رمز من - ramzeman

درمان اختلالات استخوان با كمك نوعی سلول

درمان اختلالات استخوان با كمك نوعی سلول به گزارش رمز من پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه نوعی سلول می تواند به تشكیل و حفظ استخوان ها و درمان اختلالات استخوانی كمك نماید.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه پنسیلوانیا، پژوهش جدیدی نشان میدهد نوعی سلول که در شکل گیری و حفظ استخوان ها نقش دارد، می تواند یک هدف احتمالی برای درمان اختلالات استخوان مانند پوکی استخوان باشد.
این پژوهش که در "دانشگاه پنسیلوانیا"(University of Pennsylvania) انجام شده است، نشان میدهد که سلول های موسوم به "MALP"، نقش متفاوتی در نحوه بازسازی استخوان ها بر عهده دارند. نقص در این روند، معضل اصلی در پوکی استخوان است؛ بدین سبب ارائه یک روش درمانی با بهره گیری از سلول های MALP برای تنظیم بهتر بازسازی استخوان می تواند به ابداع درمان های بهتر منجر شود.
"لینگ کین"(Ling Qin)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: کشف مکانیسم های جدید سلولی و مولکولی برای بازسازی استخوان می تواند به تنظیم خوب درمان های موجود یا طراحی روش های درمانی جدید کمک نماید. برای مثال، با پیشرفت فناوری اصلاح ژن و روش های جدید مبتنی بر یک سلول خاص، در آینده می توان از MALP برای درمان اختلالاتی مانند پوکی استخوان بهره برد.
نگهداری استخوان سالم، تعادل میان "استئوبلاست ها"(Osteoblasts) که مواد لازم برای تشکیل استخوان را ترشح می کنند و "استئوکلاست ها"(Osteoclasts) که به جذب مواد استخوان قدیمی می پردازند است تا راهی برای ساخت استخوان جدید عرضه کنند. بروز اختلال در این تعادل می تواند به داشتن استخوان ناسالم منجر شود. هنگام بروز پوکی استخوان، استخوان های پرکار سریع تر از آن که امکان بازسازی وجود داشته باشد، خورده می شوند و همین موضوع سبب می شود که تراکم استخوان کمتر و نسبت به شکستگی لطمه پذیرتر باشد.
پیش تر توافق عمومی میان دانشمندان این بود که استئوبلاست ها و "سلول های استخوانی" یا "استئوسیت ها"(Osteocytes)، تولید استئوکلاست ها را برای بازسازی استخوان آغاز می کنند. به عبارت دیگر، نقش سلول های MALP در تنظیم جذب استخوان مشخص نبود.
کین و همکارانش در پژوهشی که در اوایل سال ۲۰۲۰ انجام دادند، فراوانی سلول های MALP را در استخوان کشف کردند. این سلول ها، حامل چربی های موسوم به "لیپید" (lipid) در مغز استخوان هستند. این گروه پژوهشی در بررسی های اخیر خود توانسته اند نقش سلول های MALP را در بازسازی استخوان بهتر مشخص کنند. آنها در این بررسی ها نشان داده اند که سلول های MALP، با استئوکلاست ها تماس سلول به سلول دارند. کین و همکارانش با بهره گیری از روش های تعامل پیشرفته در سطح سلول، دریافتند که سلول های MALP، پروتئینی موسوم به "RANKL" را ترشح می کنند که برای تشکیل استخوان لازم است.
کین اظهار داشت: ما باور داریم که با شناسایی کامل عملکرد سلول های MALP می توانیم به یک هدف درمانی امیدوارکننده برسیم که قبل از این هیچ گاه در نظر گرفته نشده است.
این پژوهش، در "Journal of Clinical Investigation" به چاپ رسید.1399/09/02
20:36:48
5.0 / 5
1348
تگهای خبر: تولید , دانشمند , سایت , فناوری
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت