رمز من - ramzeman

مشاهده 7 برابر واضح تر درون سلول ها با فناوری میكروسكوپی جدید

مشاهده 7 برابر واضح تر درون سلول ها با فناوری میكروسكوپی جدید یک فناوری میکروسکوپی جدید کمک می نماید تا درون سلول های زنده را ۷ برابر واضح تر ببینیم و این روش جدید حتی امکان دارد به محققان در شناسایی ویروس ها هم کمک نماید.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان دانشگاه "توکیو" متد جدیدی را برای مشاهده درون سلول های زنده با حساسیت ۷ برابری ابداع نموده اند. این روش جدید، "تصویربرداری فاز کمی تغییر دامنه پویای تطبیقی"(ADRIFT-QPI) نامیده می شود و نوعی فناوری میکروسکوپی است.
برای دیدن کارآمد درون سلول های زنده به صورت شفاف، دوربین های میکروسکوپ باید تفاوت در نور عبوری از قسمت های سلول را که بعنوان فاز نور شناخته می شود، تشخیص دهند. از میزان اختلاف فاز نوری که سنسورهای تصویر دوربین می توانند تشخیص دهند بعنوان دامنه دینامیکی یا پویا یاد می شود و این تفاوت است که سنسورهای امروزی را محدود می کند.
"تاکورو ایدگوچی" از موسسه علوم و فناوری فوتون دانشگاه "توکیو" اظهار داشت: برای دیدن جزئیات بیشتر با استفاده از همان سنسور تصویر، باید دامنه دینامیکی را گسترش دهیم تا بتوانیم تغییرات فاز کوچکتر نور را تشخیص دهیم.
وی ادامه داد: روش "ADRIFT-QPI" ابداعی ما به لیزر مخصوص، به میکروسکوپ یا سنسور تصویر خاصی احتیاج ندارد. ما می توانیم از سلول های زنده استفاده نماییم و فلورسانس احتیاج نداریم و احتمال اختلال نوری خیلی کم است.
این روش تصویربرداری با ارسال یک پرتوی نور به سمت سلول کار می کند. سپس سیستم تغییر فاز، امواج نور را بعد از عبور از سلول اندازه گیری می کند و تجزیه و تحلیل کامپیوتری، یک تصویر را از یافته ها بازسازی می کند.
روش "ADRIFT-QPI" با ایجاد دو نوردهی برای تولید یک تصویر نهایی، این روش را یک قدم جلوتر می برد. اولی شامل تصویربرداری فاز کمی است، اما دومی تفاوت های جزئی فاز نوری را نشان داده است که قبلا تحت الشعاع اختلافات بزرگتر قرار گرفته بودند.
یک نوردهی قوی تر که در نوردهی دوم به کار رفته است، به محققان این امکان را می دهد تا این اختلافات فاز نور را اندازه گیری کنند. سرانجام، تجزیه و تحلیل کامپیوتری، تصویری از دو نوردهی را بازسازی می کند.
این روش به متخصصان این امکان را می دهد تا ذرات ریز را در بافت کلی سلول زنده مشاهده کنند.
"ایدگوچی" اظهار داشت: بعنوان مثال، سیگنال های کوچکی از ذرات در مقیاس نانو مانند ویروس ها یا ذراتی که در داخل و خارج سلول در حال حرکت هستند هم با این روش که امکان مشاهده همزمان رفتار آنها و وضعیت سلول را فراهم می آورد، می توانند شناسایی شوند.
منبع:

1399/10/14
01:12:18
0.0 / 5
1171
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت