رمز من - ramzeman

احتمال پمپاژ ماده تاریك توسط ستاره غول آسای آلفای شكارچی

احتمال پمپاژ ماده تاریك توسط ستاره غول آسای آلفای شكارچی ستاره شناسان با پیش بینی احتمال بیرون پاشیدن ماده تاریک از ستاره ˮآلفای شکارچیˮ ممکنست راهی برای پیش بینی زمان انفجار این ستاره غول پیکر یافته باشند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در اعماق هسته پرتحرک ستاره عظیم الجثه "آلفای شکارچی" نوعی فرضی از ماده تاریک به نام "اکسیون"(axion) امکان دارد در حال دمیدن و بیرون ریختن به جهان باشد که به دانشمندان پتانسیل یک کشف و پیشرفت غیرمنتظره در جستجوی مستمر برای یافتن شواهد در ارتباط با ماده تاریک را می دهد.
این یافته ها در تاریخ ۲۰ آوریل در کنفرانس انجمن فیزیکی آمریکا عرضه شده است.
ستاره عظیم الجثه "آلفای شکارچی" یا "ابط الجوزا" یا "شبان شبانه"(Betelgeuse) دومین ستاره پرنور صورت فلکی شکارچی پس از "پای شکارچی" و به صورت میانگین دهمین ستاره درخشان آسمان شب است.
تجزیه و تحلیل های اخیر که به دنبال نشانه هایی از "اکسیون ها" است، فیزیک دانان را قادر ساخته است تا محدودیت های دقیق تری بر خصوصیات این اکسیون های فرضی بگذارند.
"اکسیون"(Axion) یک ذره بنیادی فرضی است که برای حل مشکل سی پی قوی در کرومودینامیک کوانتومی(اختصاری QCD) عرضه شده است. این ذره بار الکتریکی ندارد و اسپینش صفر است. برهم کنش این ذره، جاذبه و الکترومغناطیس است.
محققان می گویند، اشعه ایکسی که از "آلفای شکارچی" ساطع می شود امکان دارد به ماده تاریک اشاره داشته باشد.
"آلفای شکارچی" یک ستاره محبوب است که همگان می توانند آنرا بعنوان یک نقطه قرمز روشن در آسمان در صورت فلکی "شکارچی"(Orion) ببینند. این ستاره همینطور در فاصله ۵۲۰ سال نوری از زمین، حدودا به ما نزدیک است. اما این ستاره غول پیکر در سال ۲۰۲۰ خبرساز شد، هنگامی که رفتار عجیب و غریب کم نور شدن آن، دانشمندان را به احتمال منفجر شدن آن به شکل یک ابرنواختر شدید غیرقابل تصور ظنین کرد.
در حالیکه ستاره "آلفای شکارچی" داغ و بزرگ است، همینطور می تواند بعنوان یک کاندیدای مناسب برای دانشمندان به منظور رصد اکسیون ها باشد که فیزیک دانان انتظار دارند جرم یک میلیونم یا یک میلیاردم یک الکترون را داشته باشند و امکان دارد همان ماده تاریک مرموزی باشد که با وجود داشتن ماهیتی تقریباً ناشناخته، خیلی بیشتر از ماده معمولی در جهان ما است.
اکسیون ها اغلب نباید با ماده مرئی یا معمولی تعامل داشته باشند، اما به قول "منجیائو شیائو" فیزیکدان موسسه فناوری ماساچوست(MIT)، برخی فرضیات تصور می کنند که فوتون ها(ذرات نور) امکان دارد در یک رابطه دو طرفه درون یک میدان مغناطیسی قوی به اکسیون ها تبدیل شوند و باردیگر به حالت اولیه خود بازگردند. ستاره ها دارای هسته گرماهسته ای هستند و این آنها را به مکانی عالی برای داشتن تعداد و سطح بسیار بالایی از فوتون و مغناطیس تبدیل می کند.
"شیائو" اضافه کرد: جرم "آلفای شکارچی" ۲۰ برابر خورشید ما است که می تواند آنرا به آنچه ما آنرا یک کارخانه اکسیون می نامیم، تبدیل کند.
اگر هسته "آلفای شکارچی" اکسیون تولید می کند، آنها باید بتوانند از جاذبه ستاره فرار کنند و به صورت دسته جمعی به سمت ما جریان پیدا کنند.
"شیائو" می گوید: اکسیون ها در تعامل با میدان مغناطیسی کهکشان راه شیری امکان دارد باردیگر در میدان پرتوی ایکس از طیف تابش الکترومغناطیسی به فوتون تبدیل شوند. "آلفای شکارچی" نباید نور اشعه ایکس زیادی ساطع کند، در حالیکه این اتفاق بدان معناست که انتشار هرگونه اشعه ایکس از یک ستاره پیر می تواند وجود ماده تاریک را به شکل اکسیون ها نشان دهد.
تلسکوپ آرایه طیف سنجی هسته ای ناسا(NuSTAR) در فضا این امکان را به "شیائو" و همکارانش داده است تا به دنبال نشانه هایی از اشعه ایکس باشند که از "آلفای شکارچی" برمی خیزد، اما متأسفانه چیزی غیر از فرآیندهای اخترفیزیکی معمولی مانند انتشار مقدار کمی اشعه ایکس که هنوز هم به صورت مستمر تولید می شود، چیزی مشاهده نکردند. این در شرایطی است که یافته های جدید عرضه شده از آن حکایت می کند که اکسیون ها و فوتون ها حداقل سه برابر کمتر از آنچه دانشمندان تصور می کردند، تمایل به تعامل دارند.
"جاشوا فاستر" فیزیکدان MIT می گوید: اگر محققان اشعه ایکس مورد انتظار از یک ستاره را رصد کنند، لزوماً به معنای واقعی بودن و وجود داشتن اکسیون ها نیست. با این وجود دانشمندان هنوز هم باید نشان دهند که این اشعه ها از منابع ماده غیر تاریک ساطع نمی شوند.
"شیائو" می گوید: دانشمندان هنوز هم امکان دارد اکسیون های ماده تاریک را بیابند. هر وقت این اتفاق رخ دهد، ستاره شناسان شناخت ما از "آلفای شکارچی" را بسیار پیشرفت می دهند. علاوه بر این، اگر بتوانیم اکسیون های ماده تاریک را که از "آلفای شکارچی" می آیند، شناسایی نماییم، سرانجام امکان دارد بتوانیم محاسبه نماییم که این ستاره غول آسا و پیر چه زمانی به ابرنواختر می رود.1400/02/02
13:25:07
5.0 / 5
491
تگهای خبر: تولید , دانشمند , رمز , فناوری
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت