رمز من - ramzeman

نقش 10 مهندس مشهور در پیشرفت علم رباتیك

نقش 10 مهندس مشهور در پیشرفت علم رباتیك رباتیک به بخشی اساسی در جامعه مدرن تبدیل گشته است اما ما چگونه به اینجا رسیدیم؟ ربات ها از دوران باستان به شکلی یا به شکلی دیگر وجود داشته اند. گزارشاتی در خصوص وجود ابزارهای خودکار در یونان باستان و روم وجود دارد و بنابر گزارش ها ربات های مکانیکی ساده ای هم در چین طراحی و ساخته شده اند. حتی لئوناردو داوینچی ایده یک شوالیه مکانیکی را در قرن پانزدهم بیان کرد که بسیار شبیه بعضی از انسان نماهایی است که حالا در دنیای مدرن شاهد آن هستیم.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا، چه ربات ها را دوست داشته باشید چه از آنها بترسید باید بدانید که ربات ها جزء جدایی ناپذیر دنیای ما شده اند و خیلی حرفه ای راه خویش را در حوزه های مختلف شامل پزشکی، صنعت خودرو، هوا و فضا و سرگرمی باز کرده اند. طبق گزارشات اخیر انتظار می رود ارزش صنعت رباتیک تا سال ۲۰۲۵ به ۱۵۸ میلیارد دلار برسد که این جهشی عظیم نسبت به ارزش آن در سال ۲۰۲۰ یعنی ۶۶.۴۸ میلیارد دلار است. گرچه افراد موفق بسیاری در پیشرفت این علم نوین نقش مهمی داشته اند اما ما در این خبر به معرفی برخی مهندسان نامی علم رباتیک که گامی مهم در پیشرفت این صنعت برداشته اند، پرداخته ایم.
۱. جوزف انگلبرگر


"جوزف انگلبرگر"(Joseph Engelberger) مهندس و موسس نخستین شرکت رباتیک است که بعنوان پدر علم رباتیک شناخته می شود. جوزف انگلبرگر به علت تولد صنعت رباتیک صنعتی بسیار شهرت دارد. انگلبرگر در ژوئیه ۱۹۲۵ متولد شد و در دسامبر ۲۰۱۵ دارفانی را وداع گفت. وی یک فیزیکدان، تاجر و مهندس آمریکایی بود که کارهای او انقلابی در جهان ایجاد کرد. در سال ۱۹۵۶ انگلبرگر در یک مهمانی با مهندس و مخترع آمریکایی جورج دِوول آشنا شد. این دو نفر در مورد فلسفه های آیزاک آسیموف در مورد رباتیک بحث کردند. دِوول همینطور به انگلبرگر در مورد دستگاه "انتقال مقاله برنامه ریزی شده"خود توضیح داد. جوزف بلافاصله آن دستگاه را بعنوان یک ربات شناسایی کرد و این آغاز همکاری مثمر ثمر بین این دو نفر بود. در سال ۱۹۵۹ آنها نخستین نمونه اولیه ربات صنعتی خود به نام " Unimate # ۰۰۱"را ایجاد کردند و آن ربات هم نخستین بار توسط جنرال موتورز و در خط تولید آنها مورد استفاده قرار گرفت. وی در سال ۱۹۶۱ شرکت "Unimation" را تاسیس کرد تا مفهوم جدید خود از ربات های صنعتی را توسعه دهد.
۲. جرج دی دِوول


جرج دی دِوول(George D. Devol) مخترع نخستین ربات صنعتی قابل برنامه ریزی است. جورج دِوول نخستین ربات صنعتی قابل برنامه ریزی جهان را طراحی، ساخت و ثبت اختراع کرد. هنگامی که دِوول ۹ ساله بود، کلمه "ربات" را هنگام خواندن نمایشنامه کارخانه ربات سازی روسوم شنید. در سال ۱۹۲۱ وی محبوب شد. این رویداد تاثیر زیادی بر دِوول گذاشت و چندین دهه بعد توانست نخستین ربات صنعتی جهان را طراحی و تولید نماید. دِوول در سال ۲۰۱۱ در سن ۹۹ سالگی درگذشت.
۳. ماروین مینسکی


ماروین مینسکی(Marvin Minsky) یکی از افراد نامی حوزه هوش مصنوعی بود. ماروین مینسکی به خاطر کارهای بزرگش در علم هوش مصنوعی معروف است. وی در سال ۱۹۶۹ برای کارش جایزه ای ام تورینگ را از آن خود کرد. این جایزه یکی از جوایز بسیار با ارزش در علوم کامپیوتر است. ماروین مینسکی اوت ۱۹۲۷ در شهر نیویورک متولد شد. وی بعد از حضور در نیروی دریایی ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم، برای تحصیل در رشته های فیزیک، نوروفیزیولوژی و روانشناسی در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد. سرانجام در سال ۱۹۵۰ با معدل بالا در رشته ریاضیات فارغ التحصیل شد. سال بعد در پرینستون ثبت نام کرد و نخستین شبیه ساز شبکه عصبی را ساخت. مینسکی بعد از چند سال ماندن در هاروارد به ام آی تی رفت تا علاقه خود به کامپیوتر را بعنوان وسیله ای برای درک اندیشه انسان کشف کند. در آنجا او با جان مک کارتی کار کرد و این دو بعداً پروژه هوش مصنوعی را تأسیس کردند و حاصل آن آزمایشگاه علوم کامپیوتری و هوش مصنوعی ام آی تی است که هنوز هم تا به امروز یکی از مراکز تحقیقاتی برجسته در زمینه هوش مصنوعی است. کارهای مینسکی همچنان برای مهندسی رباتیک مدرن ضروری می باشد. وی در ژانویه ۲۰۱۶ در بوستون، ماساچوست درگذشت.
۴. ویکتور شینمن


ویکتور شینمن(Victor Scheinman) بعنوان مخترع نخستین بازوی رباتیک الکتریکی کنترل شده توسط کامپیوتر(اصطلاحاً بازوی استنفورد) شناخته می شود. این ربات دستگاهی سبک، دارای قابلیت برای چندین مرتبه برنامه ریزی و همه کاره بود. ویکتور در دسامبر سال ۱۹۴۲ متولد شد و بعد از تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه استنفورد، بازوی رباتیک پیشگامانه خویش را ایجاد کرد. وی بعداً شرکت"Vicarm " را در سال ۱۹۷۳ تأسیس کرد تا اختراع خویش را بیشتر توسعه دهد و تجاری کند. شرکت او بعداً به شرکت رباتیک "Unimation" به فروش رسید. وی بعد از آن شرکت رباتیک Automatrix را تأسیس کرد و در آن ربات هایی مجهز به دوربین داخلی و سنسور ساخت. او همینطور سیستم Robotworld را توسعه داد که به ربات ها امکان می داد به صورت هماهنگ با یکدیگر هماهنگ کار کنند. ویکتور در سپتامبر ۲۰۱۶ در کالیفرنیا درگذشت.
۵. ایچیرو کاتو


"ایچیرو کاتو"(Ichiro Kato) از دانشگاه واسدا نخستین اندروید(ربات انسان نما) واقعی جهان را ساخت. ایچیرو کاتو به مطالعه در زمینه پزشکی و ربات های انسان نما پرداخت و سرانجام توانست در سال ۱۹۶۷ پروژه بسیار تأثیرگذار WABOT را آغاز کند و در نهایت توانست نخستین ربات انسان نما هوشمند در مقیاس کامل جهان WABOT-۱ را ایجاد نماید. WABOT-۱ مجهز به دو بازو بود و می توانست روی دو پا راه برود و از یک جفت دوربین برای "دیدن" هم استفاده می کرد. WABOT-۱ هنگامی که در سال ۱۹۷۲ تکامل یافت به نخستین اندروید(ربات انسان نما) در جهان تبدیل شد. کاتو در سال ۱۹۹۴ درگذشت.
۶. تاکئو کاناده


تاکئو کاناده(Takeo Kanade) نخستین بازوی رباتیک رانش مستقیم جهان را در سال ۱۹۸۱ ساخت. وی اکتبر ۱۹۴۵ در هیوگو، ژاپن متولد شد و یکی از برجسته ترین متخصصان و محققان جهان در زمینه بینایی کامپیوتری و رباتیک است. بینایی کامپیوتری یک زمینه تحقیقاتی است که به بررسی چگونگی درک کامپیوتر از تصاویر و فیلمهای دیجیتال می پردازد. کاناده همینطور برنده جوایزی همچون جایزه کیوتو و مدال مؤسسان انجمن مهندسان برق و الکترونیک شده است. وی با خیلی از سازمان های دولتی، هیئت های مشاوره صنعتی و دانشگاهی همچون هیئت مهندسی هوا و فضا(ASEB) شورای تحقیقات ملی، کمیته مشاوره فناوری پیشرفته ناسا، پنل PITAC برای تغییر پنل بهداشت و هیئت مشاوره موسسه کانادا برای تحقیقات پیشرفته خدمت کرده است.
۷. ساتوشی شیگمی


ساتوشی شیگمی(Satoshi Shigemi) مهندس ارشد و رهبر پروژه ربات انسان نمای سرشناس ژاپنی "آسیمو" شرکت هوندا است. "آسیمو"(ASIMO) مخفف گام پیشرفته در تحرک نوآورانه است که نخستین بار در سال ۲۰۰۰ رونمایی گردید. آسیمو نتیجه ۱۰ سال تحقیق و توسعه رباتیک از طرف هوندا بود. این ربات نخستین گام های خویش را در سال ۲۰۰۵ برداشت و چند سال بعد به ایالات متحده آمریکا رسید. این ربات در اصل یکی از نخستین ربات هایی بود که به شکل یک انسان پیاده روی می کرد. نسخه هفتم آسیمو ۱۳۰ سانتی متر قد و ۴۸ کیلوگرم وزن داشت. او حتی می توانست با سرعت ۹ کیلومتر بر ساعت قدم بردارد. به تازگی شرکت هوندا اعلام نمود که با توقف به روزرسانی، این ربات رسما بازنشسته خواهد شد.
۸. جیکوب متیجویک و دونا شرلی


جیکوب متیجویک و دونا شرلی ربات "سوجورنر"(Sojourner) را توسعه دادند. این ربات در مأموریت رهیاب مریخ استفاده شد. سوجورنر یک مریخ نورد رباتیک است که در ۴ ژوئیه ۱۹۹۷ در مریخ فرود آمد. این مریخ نورد مجهز به دوربین عقب و جلو و سخت افزار ویژه برای انجام چندین آزمایش علمی بود. این ربات برای مأموریتی به مدت هفت روز مریخی طراحی شده بود اما در نهایت توانست برای ۸۳ روز فعال بماند. سوجورنر مسافت کمی بیشتر از ۱۰۰ متر طی کرد. این مریخ نورد توسط "جیکوب متیجویک"(Jacob Matijevic) و "دونا شرلی"(Donna Shirley) و تیم بزرگی از دانشمندان و مهندسان ناسا طراحی شده است. سوجورنر یک کاوشگر رباتیک شش چرخ بود که نیمه خودکار بود و قادر به کنترل توسط یک اپراتور انسانی روی زمین بود. متیجویک در شیکاگو، ایلینوی به دنیا آمد و از دبیرستان مونت کارمل فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۶۹، وی مدرک لیسانس ریاضیات را از انستیتوی فناوری ایلینوی دریافت کرد و در سال ۱۹۷۳ هم مدرک دکترای ریاضیات خویش را از دانشگاه شیکاگو دریافت کرد. شرلی در اکلاهما متولد و بزرگ شد. او از ۱۵ سالگی آغاز به آموزش دروس پرواز کرد و در ۱۶ سالگی گواهینامه خلبانی گرفت. وی در سال ۱۹۶۵ از دانشگاه اکلاهما مدرک کارشناسی مهندسی هوا فضا و مکانیک را دریافت کرد و بعد از آن هم موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته مهندسی هوافضا از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی شد. او نویسنده کتاب "Managing Martians" است. سیارک ۵۶۲۴ شرلی به احترام وی نامگذاری شده است.
۹. مارک رایبرت


مارک رایبرت استاد ام.آی. تی و صاحب شرکت اسپین آف ام.آی. تی "بوستون داینامیکس" به علت تولید ربات چهار پای "بیگ داگ" و یک ربات انسان نما آکروباتیک مشهور هستند. بیگ داگ در ابتدا برای ارتش ایالات متحده با بودجه دارپا ساخته شد اما بعداً متوقف گردید چونکه برای موقعیت های جنگی بسیار بلند بود. این شرکت همینطور ربات های سنگین وزن مانند اطلس، اسپات و پهپادی مانند "وایلد کت"را هم تولید کرد. به تازگی هم اعلام شده دانشمندان ناسا در حال کار با سگ رباتیک مشهور شرکت "بوستون داینامیکس" به نام "اسپات"(Spot) هستند تا آنرا در آینده نزدکی روانه مریخ کنند. دانشمندان می گویند که این ربات های چهار پا، چابک تر از مریخ نوردها خواهند بود و مجهز به حسگرهایی هستند که در رویارویی با موانع متوقف نمی شوند و قادر به انتخاب مسیرهای خاص و ایجاد نقشه های مجازی از تونل های زیرزمینی و غارها هستند. مارک رایبرت ۲۲ دسامبر ۱۹۴۹ متولد شد. وی پیش از تاسیس این شرکت، استاد مهندسی برق و علوم کامپیوتر در ام.آی. تی و استاد علوم کامپیوتر و رباتیک در دانشگاه کارنگی ملون بود. رایبرت در سال ۱۹۷۳ مدرک مهندسی برق خویش را از دانشگاه نورت ایسترن و مدرک دکترای خویش را هم در سال ۱۹۷۷ از موسسه ام.آی. تی دریافت کرد. رایبرت عضو آکادمی ملی مهندسی است.
۱۰. دیوید هانسون


سوفیا یکی از پیشرفته ترین ربات هایی است که تابحال توسعه یافته است. سوفیا توسط کمپانی مستقر در هنگ کنگ به نام "هانسون رباتیک" ساخته شد و این شرکت هم آنرا در آوریل ۲۰۱۵ فعال کرد. دکتر دیوید فرانکلین هانسون جونیور شرکت هانسون رباتیک را در سال ۲۰۱۳ تأسیس کرد. ربات سوفیا دارای هوش مصنوعی، قدرت پردازش داده های تصویری و سیستم تشخیص چهره است. وی همینطور قادر به تقلید و حالات چهره حرکات انسان، پاسخ دادن به برخی پرسش ها و مکالمات ساده درباره موضوعات از پیش تعیین شده است. سوفیا، یک ربات است که دارای شباهت ظاهری بی نظیر به انسان است. این ربات دارای توانایی های پیچیده بسیاری است و حتی قادر به ابراز احساسات پیچیده انسانی هم می باشد. هانسون در سال ۱۹۶۹ در دالاس، تگزاس متولد شد. سرگرمی دوران کودکی وی خواندن آثار علمی تخیلی نویسندگان بسیار تأثیرگذار مانند آیزاک آسیموف و فیلیپ کی دیک بود. وی در جوانی به تحصیل در رشته هنرهای زیبا در دانشکده طراحی رود آیلند پرداخت و سپس مدرک دکترای خویش را در رشته هنرهای تعاملی و مهندسی دریافت کرد. او چند سال بعنوان ایده پرداز والت دیزنی کار کرد و سپس به سمت مجسمه سازی رفت و دوره ای هم مشاور فنی در زمینه رباتیک بود و سپس توانست شرکت هانسون رباتیک را تأسیس کند.




منبع:

1400/01/03
13:15:51
5.0 / 5
688
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت