رمز من - ramzeman

پارچه هوشمندی كه در گرما سرد و در سرما گرم می شود

پارچه هوشمندی كه در گرما سرد و در سرما گرم می شود دانشمندان ˮدانشگاه منچسترˮ انگلیس در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه نوع جدیدی از پارچه هوشمند شده اند كه به صورت یك پچ بر روی لباس كاربر قرار می گیرد و می تواند روشن یا خاموش شود و در گرما بدن افراد را سرد و در سرما بدن را گرم كند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، دانشمندان دانشگاه منچستر نوع جدیدی از پارچه هوشمند را توسعه داده اند که می تواند بعد از اتصال به لباس کاربر خودرا با دمای پیکر شخص تطبیق داده و هنگامی که کاربر احساس گرما می کند، فرد را خنک کرده و در هنگام سرما نیز سبب گرم شدن کاربر می شود. این پارچه مبتنی بر گرافین است و دمایش با تشخیص دمای بدن کاربر تغییر می کند.
پژوهشگران این مطالعه پیش تر نیز با بهره گیری از گرافین موفق به توسعه ماده استتار گرمایی برای پنهان کردن دمای بالای پیکر شخص از دوربین های مادون قرمز شده بودند، این ماده توسط یک جریان الکتریکی کوچک که درون لایه های گرافین تعبیه شده، عمل می کرد.
در این مطالعه نیز باردیگر پژوهشگران با کمک گرافین موفق به ایجاد این پارچه هوشمند شدند. بدن انسان هر چه گرم تر باشد، اشعه مادون قرمز بیشتری از خود ساطع می کند؛ بدین سبب بعضی از لباس ها به شکلی طراحی شده اند که اجازه می دهد تا این اشعه آزادانه بوسیله آن عبور کند تا به پایین نگه داشتن دمای بدن کاربر کمک نماید، با این وجود دانشمندان پارچه را به شکلی طراحی نموده اند که بتواند خودش را با دمای بدن کاربر در هر شرایطی تنظیم کند.
پروفسور "سی کوکاباس" (C. Kocabas) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: توانایی کنترل تابش گرمایی یک نکته مهم و اساسی است و کاربرد بسیار خوبی در مدیریت دمای بدن در هر آب و هوایی دارد. پتوهای حرارتی نمونه متداولی است که برای این مساله طراحی شده اند؛ با این وجود، حفظ این خاصیت ها با گرم شدن یا سرد شدن محیط اطراف، یک چالش بزرگ بوده است که ما طی این مطالعه توانستیم این کار را با ایجاد یک پارچه هوشمند مبتنی بر گرافین انجام دهیم.
گرافین نامِ یکی از آلوتروپ هایِ کربن است. این ماده از یک ساختار بلوری لانه زنبوری دوبعدی تشکیل شده است که در آن هر اتم کربن به کمک سه الکترون ظرفیت خود، با سه پیوند SP2 هیبریدیزه شده به سه اتم کربن دیگر متصل شده است.
یافته های این مطالعه در مجله "Nano Letters" منتشر گردید.1399/03/31
15:41:31
5.0 / 5
2775
تگهای خبر: دانشمند , دوربین , رمز , كاربر
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت