رمز من - ramzeman

شناسایی یك نوع سلول استخوانی جدید

شناسایی یك نوع سلول استخوانی جدید به گزارش رمز من دانشمندان ˮدانشگاه نیو ساوت ولزˮ استرالیا در مطالعه اخیرشان با بررسی ساختارهای اسکلتی بدن انسان، نوع کاملاً جدیدی از سلول استخوانی را کشف کرده اند و معتقدند که امکان دارد آنها نقش مهمی در ایجاد بیماری های مختلف استخوانی داشته باشد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان نوع جدیدی از سلول استخوانی را کشف کرده اند که می تواند درک ما از بیماری هایی مانند پوکی استخوان را تغییر دهد. سلول جدید برخی از ژن های منحصر به فرد را که سبب تخریب و تغییر شکل استخوان ها می شود را فعال می کند. بعنوان بخشی از رشد طبیعی استخوان، سلول های ویژه سطحی بافت قدیمی استخوان را تجزیه می کنند و باردیگر آنرا می سازند.
وقتی تغییراتی در این چرخه ایجاد می شود و اوضاع از حالت تعادل خارج می شود شرایطی مانند شکنندگی استخوان و پوکی استخوان ایجاد می شود، اما سلول های مختلفی که در این فرایند دخیل هستند می توانند روش های جدیدی برای مداخله عرضه کنند. در بین این موارد نوعی سلول به نام استئوکلاست وجود دارد که سلول های تخصصی در تجزیه بافت استخوانی هستند. در این مطالعه هم این سلول ها بعنوان نقطه شروع بررسی محققان عمل کردند. محققان با استفاده از آنچه بعنوان فناوری تصویربرداری درون تنی شناخته می شود نگاهی به اعماق بافت زنده استخوان انداختند و متوجه شدند استئوکلاست ها پیش از اینکه باردیگر به استئوکلاست تبدیل شوند به سلول های کوچکتر تقسیم می شوند.
دکتر "میشل مک دونالد" (Michelle McDonald) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: این روند برای ما کاملاً جدید بود. تابحال باور داشتیم که استئوکلاست ها بعد از انجام کار خود گرفتار مرگ سلولی می شوند اما دیدیم که آنها در حال بازیابی هستند.
برای درک بیشتر این سلول های تازه کشف شده، محققان با استفاده از توالی آر. ان. ای مشخصات ژنتیکی آنها را تعیین کردند. در ادامه مطالعه محققان با کمک دانشمندان کالج امپریال لندن ۴۰ نمونه از این ژن ها را در مدلهای آزمایشی حذف کردند و دریافتند که ۱۷ مورد از آنها در اندازه و قدرت استخوان تاثیر دارد. مشخص شد که این ژن ها با جهش ژن در رابطه با تراکم مواد معدنی استخوان و ایجاد شرایطی مانند دیسپلازی اسکلتی مرتبط هستند که این نشان داده است نقش استئومورف ها (osteomorphs) تا چه اندازه مهم می باشد.
محققان گفتند: در حالیکه ما هنوز نقش استئومورف ها را به صورت کامل درک نکردیم، اما باید گفت وجود آنها منجر به ایجاد یک گام اساسی در درک ما از اسکلت شده است.
یافته های این تحقیق در مجله Cell انتشار یافته است.
منبع:

1399/12/08
15:42:49
0.0 / 5
1010
تگهای خبر: دانشمند , فناوری , محقق , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت