رمز من - ramzeman

از خودگذشتگی متحیركننده ی زنبورها، دانشمندان را گیج كرد

از خودگذشتگی متحیركننده ی زنبورها، دانشمندان را گیج كرد به گزارش رمز من بعضی کلونی های زنبورانی که عسل تولید نمی کنند،  زنبورهای کارگر اضافی خویش را به کلونی های همسایه قرض می دهند تا از فرزندانشان مراقبت کنند. متخصصان این کار زنبورها را ˮاز خود گذشتگی متحیر کنندهˮ می خوانند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان از انگلستان ۲۰ هزار نوزاد زنبور کاغذی و مراقبانشان را در ۹۱ کلونی متفاوت در پاناما و اطراف کانال پاناما مورد بررسی قرار دادند. این زنبورها از نوع کاغذی(paper) نوگرمسیری(Neotropical) بودند.
زنبورهای پیپر از نوعی مواد خاکستری و قهوه ای شبیه به کاغذ که از الیاف گیاهان جویده شده و بزاق تولید می شود لانه می سازند و به این علت آنها را زنبورهای پیپر یا کاغذی می نامند.
این گروه دریافتند که هرچه تعداد زنبورهای بالغ یک کلونی بیشتر می شود فایده ی زنبورهای کارگر کمتر می شود. ازاین رو برخی از آنها فرصت پیدا می کنند تا به کمک خویشاوندان دورتر خود که در همسایگی شان زندگی می کنند و کلونی های کوچکتری هستند و نیروی کار کمتری دارند بروند. این کار فداکارانه و نوع دوستانه است چونکه برای زنبور کارگر وقت گیر و انرژی بر است. اما فایده های دیگری هم دارد. کمک به خویشاوندان دور سبب می شود احتمال ماندگاری دی ان ای آنها بیشتر شود.
پاتریک کندی(Patrick Kennedy) یک زیست شناس از دانشگاه بریستول و نویسنده ی این مقاله می گوید: این زنبورها مانند خانواده های ثروتمند عمل می کنند که به پسرعمویشان کمک می کنند. او اضافه کرد: اگر نتوانید به اقوام نزدیک خود کمکی کنید می توانید به اقوام دورتر خود کمک کنید.
اندی رادرفورد(Andy Radford) بوم شناس رفتاری از بریستول و همینطور یکی از نویسندگان مقاله توضیح می دهد: با کمک به خویشاوندان دورتر که در همسایگی زندگی می کنند و مراقبان کمتری دارند این زنبورها می توانند میزان بیشتری از ژن هایشان را انتقال بدهند.


ما معتقدیم اصولی مشابه از بازده نزولی می تواند رفتار متناقض "نوع دوستی" در خیلی از حیوانات را توضیح دهد.
دکتر کندی اضافه کرد: این کمکی که زنبورهای پیپر در مرکز و جنوب آمریکا به سایر کلونی ها می کنند بسیار عحیب است به خصوص وقتی بدانید که بیشتر حشرات همچون زنبورهای پیپر، مورچه ها و زنبور عسل رفتاری بسیار خصمانه با غریبه ها دارند.
برای درک این رفتار گیج کننده ما مدلهای ریاضی را با مشاهدات میدانی ترکیب کردیم و بارها مورد گزش زنبورها قرار گرفتیم اما ارزشش را داشت چونکه نتایج ما نشان داده است که تعداد زنبورهای کارگری که در کلونی هستند می تواند بیش از اندازه نیاز شود.
وجود یک زنبور بالغ در کلونی با تعداد کمی لارو حدودا بی مصرف است و بهترین کار مراقبت از لاروهای دیگر زنبورهاست.
این که این شکل از "نوع دوستی" چگونه در طبیعت شکل گرفته سوالی است که از زمان چارلز داروین وجود دارد چونکه آن طور که به نظر می آید کمک به دیگران راهی برای انتقال ژن به نسل های آینده نیست.
با این وجود پروفسور رادفورد (Radford)می گوید: در سال ۱۹۶۴ ویلیام دی همیلتون(W. D. Hamilton) زیست شناس افسانه ای قانون اصلی "نوع دوستی" حیوانات را کشف کرد.
وی ادامه داد: به خویشاوندتان کمک کنید چونکه آنها ژن های مشترک زیادی با شما دارند و در نتیجه ژن های مشابه شما پیروز خواهند بود
پروفسور همیلتون زنبورهای پیپر را هم مورد مطالعه قرار داده بود اما هنگام بررسی زنبورهای پولیستس(Polistes) در برزیل سردرگم شد چونکه مشاهده کرد که این زنبورها خویشاوندان نزدیک خویش را رها می کنند و به کمک اقوام دورتر خود می روند.
با این وجود یافته های جدید نشان داده است که چگونه زنبورهای پیپر می توانند در شرایط خاص به خویشاوندانشان کمک کنند و از این کار فوایدی برای تکامل کسب کنند.
این مقاله برپایه مطالعات قبلی سیریان سامنر(Seirian Sumner) یک بوم شناس رفتاری از کالج لندن و یکی از نویسندگان این مقاله، نوشته شده است. در مطالعات پیشین نشان داده شده بود که بیشتر از نیمی از زنبورهای پانامایی در لانه های دیگر زنبورها در حال کمک هستند.
سیریان سامنر می گوید: این زنبورها درهای جدیدی به روی مطالعه ی تکامل "نوع دوستی" می گشایند. اتفاقات زیادی در لانه های آنها رخ می دهد مانند کشمکش، ازخودگذشتگی و مبارزه ی گروهی در مقابل بیگانگان برای بقا. پروفسور سامنر در انتها اضافه کرد: اگر ما می خواهیم نحوه ی رشد جوامع را بدانیم باید نگاهی دقیق تر به زنبورها بیاندازیم.
تمام یافته های این مطالعه در مجله ی Nature Ecology & Evolution انتشار یافته است.منبع:

1399/11/28
21:21:46
0.0 / 5
1068
تگهای خبر: انرژی , تولید , دانشمند , متخصص
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت