رمز من - ramzeman
مطابق با مصوبه شورای عالی فضای مجازی؛

لیست اقدامات كلان شبكه ملی اطلاعات منتشر گردید

لیست اقدامات كلان شبكه ملی اطلاعات منتشر گردید به گزارش رمز من مطابق با مصوبه شورایعالی فضای مجازی در طرح كلان و معماری شبكه ملی اطلاعات ۵۳ تكلیف بعنوان اقدامات این شبكه به نهادهای متولی واگذار شده است.


به گزارش رمز من به نقل از مهر، بعد از گذشت حدود یک سال از عرضه طرح اولیه معماری کلان شبکه ملی اطلاعات و به دنبال ماه ها وقفه در تصویب این طرح در شورای عالی فضای مجازی، این شورا در جلسه شصت و ششم خود در تاریخ ۲۵ شهریورماه ۹۹، «طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات» را نهایی و تصویب کرد. این طرح اخیرا و بعد از آنکه به استحضار مقام معظم رهبری (مدظله العالی) رسیده است، توسط دبیر شورای عالی فضای مجازی ابلاغ گردید. طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات در امتداد تحقق این شبکه برای کاهش وابستگی و جلوگیری از دست اندازی بیگانگان در فضای مجازی، تأمین نیازهای عمومی مردم و ایجاد زیست بوم متناسب با فرهنگ اسلامی – ایرانی در ۵ ماده شامل «خط مشی های حاکم بر شبکه ملی اطلاعات»، «اهداف راهبردی و عملیاتی در افق ۱۴۰۴»، «معماری شبکه ملی اطلاعات»، «اجزای شبکه ملی اطلاعات» و «اقدامات کلان و نگاشت نهادی»، مصوب شده است. مطابق با آنچه که در این مصوبه با عنوان «فهرست اقدامات کلان و نگاشت نهادی» در رابطه با اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات دیده می شود ۵۳ اقدام برای تحقق اهداف عملیاتی خدمات کاربردی و محتوا در قالب تقسیم کار مرکز ملی فضای مجازی به نهادهای متولی واگذار شده است.


از ۵۳ تکلیفی که بر عهده نهادهای متولی گذاشته شده است بیشترین وظیفه بر عهده وزارت ارتباطات است و این وزارتخانه برای عملیاتی کردن حدود ۳۷ اقدام، مسئول است. علاوه بر این مسئولیت ۲ اقدام هم به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات واگذار شده است. براین اساس توسعه پیام رسان های اجتماعی بومی تا رسیدن به ظرفیت ۵۰ میلیون کاربر فعال و هم ایجاد و توسعه مرورگر بومی، ایجاد و توسعه جویشگر داخلی، ایجاد سیستم عامل داخلی برای تلفن همراه، ایجاد و توسعه سکوی رایانامه های داخلی به وزارت ارتباطات محول شده است. از طرف دیگر وزارت دفاع، وزارت صنعت، وزارت امورخارجه، وزارت اطلاعات، مرکز ملی فضای مجازی، معاونت علمی رئیس جمهور، مرکز مدیریت راهبردی افتا، قوه قضائیه، سازمان برنامه و بودجه و هم شورای عالی فضای مجازی در زمینه اقدامات کلان شبکه ملی اطلاعات، مسئولیتهایی دارند و بعضی از اقدامات به صورت مشترک به نهادهای متولی واگذار شده است. بعنوان مثال در زمینه اجرای طرح ساماندهی VPN ها و فناوری های حاکمیت گریز، وزارت ارتباطات، وزارت اطلاعات و قوه قضائیه مسئولیت دارند و بومی سازی تجهیزات مورد نیاز امن سازی خدمات ارتباطی و پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات به معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت دفاع محول شده است.

1399/08/03
11:35:17
5.0 / 5
1948
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت