رمز من - ramzeman
عضو هیات مدیره كنفدراسیون صادرات :

آئین نامه صادرات نرم افزار در دولت مانده است

آئین نامه صادرات نرم افزار در دولت مانده است عضو هیات مدیره کنفدراسیون صادرات با اشاره به اینکه صادرات نرم افزار شفاف نیست، اظهار داشت: هیات وزیران بعد از ۶ ماه هنوز آئین نامه صادرات نرم افزار را بررسی نکرده است.محمدرضا طلایی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد وضعیت صادرات نرم افزار، عنوان کرد: شرکتهای ما در دفاتر خود میزان صادراتشان را اعلام می کنند، زمانی که ممیز سازمان امور مالیاتی جهت بررسی دفاتر مالی می آید، برای تأیید ارقام در ارتباط با صادرات، خواهان دریافت پروانه صادراتی می شود و زمانی که صاحب کسب و کار اعلام می کند که برای صادرات نیازی به پروانه ندارد، ممیز زیر بار نمی رود. این در حالیست که طبق قوانین ایران، گمرک، گمرکِ کالاهای فیزیکی است. صادرکننده نرم افزار چه کانتینری را برای صادرات ببرد؟ این مورد را از سال ۸۰ به مسؤلان مربوطه می گوئیم. این مسئله حتی در وضعیت اعلام آمار صادرات نرم افزار هم مشکل بوجود می آورد.
عضو هیأت مدیره کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه دولت ما سواد اقتصاد دانش بنیان را ندارد، اضافه کرد: در همین راستا جهت ساماندهی صادرات نرم افزار، طی ۴ سال در اتاق بازرگانی و تشکل های صادراتی، آیین نامه اجرایی پشتیبانی از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور را تهیه کردیم؛ این آیین نامه کاملاً مبحث صادرات و شرح وظایف دستگاه ها همچون وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد، سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی، وزارت امور خارجه و … و روش های بررسی پرونده های صادراتی صادرکنندگان نرم افزار و خدمات دیجیتال را شفاف می کند.
هیأت وزیران هنوز آیین نامه صادرات نرم افزار را بررسی نکرده است
وی افزود: این آیین نامه بعد از تصویب در کمیته شورایعالی صادرات سازمان توسعه تجارت در تیر ماه سال جاری، قرار بود در هیأت وزیران هم مطرح شود تا به تصویب نهایی برسد اما تا به این لحظه هنوز این آیین نامه در هیأت وزیران طرح نشده است.
رئیس فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: بی توجهی به این امر، در حالیست که آی تی کالای فیزیکی نیست و اگر صادرکننده اعلام نکند، در هیچ جای دنیا نمی توان رد این فرد را پیدا کرد. از سویی دیگر هم سفارت خانه های ما برای جذب خریدار به درستی عمل نمی کنند و اصلاً از پتانسیل های آی تی اطلاع ندارند این در حالیست که سفارت خانه سایر کشورها ویترین تبلیغاتی هستند و فقط کار سیاسی نمی کنند.
طلایی خاطرنشان کرد: همینطور با این آیین نامه، بانک مرکزی هم آپدیت می شود چونکه در صورت شفاف شدن ارزش خدمات صادراتی، دارایی های نامشهود شرکت ها همچون سایر کشورها مشخص می شود و دولت هم در حوزه خدمات دانش بنیان توان پاسخگویی می یابد چونکه هم اکنون وقتی فعال حوزه آی تی برای دریافت تسهیلات به بانک رجوع می کند بانک طلب سند ملکی می کند در حالیکه نرم افزار دارایی ملموس نیست یا اینکه می گویند برای فعالیت در حوزه نرم افزار باید پروانه تولید داشت در صورتی که ماهیت این حوزه متفاوت می باشد و فرد حتی می تواند از دخل خانه خود در این عرصه فعالیت کند.
گمرک خدمات راه اندازی شد
وی در ادامه ضمن اشاره به راه اندازی گمرک خدمات، اظهار داشت: در کنار این آیین نامه، برای سهولت در صادرات نرم افزار و شفافیت ابعاد موضوع، پیگیری هایی جهت راه اندازی گمرک خدمات کرده بودیم که ۳ ماه پیش سازمان توسعه تجارت، آیین نامه گمرک خدمات را ابلاغ نمود و این گمرک به شکلی افتتاح شد.
طلایی اضافه کرد: با گمرک خدمات می توان ارزش خدمات صادراتی را در حوزه های مختلف همچون خدمات فنی مهندسی، گردشگری، آی تی، صنایع خلاق و … تعیین کرد که در صورت تصویب آیین نامه صادرات نرم افزار در دولت، وضعیت صادرات این بخش شفاف می شود.
عضو هیأت مدیره کنفدراسیون صادرات ایران افزود: صادرکنندگان آی تی می توانند از راه گمرک خدمات، پروانه صادرات خدمات بگیرند که امیدواریم طی سالهای آتی، صادرکنندگان این حوزه از مزایایی که وجود ندارد، استفاده کنند و به رسمیت شناخته شوند.

1399/10/28
15:16:10
0.0 / 5
1105
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت