رمز من - ramzeman

لنز هوشمندی كه علایم حیاتی بدن را اندازه می گیرد!

لنز هوشمندی كه علایم حیاتی بدن را اندازه می گیرد! هنگامی که از لنزهای تماسی استفاده می نماییم انتظار داریم بینایی ما بهبود یابد اما شاید بتوان با این لنزها علایم حیاتی بدن را نیز بررسی کرد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر طبق مقاله ی جدیدی که در مجله ی "Biomedical Engineering" انتشار یافته است، لنز تماسی نرم و شفاف جدیدی که با موفقیت بر روی چندین داوطلب آزمایش شده است می تواند فشار داخل چشم (IOP) را به وسیله ی تلفن همراه در زمان واقعی اندازه گیری نماید.
از همه مهم تر اینکه این دستگاه توانست بطور بی سیم تمامی عملکردهای مورد نیاز را انجام دهد و ۱۰ داوطلبی که آنرا آزمایش کردند هیچ التهابی نشان ندادند. این دستگاه می تواند فواید مهمی برای افرادی که از گلوکوم(آب سیاه) رنج می برند داشته باشد.
لنز تماسی هوشمند علایم اصلی گلوکوم را تشخیص می دهد
در این لنزهای تماسی از یک آنتن بی سیم، یک سنسور سنجش فشار، باتری و یک فلز انعطاف پذیر برای ایجاد اتصال بی سیم استفاده می شود.
هنگامی که این دستگاه بر روی خرگوش ها آزمایش شد نتایج به دست آمده قابل مقایسه با دستگاه های تجاری فشارسنجی چشم بود و هنگامی که بر روی ۱۰ داوطلب آزمایش شد کاملا ایمن بود و هیچ التهابی ایجاد نکرد. این دستگاه می تواند علایم حیاتی مانند ضربان قلب، دمای بدن، فعالیت الکتریکی قلب و همین طور غلظت گلوکز، الکل و اسید لاکتیک را در مایعات بدن مثل عرق، اشک و بزاق اندازه گیری نماید. اندازه گیری مداوم این موارد در تشخیص طیف وسیعی از بیماریها اهمیت دارد.
از نظر پزشکی چشم ها گزینه ی مناسبی برای اندازه گیری این علایم حیاتی هستند برای اینکه می توانند حسگرها را در معرض مایعات بدن مانند اشک قرار دهند. این فناوری می تواند به تشخیص چندین بیماری کمک نماید اما مطالعات فعلی بر روی تشخیص گلوکوم متمرکز است.
گلوکوم یا آب سیاه نوعی اختلال بینایی است که می تواند منجر به از دست رفتن همیشگی بینایی شود و دانشمندان معتقدند که فشار چشم تنها عامل خطری است که می توان آنرا کنترل کرد و این بدان معناست که تنها راه درمان کلوگوم کاهش فشار چشم است.
بطور معمول اندازه گیری فشار چشم به روش های گوناگونی انجام می گیرد اما در این روش ها شرایط بالینی فرد مورد بررسی قرار نمی گیرد این شرایط برای نظارت بهتر اهمیت دارند. برای حل این مشکل این لنزهای تماسی می توانند مفید باشند.
طراحی لنزهای تماسی جدید با چالش های زیادی روبه روست
بااینکه این لنزها می توانند به نظارت بر روی بیماری گلوکوم کمک کنند اما ساخت آنها با چالش هایی روبه روست. بطور مثال حسگرهایی که درون آنها از فلزات و یا مواد نیمه هادی استفاده می شود قابلیت تشخیص تغییرشکل خیلی کم لنز را که در اثر نوسانات فشار چشم رخ می دهد، ندارند.
علاوه بر آن مدارهای پیچیده برای تقویت سنسورهای زیستی مورد نیاز است و مواد الکترونیکی سفت و سخت می توانند دید انسان را مسدود کنند و حتی موجب لطمه به قرنیه و پلک چشم شوند و در نهایت اندازه گیری سیگنال های زیستی به دست آمده از لنز نیازمند تجهیزات بزرگی است که می تواند دامنه حرکتی فرد را محدود به خانه و مرکز درمانی کند.
بااینکه هنوز زود است که این لنزهای هوشمند تبدیل به ابزار مناسبی برای تشخیص گلوکوم شوند اما این تحقیق هنوز قابل ستایش است و می تواند روشی جدید و بدون عارضه برای تشخیص، نظارت و درمان بیماری هایی مثل گلوکوم باشد.1400/02/15
10:38:19
5.0 / 5
684
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت