رمز من - ramzeman

مشاهده سلول های میكروسكوپی با یك روش ۱۰۰ ساله!

مشاهده سلول های میكروسكوپی با یك روش ۱۰۰ ساله! دانشمندان استرالیایی روشی جدید جهت بررسی سلول های میکروسکوپی، بافت ها و سایر نمونه های شفاف کشف کردند. این روش با تقویت یک روش تصویربرداری قدیمی حدودا 100 ساله به دست آمده است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از سایمکس، پژوهشگران دانشگاه لا تروب(La Trobe) طی یک همکاری چهار ساله برای "نمایان کردن ناپیداها" از نانوموادی که بطور خاص طراحی شده بودند، استفاده کردند تا میزان حساسیت طیف نمایی میکروسکوپی را افزایش دهند؛ روشی معمول در تصویربرداری که دانشمندان برای مطالعه گونه های زیستی از آن استفاده می نمایند.
این کشف که در مجله "نیچر فتونیک" انتشار یافته برای گروه وسیعی از دانشمندان مفید خواهد بود و می تواند به پیشبرد تحقیقات در زمینه درک و تشخیص بیماریها کمک نماید.
پروفسور "برایان ابی"(Brian Abbey) که رئیس این پروژه در دانشگاه لا تروب است، می گوید: این کشف به دانشمندان کمک می نماید تا تغییرات جزئی در ساختار و ترکیب اجسام نازک نانو و یا شفاف را تشخیص دهند تا بدین سان خاصیت ها و ساختار اصلی آنها بعد از قرارگیری زیر میکروسکوپ قابل مشاهده باشد. خاصیت هایی که با روش های قبلی قابل تشخیص نبودند، حالا به لطف روش میکروسکوپی که دکتر "اوگنیو بالاور"(Eugeniu Balaur)، نویسنده اصلی و محقق ارشد "لا تروب" ساخته است، قابل مشاهده هستند.
این تحقیقات به ما این امکان را داده است که مراحل اولیه فرآیندهای تخریبی بیماریهای تخریب عصبی مثل مالتیپل اسکلروزیس(MS) را عمیق تر شناسایی نماییم.
طیف نمایی میکروسکوپی یک روش نوری است که می تواند برای تولید تصاویری با کنتراست بالا از نمونه های شفاف مورد استفاده قرار گیرد. این روش نخستین بار در سال ۱۹۳۴ توسط "فریتس زرنیک"(Frits Zernike)، فیزیکدان برنده جایزه نوبل اختراع شد.
پروفسور "ابی" می گوید: این روش به دانشمندان اجازه می دهد تا سلول ها را در حالت طبیعی و بدون نیاز به علامتگذاری و رنگ زدن بررسی نمایند. در نتیجه، ساختار و عملکرد آنها و حتی پویایی آنها را می توان بهتر درک کرد. ما حالا تجهیزاتی برای دستکاری مواد در مقیاس نانو داریم. نانوموادی که اختصاصی طراحی شده اند موجب ایجاد جهشی بزرگ به سمت جلو در زمینه تصویربرداری با کیفیت و با کنتراست بالا شدند. اساس این تحقیقات کارهای زرنیک بوده است.
دکتر "ژاکلین اوریان"(Jacqueline Orian)، متخصص مغز و اعصاب دانشگاه "لا تروب" و از پژوهشگران این تحقیقات می گوید: گروه در تلاش است تا این تحقیقات را ترجمه کرده و جهت استفاده به دست تمام دانشمندان سراسر جهان برساند. او همین طور اظهار داشت: یکی از کاربردهای این روش ارزیابی داروهای مناسب برای ترمیم سیستم عصبی و غشای اطراف آنها به نام میلین است.
این پروژه با همکاری پژوهشگران مرکز سرطان پیتر مک کالوم(Peter McCallum)، دانشگاه ملبورن، دانشگاه ملی استرالیا و آزمایشگاه های تحقیقات مرکزی جنوا(Genova) انجام شد.1399/11/09
17:28:52
0.0 / 5
1285
تگهای خبر: تولید , دانشمند , كاربر , كیفیت
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت