رمز من - ramzeman

ساخت بزرگترین تلسكوپ جهان یك گام به پایان نزدیك شد

ساخت بزرگترین تلسكوپ جهان یك گام به پایان نزدیك شد رمز من: ریخته گری آینه ششم تلسکوپ ˮغول پیکر ماژلانˮ در یک فضای بزرگ زیر استادیوم آریزونا شروع شده است تا این تلسکوپ که بعنوان بزرگترین تلسکوپ جهان شناخته شد، یک گام دیگر به راه اندازی نزدیک شود.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، "آزمایشگاه آینه رصدخانه استیووارد" دانشگاه "آریزونا" چند روزی است که کار بر روی ششمین بخش از هفت بخش آینه اصلی "تلسکوپ غول پیکر ماژلان"(Giant Magellan Telescope) به اختصار "GMT" را آغاز نموده است.
این آزمایشگاه در تاریخ یکم ماه مارس کوره شیشه ای منحصر به فرد خودرا به دمای ۱۱۶۵ درجه سانتی گراد رساند که این کار به خودی خود یک نقطه عطف مهم در پروسه تولید شناخته شده بعنوان ریخته گری چرخشی بود. ساخت این قالب حدود چهار ماه بعلاوه ۹ ساعت دیگر برای پر کردن و پوشاندن آن با تقریباً ۹۰ تن شیشه بوروسیلیکات کمیاب طول کشید.
روز گذشته این کوره با سرعت تقریباً پنج دور در دقیقه آغاز به چرخیدن کرد. تلفیقی از گرما و حرکت موجب می شود که شیشه همزمان با ذوب شدن از کناره های قالب بالا برود و موجب ایجاد یک سطح خمیده شود.
هنگامی که ریخته گری این آینه ۸.۴ متری در آخر همین هفته کامل شد، وارد یک پروسه یک ماهه سرد شدن می شود که طی آن، کوره در صورتیکه شیشه در حال سرد شدن است، به آرامی متوقف می شود. این کار به شکلی انجام می شود که آینه بطور یکنواخت و یک دست خنک شود و محصول نهایی را سخت و تا جای ممکن، عاری از هرگونه نقص کند.
همین طور یک ماه و نیم دیگر طول می کشد تا آینه به دمای اتاق برسد. در آن مرحله است که می توان پروسه طولانی پرداخت آنرا شروع کرد.
ساخت یک قطعه شیشه ای تکمیل شده از تلسکوپ حدود چهار سال به طول می انجامد. دانشگاه آریزونا در سال ۲۰۱۹ کار بر روی آینه دوم "GMT" را به انتها رساند که حالا در انبار است و منتظر است تا به شیلی، محل استقرار نهایی بزرگترین تلسکوپ دنیا منتقل شود.
با توجه به این که این پروژه در سال ۲۰۱۵ زمین گیر و متوقف گردید، اتمام آن تا اواخر دهه فعلی محقق نخواهد شد، اما بعد از اتمام ساخت، "GMT" می تواند تصاویری را ثبت و ضبط کند که ۱۰ برابر واضح تر از تصاویر تولید شده توسط تلسکوپ فضایی "هابل" است.
منبع:

1399/12/16
13:52:45
0.0 / 5
742
تگهای خبر: تولید , راه اندازی , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت