رمز من - ramzeman

ناسا مشكل دارد و ماموریت ماه بموقع محقق نخواهد شد

ناسا مشكل دارد و ماموریت ماه بموقع محقق نخواهد شد بر طبق گزارشی از دفتر بازرسی كل آژانس فضایی آمریكا، بعید است ناسا بتواند در سال 2024 به ماه برگردد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، آژانس فضایی آمریکا قرار بود بعنوان قسمتی از عملیات "آرتمیس"(Artemis) برای نخستین بار یک زن را به همراه مردی دیگر به ماه بفرستد. این نخستین باری خواهد بود که انسان بعد از عملیات آپولو Apollo که ۵۰ سال پیش صورت گرفت پا بر ماه می گذارد. اما چالش های ناشی از بیماری همه گیر کووید-۱۹، مانند بسته شدن ۱۸ مرکز اصلی ناسا، به این معنا است که توسعه سیستم پرتاب فضایی و فضاپیمای اوریون(Orion) باید به تأخیر بیفتد و یا به حالت تعلیق درآید.
علاوه بر این، آزمایش مراحل اصلی موشک باید به تأخیر بیفتد و توسعه سخت افزار برای این ماموریت نیز باید بطور موقت متوقف شود.
گزارش ها حاکی از آنست که در صورتیکه ناسا به سرعت در حال توسعه و فراهم کردن قابلیت های اضافی مورد نیاز برای رسیدن به هدف خود یعنی فرود روی ماه است، این آژانس فضایی هنوز تصمیمات نهایی را در مورد جنبه های اصلی این عملیات همچون سیستم فرود انسان و ایستگاه فضایی دروازه ی ماه(Gateway) که قسمت های اولیه آن مقرر است در ماه ژانویه سال ۲۰۲۴(چند ماه دیرتر از زمان برنامه ریزی شده) راه اندازی شود، نگرفته است.
این آژانس سه میلیارد دلار از کنگره درخواست کرده بود که دولت کمتر از نیمی از مبلغ مورد نیاز را برای تحقیقات اکتشافی و تلاش ها برای توسعه این برنامه تامین کرده است و هنوز مشخص نیست که چه مقدار دیگر بودجه در کنگره تصویب خواهد شد.
با توجه به این چالش ها پیش بینی می نماییم با تاخیرهای بیشتر در برنامه و افزایش هزینه ها، بعید است ایستگاه فضایی دروازه ماه برای فرود برنامه ریزی شده روی ماه در سال ۲۰۲۴ در دسترس باشد. بر اساس این گزارش انجام عملیات در تاریخ تعیین شده بسیار دشوار خواهد بود.
برای ادامه ماموریت های فضایی، دولت باید با قدرت و سازگاری و پایداری آنرا رهبری و بودجه مورد نیاز را فراهم آورد. ناسا نیز باید هزینه های واقعی اکتشاف طولانی مدت فضا را تعیین کرده و همین طور برنامه های واقع بینانه تری مشخص نماید و مشارکت بین المللی با سایر دولت ها و نهادهای خصوصی را افزایش دهد.
در دهه گذشته، کارهای نظارتی ما نشان داده است که ناسا بطور مداوم در تلاش است تا به هر یک از این مسائل مهم بپردازد و زمان بندی سریع ماموریت آرتمیس احتمالاً این چالش ها را بیشتر می کند.
برنامه های فرود بر ماه ناسا می تواند قسمتی از اکتشافات فضایی بزرگ تر انسان همچون فرود آمدن بر سیارات دیگر مانند مریخ باشد.
جیم برایدنستاین(Jim Bridenstine) رئیس ناسا اظهار داشت: می توان از آب موجود در ماه برای قسمتی از عملیات متداوم ساخت یک ایستگاه فضایی بهره برد که می تواند نقطه پرتابی برای ارسال فضاپیما به سمت سیاره سرخ(مریخ) باشد.
برایدنستاین در سال ۲۰۱۸ اظهار داشت: ما می خواهیم فضاپیماهایی که از مدار زمین به مدار ماه می روند قابل استفاده مجدد باشد. همین طور یک ایستگاه فضایی در نزدیکی ماه که برای مدت طولانی آنجا بماند و سطح نشین هایی که دائما بین ماه و ایستگاه فضایی در حال رفت و آمد باشند.
بر طبق فرضیه ی دانشمندان این پایگاه ها می توانند در تونل هایی به نام لوله های گدازه قمری(Lunar lava tubes) و همین طور سطوح مریخ مستقر شوند. تصور می شود که این تونل های موجود در ماه ۱۰۰۰ برابر گسترده تر از آنهایی هستند که روی سطح زمین قرار دارند بطوریکه تا ۳۰ متر عرض دارند و می توانند از سازه ها و فضانوردان در مقابل تشعشعات کیهانی و خورشیدی و همین طور ریز شهاب سنگ ها محافظت کند.1399/09/08
21:39:25
5.0 / 5
1378
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت