رمز من - ramzeman
پژوهشگران آمریكایی بررسی می كنند

نشانه های عصبی در بیماران مبتلا به كووید- ۱۹

نشانه های عصبی در بیماران مبتلا به كووید- ۱۹ رمز من: بررسی جدید پژوهشگران آمریكایی نشان میدهد كه بیماران مبتلا به كووید- 19 علاوه بر مشكلات تنفسی، نشانه های عصبی را نیز تجربه می كنند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، حدود نیمی از بیماران مبتلا به کروناویروس، نشانه های عصبی همچون روان آشفتگی، دشواری در تمرکز، از دست دادن حس بویایی و چشایی، تشنج، سکته و ضعف را تجربه می کنند.
یافته های این پژوهش نشان می دهند که کووید- ۱۹، چیزی بیش از یک بیماری عفونی تنفسی است. این بیماری سیستم عصبی بیمار مانند مغز، نخاع و عصب ها را تحت تاثیر قرار می دهد.
دکتر "ایگور کورالنیک"(Igor Koralnik)، استاد عصب شناسی "دانشگاه نورث وسترن"(NU) و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: آگاهی در این مورد، موضوع مهمی برای عموم مردم و پزشکان بشمار می رود برای اینکه عفونت ناشی از کروناویروس می تواند قبل از تب، سرفه یا مشکلات تنفسی، با نشانه های عصبی آغاز شود. برخی از نشانه های دیگر عصبی در بیماران مبتلا به کووید- ۱۹، سردرد، کاهش هوشیاری و درد عضله هستند.
تاثیر کووید-۱۹ بر سیستم ایمنی، موضوعی امکانپذیر است برای اینکه ویروسی که ریه ها و قلب را تحت تاثیر قرار می دهد، سبب دشواری در رسیدن اکسیژن کافی به مغز می شود. این مساله می تواند به بروز سکته در بعضی از بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بیانجامد.
بگفته پژوهشگران این پروژه، ممکنست کروناویروس مستقیما بر مغز اثر بگذارد و واکنش سیستم ایمنی نسبت به آن می تواند به التهابی منجر شود که به مغز و عصب ها لطمه می رساند.
این پژوهش، به توضیح موضوعی کمک می نماید که مورد توجه خیلی از پزشکان، بیماران و افراد فعال در حوزه سلامت روان است. این موضوع، میزان نتایج کوتاه مدت و طولانی مدت کووید- ۱۹ و پایداری آنها است.
این پژوهش نشان میدهد که حدود ۶۵ درصد بیماران مبتلا به کووید- ۱۹، روان آشفتگی را تجربه می کنند. روان آشفتگی، عارضه ای است که می تواند توهم، هذیان، تحریک پذیری و تغییرات شناختی دیگری را به همراه داشته باشد. بیماران بستری شده مبتلا به کووید- ۱۹، ممکنست اضطراب و وحشت زدگی را نیز تجربه کنند.
هنوز برای گفتن این مساله زود است که آیا نتایج عصبی پایدار هستند و پایداری آنها تا چه مدتی است اما کورالینک و همکارانش اهتمام دارند تا با بررسی افراد نجات یافته از کووید- ۱۹، به پاسخ این سوالات برسند.
این پژوهش، در مجله "Annals of Neurology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/03/26
15:30:53
5.0 / 5
2922
تگهای خبر: مغز
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت