رمز من - ramzeman

كشف مولكولی كه به درمان بهتر سرطان مغز كودكان كمك می نماید

كشف مولكولی كه به درمان بهتر سرطان مغز كودكان كمك می نماید رمز من: پژوهشگران كانادایی، مولكولی را كشف كرده اند كه می تواند به درمان بهتر سرطان مغز كودكان كمك نماید.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، تشخیص سرطان مغز در کودکان همیشه با نتایج مخرب هم راه است اما پژوهشگران "دانشگاه مک مستر"(McMaster University)، راهی یافته اند تا شاید با کمک آن، انواع شدیدتر سرطان مغز کودکان، واکنش بهتری نسبت به درمان ها داشته باشند.
"مدولوبلاستوما"(Medulloblastoma)، متداول ترین تومور مغزی وخیم دوره کودکی است که بتازگی آنرا در چهار زیرگروه مولکولی قرار داده اند. گروه نخست، تومورهایی هستند که به ندرت قابلیت گسترش و کشنده بودن دارند اما سه گروه دیگر، تهاجمی هستند، متاستاز می کنند و به رغم درمان کامل می توانند در ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران با مرگ و میر همراه باشند.
گروه نخست، "Wnt" نامیده می شوند برای اینکه طی گسترش عادی آنها، یک مسیر سیگنال دهی مهم به همین نام در چندین بافت و اندام فعال می شود.
پژوهشگران دانشگاه مک مستر در بررسی های خود، مولکول کوچکی را شناسایی کرده اند که می تواند مسیر Wnt را در زیرگروه های دیگر هم فعال کند تا این انواع تهاجمی سرطان، واکنش بهتری نسبت به درمان داشته باشند.
این پژوهش نشان داد مسیر Wnt که پیش تر بعنوان مسیر تقویت کننده سرطان شناخته می شد، در شرایط خاصی می تواند مانند مهارکننده سرطان عمل کند.
"براناوان مانورانجان"(Branavan Manoranjan)، از اعضای این گروه که این پژوهش را بعنوان قسمتی از تز دکتری خود انجام داده است، چندین راه را مورد بررسی قرار داد تا بفهمد که آیا فعال شدن مسیر Wnt در گروه های سه و چهار می تواند از میزان تهاجم تومور بکاهد و توانایی رشد و گسترش آنرا بکاهد یا خیر.
مانورانجان طی بررسی توالی ژنتیکی سلول های بنیادی تومور مغز دریافت که مسیر Wnt، تنها در کسر نادری از سلول های سرطان گروه های دو و سه و چهار فعال است و هنگامی که این سلول ها سازمان دهی می شوند، تومورهای کوچک تری تولید می کنند اما سلول هایی که این مسیر در آنها فعال نیست، تومورهای تهاجمی با قابلیت متاستاز تولید می کنند.
پژوهشگران، مولکول کوچکی را که به فعال شدن مسیر Wnt کمک می نماید، آزمایش کردند و آنرا در موش هایی مورد بررسی قرار دادند که تومورهای فاقد این مسیر را داشتند. آزمایش آنها توانست رشد تومور را کم کند و میزان نجات موش ها را بهبود ببخشد.
مانورانجان اظهار داشت: پژوهش ما نشان میدهد مسیر Wnt که پیش تر تقویت کننده سرطان تصور می شد، در شرایط خاصی می تواند تومور را سرکوب کند. همین طور ما دریافتیم که همه زیرگروه های متفاوت، مقدار اندکی از سلول های فعال Wnt را در خود جای داده اند و این موضوع، امیدوارکننده است.
وی ادامه داد: فعالیت Wnt می تواند یک راهبرد درمانی جدید برای مدولوبلاستومای مقاوم در مقابل درمان باشد.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/10
15:36:25
5.0 / 5
2013
تگهای خبر: تولید , مغز , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت