) هستند، بیشتر است. بررسی ها نشان می دهند که داشتن دو رونوشت معیوب از این ژن می تواند خطر بروز آلزایمر و بیماری قلبی را هم افزایش دهد. بررسی های این گروه پژوهشی نشان داده است که داشتن این جهش های ژنتیکی، خطر مبتلا شدن به کووید- ۱۹ را حتی در افرادی که به این بیماری ها مبتلا نیستند، دو برابر می کند.
پژوهشگران پیش از این دریافتند که افراد مبتلا به زوال عقل، سه برابر بیشتر در معرض مبتلا شدن به کووید- ۱۹ شدید قرار دارند و هنوز روش محافظت یا محل نگهداری خاصی برای آنها در نظر گرفته نشده است. بخشی از این خطر می تواند با شیوع زیاد کروناویروس در خانه های سالمندان ارتباط داشته باشد اما پژوهشگران در این پروژه، به بررسی یک مولفه ژنتیکی پرداخته اند که می تواند در این میان موثر باشد.
پژوهشگران دریافتند افرادی که حامل رونوشت معیوب ژن آپولیپو پروتئین ایی هستند، دو برابر بیشتر از دیگران در معرض مبتلا شدن به نوع شدید کووید- ۱۹ قرار دارند. آنها در این پژوهش، داده های مربوط به سلامت و ژنتیک مربوط به ۵۰۰ هزار نفر را در بانک اطلاعات پزشکی انگلستان مورد بررسی قرار دادند.
بیشتر افراد این جمع مورد بررسی، هنوز به ویروس مبتلا نشده اند اما کسانی که نتیجه آزمایش کووید- ۱۹ آنها مثبت از آب درآمد، حامل این جهش ژنتیکی بودند و میزان مبتلا شدن در آنها دو برابر افراد دیگر بود.
دکتر "چیا لینگ کو"(Chia-Ling Kuo)، پژوهشگر دانشکده پزشکی دانشگاه کنتیکت اظهار داشت: نتایج این پژوهش، بسیار هیجان انگیز هستند چونکه امکان دارد ما با کمک آنها بتوانیم درک نماییم که چگونه این ژن معیوب، باعث صدمه پذیری در مقابل کووید- ۱۹ می شود.
شاید نتایج این پژوهش بتوانند ایده های جدیدی را برای درمان عرضه کنند. این نتایج، بسیار مهم هستند چونکه نشان می دهند افزایش ریسک مبتلا شدن به بیماری که با افزایش سن بروز می کند، می تواند ناشی از تفاوت های بیولوژیکی خاصی باشد.
پروفسور "دیوید ملزر"(David Melzer)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: چندین پژوهش نشان داده اند که افراد مبتلا به زوال عقل، در معرض خطر مبتلا شدن به کووید- ۱۹ قرار دارند. این پژوهش نشان داده است که امکان دارد این خطر فقط ناشی از اثرات فراموشی، افزایش سن و قرار گرفتن در معرض ویروس در خانه های سالمندان نباشد.
وی ادامه داد: شاید این خطر تا حدودی ناشی از تغییرات ژنتیکی خاصی باشد که این افراد را هم در معرض مبتلا شدن به کووید- ۱۹ قرار می دهند و هم آنها را مستعد مبتلا شدن به زوال عقل می کنند.
این پژوهش، در مجله " Journal of Gerontology" به چاپ رسید.1399/03/06
23:53:00
5.0 / 5
2563
تگهای خبر: اطلاعات
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت