رمز من - ramzeman

درمان بهتر كووید-19 با كمك یك مدل ریاضی

درمان بهتر كووید-19 با كمك یك مدل ریاضی پژوهشگران آمریكایی، یك مدل ریاضی عرضه كرده اند كه می تواند به درمان بهتر كووید-19 كمك نماید.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از مجله ساینس، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، از یک مدل ریاضی رونمایی کرده اند که می تواند پیش بینی های مهمی در مورد زمان مطلوب درمان کووید-19 عرضه نماید تا بهتر با این بیماری مقابله شود.
پژوهشگران، این مدل ریاضی را با کمک داده های به دست آمده از ۲۵ بیمار چهار کشور متفاوت آموزش دادند که به خاطر مبتلاشدن به کووید-19 در بیمارستان بستری شده بودند.
این مدل در بررسی ها نشان داد که ممکنست درمان با داروهای "رمدسیویر" (Remdesivir) و "سلینکسور" (Selinexor) و یا ایمنی درمانی سلولی بتواند میزان ریزش ویروسی یا شدت واکنش ایمنی را هنگام آغاز نشانه های بیماری کم کند. در هر حال شاید این زمان بندی، تاثیر قابل توجهی بر عملکرد ویروس نداشته باشد.
استفاده از یک درمان ضد ویروسی قوی قبل از بروز نشانه ها می تواند امکان بزرگترین سرکوب ویروسی را فراهم آورد اما پژوهشگران هشدار می دهند که شاید استفاده از عوامل ضد ویروسی در بازه زمانی مشابه، به مقاومت دارویی منجر شود.
در غیاب واکسن، شاید درمان های ضد ویروسی بتوانند شدت همه گیری کووید-19 را کاهش دهند اما مشکل اینجاست که بیشتر اطلاعات مربوط به داروهای ضد ویروسی که برای درمان کووید-19 تجویز می شوند، حاصل شواهد تجربی هستند.
پژوهشگران آمریکایی برای غلبه بر این مشکل، مدل ریاضی جدیدی را با کمک اطلاعات به دست آمده از ۲۵ بیمار ابداع کردند که ۱۱ نفر آنها ساکن سنگاپور، ۹ نفر ساکن آلمان، یک نفر ساکن کره جنوبی و چهار نفر ساکن فرانسه بودند. آنها مدل خودرا برای هر بیمار، به صورت مجزا به کار بردند.
بررسی ها نشان داد که این مدل جدید، پلت فرم گسترده ای را برای ارزیابی همه درمان های مهم ارائه می دهد. پژوهشگران تاکید نمودند که این مدل نمی تواند نتایج آزمایش را پیش بینی نماید اما اصول مهمی را تثبیت می کند که می توان از آنها برای طراحی و تفسیر آزمایش بهره برد.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.1399/08/03
23:57:41
5.0 / 5
1578
تگهای خبر: اطلاعات
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت