رمز من - ramzeman

با اتو و رنگ های شیمیایی خداحافظی كنید!

با اتو و رنگ های شیمیایی خداحافظی كنید! رمز من: دانشمندان استرالیایی به دنبال تولید پنبه های رنگی پایداری هستند كه ضمن اینكه می تواند سبب منسوخ شدن رنگ كردن آنها با رنگ های شیمیایی مضر شود، می تواند به تولید پارچه هایی منجر شود كه چروك نمی شوند و نیازی به اتو كردن ندارند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ​​دانشمندان در کانبرای استرالیا نوع جدیدی از پنبه رنگی به وجود آورده اند که نیاز به رنگ آمیزی شیمیایی خطرناک را برطرف می کند. پژوهشگران "سازمان پژوهش های علمی و صنعتی همسود"(CSIRO) به دنبال مهندسی الیاف طبیعی پایداری هستند که ممکنست روزی به تولید پارچه های پنبه ای بدون چین و چروک و با رنگ طبیعی منجر شود.
دانشمندان برای این کار کد رنگ مولکولی پنبه را کشف کرده اند. این بدان مدلول است که آنها بسادگی ژن هایی را به پنبه اضافه می کنند تا گیاه را به تولید رنگ وادار کنند.
"سازمان پژوهش های علمی و صنعتی همسود"(CSIRO) سازمان تحقیقات علمی وابسته به دولت فدرال استرالیا است که در سال ۱۹۲۶ با نام اولیه «شورای مشورتی علم و صنعت» پایه گذاری شد. از پژوهش های برجسته این سازمان می توان اختراع طیف سنجی جذب اتمی، توسعه اولین اسکناس پلیمری با موفقیت تجاری، نوآوری در دفع حشرات و معرفی یک سری کنترل های بیولوژیکی در استرالیا را نام برد.
دکتر "کالین مک میلان" سرپرست این مطالعه اظهار داشت: داشتن پنبه ای که رنگ خاص خودرا تولید نماید، یک فناوری انقلابی خواهد بود.
"فیلومنا پتولینو" یکی از پژوهشگران این مطالعه افزود: ما تابحال شاهد پنبه هایی به رنگ زرد روشن، طلایی-نارنجی و بنفش تیره بوده ایم.
در حال حاضر، این پنبه های رنگی جدید تنها یک سری از ظروف پتری با بافت های گیاه هستند. چند ماه طول می کشد تا پژوهشگران ببینند که آیا این بافت ها به گیاهان رنگی واقعی تبدیل می شود یا خیر. با این وجود این مطالعه بسیار امیدوارکننده بنظر می رسد.
هنگامی که ژن های رنگ پنبه در گیاهان تنباکوی سبز اعمال شدند، سبب ایجاد لکه های رنگی روی برگ های آن شدند. پس اگر برگ ها رنگی شده اند، به این معنا است که پنبه نیز رنگی خواهد شد.
اکنون دانشمندان می دانند که در راه درستی قرار گرفته اند و حالا بطور ویژه روی ایجاد پنبه های به رنگ سیاه که رنگ شیمیایی آن مضرترین و لطمه زاترین رنگ است، تمرکز کرده اند.
"مک میلان" اظهار داشت: این تحقیق واقعاً می تواند صنعت نساجی جهان را متحول کند، برای اینکه ما در حال ایجاد الیافی هستیم که هم تجزیه پذیر، هم تجدیدپذیر و هم دارای خواصی خواهند بود که هم اکنون ندارند.
این تیم کار خودرا به تولید پنبه های رنگی محدود نمی نماید. آنها همین طور در حال کار بر روی تولید پارچه و منسوجات بدون چین و چروک هستند. این ممکنست کار غیرممکنی به نظر برسد، اما پژوهشگران در ساخت پارچه هایی که نیازی به اتو ندارند، نزدیک هستند.
منبع:

1399/04/09
18:57:35
5.0 / 5
2742
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت