رمز من - ramzeman

درمان سرطان بدون عوارض جانبی بوسیله پرتودرمانی پرسرعت

درمان سرطان بدون عوارض جانبی بوسیله پرتودرمانی پرسرعت پژوهشگران آمریكایی و سوئیسی در بررسی جدید خود، روشی عرضه كرده اند كه می تواند تومورهای مغزی را بدون عوارض جانبی از بین ببرد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، درمان سرطان بدون عوارض جانبی ناتوان کننده آن، مدت هاست که هدف بزرگ دانشمندان حوزه سرطان به حساب می آید. پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا در ارواین"(UCI) و "دانشگاه لوزان"(UNIL) سوئیس باور دارند که راهی برای رسیدن به این هدف یافته اند.
پژوهشگران در این پروژه، از پرتودرمانی استفاده کردند تا تومورهای مغزی موش ها را بدون عوارض جانبی که معمولا رخ می دهند، از بین ببرند.
"چالرز لیمولی"(Charles Limoli)، استاد سرطان شناسی دانشگاه کالیفرنیا در ارواین و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این روش می تواند به گزینه خوبی برای پرتودرمانی بیماران در سراسر جهان تبدیل گردد.
پرتودرمانی سنتی، یک تومور و بافت طبیعی مجاور آنرا برای چند دقیقه به صورت همزمان در معرض اشعه قرار می دهد اما پرتودرمانی موسوم به(FLASH-RT)، امکان رساندن همان دوز مشخص را تنها در چند دهم ثانیه فراهم می آورد. سرعت می تواند خیلی از سمومی را که برای نجات یافتگان سرطان آزاردهنده هستند، از بین ببرد و عوارض جانبی مانند التهاب و اختلالات شناختی را کم کند.
پژوهشگران دریافتند که با استفاده از FLASH-RT می توانند همان دوز مشخص پرتوهای روش قدیمی را با سرعت بیشتری مورد استفاده قرار دهند و تومورها را به صورتی موثرتر از روش قدیمی از بین ببرند.
باآنکه این پژوهش فقط بر تومورهای مغزی تمرکز دارد اما از FLASH-RT برای درمان سرطان های ریه، پوست و روده هم استفاده شده است. این پژوهش ها با موفقیت روی چندین نوع از حیوانات مانند ماهی، موش، خوک، گربه و یک انسان هم انجام شده اند.
لیمولی افزود: به نظر می آید که این نوع درمان برای بیشتر انواع سرطان کارآیی داشته باشد.
این پژوهش، در مجله (Clinical Cancer Research) به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/08
15:07:10
5.0 / 5
2026
تگهای خبر: دانشمند , مغز
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت