رمز من - ramzeman

تقویت سیستم ایمنی بدن با روشی جدید

تقویت سیستم ایمنی بدن با روشی جدید به گزارش رمز من خراسان رضوی محققان مرکز پزشکی دانشگاه یوتا ایالات متحده، داروی جدیدی مبتنی بر نانو ذرات ایجاد کردند که می تواند سیستم ایمنی ذاتی بدن را تقویت کرده و آنرا در مبارزه با تومورها موثرتر کند.


به نقل از مدیکال نیوز، این تحقیق، نخستین مطالعه ای است که مولکول ایمنی STING (پروتئین تقویت کننده سیستم ایمنی ذاتی) را با نانو ذراتی به اندازه یک میلیونیم یک توپ فوتبال که می تواند فعالیت ایمنی بدن در پاسخ به محیط فیزیولوژیک خویش را روشن یا خاموش کند، هدف قرار می دهد.
سرپرست این تحقیق، دکتر جینمینگ گائو، استاد مرکز جامع سرطان Harold C. Simmons UT، جراح سر و گردن، داروشناس و زیست شناس سلولی می گوید: «فعال کردن STING توسط این نانو ذرات، مانند فشار دائمی بر روی شتاب دهنده است تا بتواند پاسخ ایمنی ذاتی به تومور را افزایش دهد.»
بیشتر از یک دهه محققان و شرکتهای دارویی برای تولید داروهایی تلاش کردند که STING (مخفف کلمه «محرک ژن های اینترفرون») را هدف قرار می دهند. پروتئین STING که در سال ۲۰۰۸ کشف شده است، مجموعه ای از مولکول های ایمنی است که هنگام گردش یک عامل خارجی در بدن ازجمله DNA سرطان بعنوان نخستین واکنش دهنده ها عمل می کنند. نتایج تحقیقات نشان داده است که فعال کردن STING می تواند سیستم ایمنی ذاتی را در مبارزه با تومورها یا عفونت ها قدرتمندتر سازد. بااین حال، نتایج حاصل از آزمایش های بالینی قبلی که شامل ترکیبات نسل اول باهدف قرار دادن STING برای فعال سازی بوده نتوانستند تأثیر بالینی قابل ملاحظه ای ارائه نمایند.
گائو بیان نمود: «محدودیت عمده داروهای معمولی مولکول کوچک این است که بعد از تزریق به تومورها، با پرفیوژن خون از محل تومور شسته می شوند و می توانند ضمن ایجاد سمیت سیستمیک اثر ضد توموری را کم کند.»
گائو و همکاران وی رویکرد دیگری را کشف کردند که متفاوت از رویکردهای اولیه یا نخستین نسل های STING است که از دینوکلئوتید حلقوی سنتزی برای فعال کردن STING در بدن استفاده می نمایند. آنان تصمیم گرفتند که یک پلیمر (ماکرو مولکول دست ساز خودجمع شونده نانو ذرات) طراحی نمایند تا بتواند به صورت موثر گوانوزین مونوفسفات حلقوی (cGAMP)، یک فعال کننده مولکول کوچک طبیعی STING را به هدف پروتئین برسانند.
آنان با سنتز یک پلیمر یعنی PC۷A، تاثیری غیرمنتظره و بدیع ایجاد کردند و این ماده STING را حتی بدون cGAMP فعال می کند. این گروه نتایج اولیه را در سال ۲۰۱۷ گزارش کردند و در آن زمان، به صورت دقیق از نحوه کارکرد PC۷A اطلاع نداشتند. این پلیمر به هیچ دارویی که STING را فعال می کند شبیه نیست.


در مقاله جدید، گروه گائو نشان داد که PC۷A از داروهای شناخته شده به مکان دیگری در مولکول STING متصل می شود و تأثیر آن بر پروتئین STING متفاوت می باشد. درحالی که داروهای موجود در مدت زمان حدود ۶ ساعت پروتئین را فعال می کنند، PC۷A بیشتر از ۴۸ ساعت با STING واکنش چند ظرفیتی دارد و سبب اثر پایدارتر بر STING می شود. محققان نشان دادند که این فعال شدن ایمنی ذاتی طولانی تر، منجر به پاسخ سلول T موثرتر در مقابل تومورهای جامد مختلف می شود. آنان دریافتند، موش ها با دریافت تلفیقی از PC۷A و cGAMP بیشتر زنده ماندند و رشد تومور کندتری داشتند.
این پلیمر مزایای دیگری هم دارد. هنگام گردش در جریان خون، پلیمرها به صورت نانو ذرات گرد کوچک وجود دارند که به STING متصل نمی شوند. فقط این نانو ذرات زمانی که وارد سلول های ایمنی می شوند از یکدیگر جدا و به STING متصل می شوند و پاسخ ایمنی را فعال می کنند.
گائو اظهار داشت: این بدان معناست که PC۷A نسبت به سایر داروهای هدف قرار دادن STING عوارض جانبی کمتری ایجاد می کند، باآنکه برای اثبات این مورد آزمایش های بالینی لازم است.
ازآنجاکه PC۷A به مکان متفاوتی از مولکول STING متصل می شود، این ترکیب امکان دارد در بیمارانی که داروهای معمول باهدف قرار دادن STING برای آنان موثر نیست کارایی داشته باشد. حدود ۲۰ درصد افراد ژن کمی متفاوت در STING به ارث برده اند، و این تنوع سبب شده که پروتئین STING در مقابل چندین داروی حلقوی دینوکلئوتیدی مقاوم شود. گائو و گروه وی نشان دادند که PC۷A هنوز هم می تواند سلول هایی را که این انواع STING را بیان می کنند، فعال کند.
گائو اضافه کرد: «در مورد روش های درمانی که STING را هدف قرار می دهند و نقش بالقوه ای که این ترکیبات می توانند در گسترش فواید ایمونوتراپی برای بیماران سرطانی داشته باشند، هیجان زیادی ایجادشده است و معتقدیم که روش جدید فناوری نانو ما راهی برای فعال کردن STING عرضه می دهد، بدون بعضی از محدودیت هایی که در مورد پیشرفت داروهای پیشین STING وجود دارد.»
نتایج این تحقیق در نشریه Nature Biomedical Engineering منتشرشده است.1399/11/21
22:44:04
0.0 / 5
1097
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت