رمز من - ramzeman

ابداع یك ژل تزریقی جدید برای احیای غضروف مفاصل

ابداع یك ژل تزریقی جدید برای احیای غضروف مفاصل رمز من: پژوهشگران دانشگاه ˮپنسیلوانیاˮ موفق به ابداع یک هیدروژل جدید قابل تزریق مستقیم به مفاصل شده اند که می تواند غضروف های لطمه دیده در مفاصل را تقویت و بازیابی کند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، با وارد آمدن لطمه به غضروف های محافظ مفاصل ما، زانوها و سایر مفاصل ما یا گرفتار لطمه جدی و متحمل آرتروز می شوند و یا به کندی بهبود می یابند. با این وجود حالا یک ژل تزریقی جدید هم می تواند این بافت را پس از لطمه دیدن تقویت و هم غضروف جدید را به بازیابی و بازسازی ترغیب کند.
این هیدروژل که هم اکنون توسط دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا در حال تولید است، حاوی شکل اصلاح شده ای از ماده غلیظی است که بعنوان "اسید هیالورونیک" شناخته می شود و بطور طبیعی توسط بافت هم بند بدن تولید می شود. در سالهای اخیر از این اسید بطور آزمایشی برای دفع "گلوکوم"، التیام بافت لطمه دیده قلب و پر کردن مجدد دیسک های نخاعی بیرون زده نیز استفاده شده است.
این هیدروژل در آزمایشات به غضروف مفصلی تحلیل رفته موش ها تزریق شد و مشخص شد که بعد از تزریق، هیدروژل با ماتریس ساختاری غضروف در هم آمیخته است، بدین سبب آنرا تثبیت و تقویت می کند.
این یافته توسط آزمایشات دیگر که در آن هیدروژل، فعالیت منظم سلول های غضروفی تولید کننده یا نگه دارنده غضروف در نمونه های بافت غضروف زنده را بازیابی کرد، تأیید شد.
علاوه بر این مشخص شد که هیدروژل اسید هیالورونیک چسبندگی سطح خوبی برای سلول های بنیادی مزانشیمی به وجود می آورد که متعاقباً به مفصل لطمه دیده تزریق می شوند. این سلول ها به یک لایه خارجی جدید غضروفی تبدیل گشته و از بافت اصلی اخیراً تقویت شده در زیر محافظت می کنند.
پروفسور "جی پاتل" سرپرست این مطالعه می گوید: ما اغلب این روش ترکیبی را به درمان یک حصار چوبی لطمه دیده در حیاط خانه ها تشبیه می نماییم. برای تقویت ساختار چوب موجود، شما به چیزی مانند سفت کننده و تثبیت کننده چوب نیاز دارید، پس می توانید از بتونه چوب استفاده کنید تا از فرسودگی در آینده پیشگیری کند. ما نیز به همین ترتیب ماده ای را وارد مفصل کردیم که به منافذ بافت نفوذ کرده و آنرا تقویت می کند، سپس با راهنمایی رفتار سلول های بنیادی تزریق شده نسبت به تشکیل لایه ای که کل ساختار را پوشانده است، آنرا بتونه کردیم.
حالا مطالعات روی حیوانات بزرگ تر در حال برنامه ریزی است و به دنبال آن آزمایشات بالینی روی انسان نیز صورت خواهد گرفت.
این هیدروژل هم اکنون توسط شرکتی موسوم به "فورساگن"(Forsagen) در حال تجاری سازی است.
این مطالعه نیز بتازگی در مجله Advanced Healthcare Materials انتشار یافته است.
منبع:

1400/01/25
11:57:00
5.0 / 5
822
تگهای خبر: تولید , دانشمند , شركت , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت