رمز من - ramzeman

بررسی سرطان بدخیم پوست با كمك یك مولكول در ادرار!

بررسی سرطان بدخیم پوست با كمك یك مولكول در ادرار! پژوهشگران اسلواكی در بررسی جدیدی دریافتند كه می توان با كمك یكی از مولكول های ادرار، به بررسی غیرتهاجمی یك سرطان بدخیم پوستی پرداخت.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، شاید به زودی بتوان برای پی بردن به واکنش سرطان نسبت به درمان، بجای جراحی های دردناک از یک مولکول ادرار استفاده نمود. پژوهشگران "دانشگاه پاول جوزف شافاریک "(upjs) اسلواکی، نوعی مولکول فلورسنت را در ادرار شناسایی کرده اند که امکان تشخیص افراد مبتلا به ملانومای بدخیم را فراهم می آورد.
پیگیری پیشروی سرطان، موضوع بسیار مهمی است برای اینکه به پزشکان امکان می دهد تا بدانند که آیا بیمار نسبت به درمان واکنش نشان میدهد یا خیر. بیماران مبتلا به ملانومای بدخیم، هم اکنون باید بافت برداری های تهاجمی را تحمل کنند تا پیشروی سرطان آنها مشخص و ردیابی شود اما در این روش جدید، پزشکان فقط از بیمار می خواهند تا نمونه ادرار خودرا عرضه کنند و سپس مولکول فلورسنت، پیشروی بیماری را به سرعت و با هزینه کم نشان میدهد.
نیاز به این روش واقعا قابل توجه است برای اینکه بررسی و درمان ملانومای بدخیم، چالش های بسیاری را به همراه دارد. این نوع از سرطان پوست، بسیار تهاجمی است و به سرعت به قسمت های دیگر بدن هم می رسد؛ در نتیجه بررسی پیشروی آن اهمیت زیادی دارد. روش های کنونی، بیمار را تحت جراحی های تهاجمی قرار می دهند تا نمونه ای از بافت مورد نظر برداشته شود و سپس پژوهشگران در آزمایشگاه، به بررسی آن بپردازند. این روش علاوه بر تهاجمی بودن، به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد. همه این عوامل سبب می شوند که بیمار به خاطر ترس، برای تشخیص بیماری اقدام نکند.
"ایوانا شپاکوا"(Ivana Špaková)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: نتایج بررسی های ما نشان می دهند که ما می توانیم از بررسی مولکول ادرار، بعنوان یک روش غیرتهاجمی برای ارزیابی پیشروی ملانوما و واکنش آن نسبت به درمان استفاده نمائیم.
این پژوهش، در مجله "Open Chemistry Journal" به چاپ رسید.1399/05/22
22:23:03
5.0 / 5
2399
تگهای خبر: ناسا , هزینه
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت