رمز من - ramzeman
محققان اعلام كردند

عسل و سیاه دانه درمانی احتمالی برای بیماران مبتلا به كووید-19

عسل و سیاه دانه درمانی احتمالی برای بیماران مبتلا به كووید-19 رمز من: خراسان رضوی كروناویروس جدید (بیماری كووید-۱۹) تابحال بیشتر از ۵۰ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است و بیشتر از ۱.۲۵ میلیون نفر در جهان به علت مبتلا شدن به این بیماری جان خویش را از دست داده اند.


به گزارش مدیکال نیوز، هم اکنون، با ادامه انتشار ویروس، خیلی از کشورها موج دوم را تجربه می کنند و هنوز واکسن موثری برای مقابله با کووید-۱۹ نداریم درنتیجه یافتن داروی موثر برای درمان بیماری کووید-۱۹ بسیار مهم می باشد و دانشمندان در سرتاسر جهان با یافتن راهکارهای درمانی به درمان بیماران مبتلابه کووید-۱۹ کمک می کنند. یک درمان ایده آل سبب بهبود علایم، کاهش بار ویروسی و تسریع ترخیص و کاهش مرگ ومیر می شود. باآنکه بعضی از روش های درمانی مانند هیدروکسی کلروکین، آزیترومایسین، دگزامتازون، رمدسیویر و درمان با آنتی بادی و پلاسمای بهبودیافتگان تا حدودی اثربخشی نشان داده اند، اما هنوز یک درمان موثر برای مقابله با کووید-۱۹ شدید وجود ندارد.
با در نظر داشتن این نکته تعدادی از پژوهشگران موسسات مختلف در کشورهای پاکستان، شیلی، کانادا و ایالات متحده آمریکا اخیرا یک آزمایش بالینی جهت بررسی اثربخشی بالقوه تلفیقی از عسل و سیاه دانه یا NHS (Nigella sativa) در درمان بیماران مبتلابه کووید-۱۹ انجام دادند. مطالعه آنها بر روی سرور پیش چاپ medRxiv پیش از بررسی مراحل علمی انتشار یافته است. ازآنجاکه مطالعات قبلی اثبات کردند که سیاه دانه اثرات ضد میکروبی، ضدویروسی، ضدالتهابی و تعدیل کننده سیستم ایمنی بدن دارد، محققان می خواستند اثر آنرا در مبارزه با کووید-۱۹ ارزیابی کنند.
خواص درمانی عسل و سیاه دانه
گزارش شده است که عسل بر روی خیلی از ویروس ها ازجمله ویروس هرپس سیمپلکس (HSV)، ویروس سرخچه، ویروس هپاتیت و ویروس واریسلا زوستر اثرات مفیدی دارد. همینطور در مقابل خیلی از سویه های باکتریایی مقاوم به دارو موثر است بخصوص هنگامی که همراه با آنتی بیوتیک استفاده گردد. ثابت شده است که عسل علاوه بر اثرات تقویت کننده ایمنی، پاسخ های ایمنی ذاتی و همینطور سازگار را هم تحریک می کند و در مبارزه با عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی هم مفید می باشد.
سیاه دانه، گیاه دارویی است و ثابت شده که دارای خواص ضدویروسی در مقابل خیلی از ویروس ها ازجمله سیتومگالوویروس و هپاتیت سی (HCV) است. مطالعات در شرایط آزمایشگاهی نشان داده است که می تواند همانندسازی کرونا ویروس سندرم حاد تنفسی (SARS-CoV) را کم کند. بعضی از اجزای آن تمایل زیادی به خیلی از پروتئین ها و آنزیم های سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) هم دارند.
آزمایش سیاه دانه بر بیماران
محققان یک آزمایش چندمرکزی، تصادفی و کنترل شده را در بیماران با کووید-۱۹ با شدت متفاوت انجام دادند. بیماران به صورت تصادفی انتخاب شدند و تلفیقی از یک گرم در روز عسل و ۸۰ میلی گرم در روز سیاه دانه یا دارونما به مدت ۱۳ روز دریافت نمودند. پاک سازی ویروسی، علایم، تسکین و کاهش مرگ ومیر ۳۰ روزه از نتایج آزمایش بوده است.
محققان اظهار کردند: "نتایج آزمایش نشان داده است که استفاده از سیاه دانه در بیماران مبتلابه کووید-۱۹ سبب پاک سازی ویروس می شود و از شدت بیماری می کاهد. "
از ۳۱۳ بیمار، بخشی از گروه مطالعه، ۲۱۰ بیمار با علایم متوسط و ۱۰۳ بیمار با کووید-۱۹ شدید به صورت تصادفی انتخاب شدند. در بین این بیماران، ۱۰۷ مورد سیاه دانه و ۱۰۳ مورد متوسط، دارونما دریافت نمودند. همینطور به ۵۰ بیمار مبتلابه کووید-۱۹ شدید سیاه دانه داده شد و ۵۳ مورد شدید دارونما دریافت نمودند. تجویز سیاه دانه منجر به کاهش علایم در بیماران با کووید-۱۹ متوسط در روز سوم و در موارد شدید در روز هفتم شد.
"خواص ضد دیابت، ضد فشارخون، محافظت از قلب سیاه دانه سبب می شود که در بیماران دیابتی، فشارخون بالا، قلبی و آسم که مرگ ومیر ناشی از کووید-۱۹ را بالاتر می برند، سودمندتر باشد. "


سیاه دانه، گزینه درمانی مقرون به صرفه، خانگی و بدون نسخه برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹
نتایج مطالعه نشان داده است که سیاه دانه به کاهش علایم و پاک سازی ویروسی کمک کرده و مرگ ومیر را در بیماران با بیماری متوسط و شدید می کاهد. به قول این گروه سیاه دانه می تواند بعنوان یک درمان ایمن و موثر در بیماران کووید-۱۹ استفاده گردد چونکه سبب بهبود سریع تر و بقاء می شود؛ بنابراین، آنان نتیجه گرفتند که سیاه دانه یک گزینه درمانی مقرون به صرفه است و می تواند به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش های درمانی برای مبارزه با کووید-۱۹ استفاده گردد.
بعضی از مزایای این گزینه درمانی بالقوه، در دسترس بودن، بدون نسخه بودن، مقرون به صرفه بودن و سهولت استفاده از آن است چونکه می تواند یک درمان خانگی باشد. علاوه بر این، سیاه دانه می تواند در ترکیب با سایر داروها برای افزایش تأثیر درمانی استفاده گردد. نویسندگان معتقدند که این روش درمانی به صورت قابل توجهی از بار سیستم های مراقبت بهداشت جهانی می کاهد.
"برای بررسی تغییرات احتمالی پاسخ به درمان در بیماران کووید-۱۹ از ریشه های نژادی و قومی مختلف یک مطالعه چندملیتی با نمونه بیشتر موردنیاز است. "
نکته مهم
medRxiv گزارش های علمی مقدماتی را منتشر می کند که توسط همکار بررسی نمی شوند، ازاین رو نباید بعنوان نتیجه گیری قاطعانه، راهنمای بالینی / رفتار در رابطه با سلامتی، یا بعنوان اطلاعات ثابت شده در نظر گرفته شود.
منبع:

1399/08/19
15:15:15
5.0 / 5
1514
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت