رمز من - ramzeman

ابررایانه مریم میرزاخانی ظرف یكسال آینده ایجاد می شود

ابررایانه مریم میرزاخانی ظرف یكسال آینده ایجاد می شود به گزارش رمز من وزیر ارتباطات از ساخت ابررایانه مریم میرزاخانی در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: عملیات اجرائی ساخت این ابررایانه برای تامین زیر ساخت های هوش مصنوعی از امروز شروع می شود.به گزارش رمز من به نقل از مهر، محمد جواد آذری جهرمی در مراسم رونمایی از ابررایانه سیمرغ که امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت در دانشگاه امیرکبیر انجام شد با اشاره به کاربردهای ابررایانه ها در حوزه های مختلف علمی، اشاره کرد: دختران ایرانی در عرصه توسعه توسعه فناوری اطلاعات در این سال ها زحمات زیادی کشیدند و در حوزه آی سی تی، بالاترین نرخ مشارکت را بانوان داشتند ولی کمتر دیده شدند.
وزیر ارتباطات اضافه کرد: به احترام تلاش آنها با تصمیم جمعی که گرفته شده است، عملیات اجرائی ساخت ابررایانه بعدی جمهوری اسلامی ایران را برای تامین زیر ساخت های هوش مصنوعی از امروز شروع می نماییم.
وی اضافه کرد: این ابررایانه ۱۰۰ برابر سیمرغ ظرفیت خواهد داشت و به پاس قدردانی از تلاش دختران ایرانی در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات، نام این ابررایانه را به نام دانشمند ایرانی مریم میرزاخانی «ابررایانه مریم» نام گذاری کردیم.
جهرمی با اشاره به این که برای ساخت این ابررایانه تامین اعتبار انجام شده است، اظهار داشت: از امروز توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات عملیات اجرائی ساخت این ابررایانه پیگیری می شود و باید ظرف مدت یکسال به سرانجام برسد و خدمات دهی خودرا به فعالان بخش آی سی تی شروع کند.
وی در تشریح جزئیات ساخت این ابررایانه در جمع خبرنگاران نیز اظهار داشت: جهت راه اندازی «سوپرکامپیوتر مریم» برای مجموعه های توانمند کشور فراخوانی منتشر خواهد شد و توانمندی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دراین زمینه مورد ارزیابی قرار می گیرد.
وزیر ارتباطات با بیان این مطلب که سرمایه گذاری این طرح از طرف وزارت ارتباطات انجام می شود، اظهار داشت: برمبنای فراخوان پخش شده، عملیات اجرائی این ابررایانه در یکی از دانشگاه های کشور اجرائی می شود.


منبع:

1400/02/27
09:10:30
5.0 / 5
479
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت