رمز من - ramzeman

باتری هایی كه امكان سفر راحت به مریخ را فراهم می كنند

باتری هایی كه امكان سفر راحت به مریخ را فراهم می كنند به گزارش رمز من پژوهشگران آمریكایی، باتری های جدیدی ابداع نموده اند كه می توانند با شارژ لباس های فضانوردی و مریخ نوردها، امكان سفر راحتتر به مریخ را فراهم نمایند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزاستند، پژوهشگران "دانشگاه کلمسون" (Clemson University) آمریکا در بررسی جدید خود که با بودجه ناسا انجام شده است، کوشیده اند تا باتری هایی سبک تر و با قابلیت شارژ بیشتر عرضه کنند که می توانند لباس های فضانوردی و حتی مریخ نوردها را شارژ کنند.
"راماکریشنا پودیلا" (Ramakrishna Podila)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: شاید این باتری های جدید بزودی در ماهواره های آمریکا به کار بروند.
وی ادامه داد: بیشتر ماهواره ها قدرت خویش را از خورشید می گیرند اما ماهواره ها باید بتوانند انرژی را برای زمانی که در سایه زمین قرار می گیرند، ذخیره کنند. ما باید باتری هایی بسازیم که تا حد امکان سبک باشند چونکه هر چه وزن ماهواره بیشتر شود، هزینه مأموریت هم افزایش خواهد یافت.
این گروه پژوهشی در کار خود، از سیلیکون استفاده کردند که شارژ بیشتری جمع آوری می کند؛ بدین ترتیب می توان انرژی را در سلول های سبک تری ذخیره کرد. باآنکه مدت ها است که دانشمندان از ظرفیت بالای سیلیکون برای ذخیره انرژی الکتریکی خبر دارند اما این ماده هنگام شارژ شدن و خالی شدن شارژ، به قطعات کوچکتری تجزیه می شود.
چاره ای که پژوهشگران برای مرتفع ساختن این مشکل عرضه دادند، به کار بردن نانوذرات سیلیکونی کوچک بود تا دوام را بالا برند و طول عمر بیشتری را فراهم نمایند. در باتری های جدید، لایه ای از نانولوله های کربنی به کار رفته که نانوذرات سیلیکونی را در خود جای داده اند. پودیلا اضافه کرد: با این روش، اگر ذرات سیلیکون تجزیه شوند، باز هم در بسته بندی قرار دارند.
"شایلندرا چیلووال" (Shailendra Chiluwal)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ورقه های متشکل از نانولوله های کربنی، اتصال الکتریکی میان نانوذرات سیلیکون را حفظ می کنند. این نانولوله ها، یک ساختار سه بعدی را شکل می دهند که نانوذرات سیلیکون را حتی بعد از ۵۰۰ چرخه کنار هم نگه می دارد.
استفاده از باتری های سیلیکونی و نانومواد دیگر، نه تنها ظرفیت باتری را زیاد می کند، بلکه امکان شارژ باتری را با جریان الکتریکی بالاتر فراهم می آورد و به شارژ سریع می انجامد. این خصوصیت مهمی برای آن دسته از کاربران به حساب می آید که تلفن همراه آنها در اواسط تماس قطع می شود.
باتری های سبک تری که سریع تر شارژ می شوند و کارآیی بیشتری دارند، نه تنها مزیتی برای لباس های فضایی مجهز به باتری به شمار می روند، بلکه به دانشمندان و مهندسانی که فضانوردان را به مقصد می رسانند هم کمک می کنند.
پودیلا اظهار داشت: هدف بعدی ما، همکاری با شرکای صنعتی است تا این فناوری آزمایشگاهی را به بازار وارد نماییم.
این پژوهش در مجله "Applied Materials and Interfaces" به چاپ رسید.1399/06/12
08:35:39
5.0 / 5
2009
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت