رمز من - ramzeman

تپش یك مینی قلب آزمایشگاهی مانند یك جنین ۲۵ روزه

تپش یك مینی قلب آزمایشگاهی مانند یك جنین ۲۵ روزه به گزارش رمز من دانشمندان توانسته اند یک قلب کوچک آزمایشگاهی ایجاد کنند که سلول های آن مانند سلول های رویان(جنین) به شکل خودکار سازمان می یابد و مانند قلب یک جنین ۲۵ روزه می تپد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تعدادی از پژوهشگران نخستین "قلب کوچک" انسان را در آزمایشگاه بوجود آورده اند که دارای ضربان است.
اندام های مینیاتوری یا ارگانوئیدهای این قلب کوچک آزمایشگاهی بزرگتر از دانه های کنجد نیستند و با استناد بر مجله "ساینس"(Science) با مونتاژ خود به خودی و با استفاده از سلول های بنیادی پرتوان ساخته شده است.
این ارگانوئیدها عملکرد قلب یک جنین ۲۵ روزه انسان را تقلید می کنند و امکان دارد به بشر در حل رمز و رازهای قلب کمک کنند.
قلب یک اندام ضروری و حیاتی برای ما انسان ها است، با این وجود هنوز چیز زیادی در مورد آن نمی دانیم. توانایی ما در مدل سازی پیچیدگی قلب انسان در شرایط آزمایشگاهی هنوز محدود است، در نتیجه دانش ما در مورد چگونگی توسعه بیماری های قلبی هم محدود است.
بعنوان مثال، نقص های مادرزادی قلب، شایع ترین وضعیت تولد در انسان است که حدود یک درصد از کل تولدهای زنده را تحت تاثیر قرار می دهد. این مشکل به تنهایی نیاز به ایجاد بسترها و مدلهای دقیق تر را نشان می دهد؛ جایی که محققان با متد جدیدی که در مطالعه انتشار یافته در مجله سل (Cell) شرح داده شده است، تلاش در صدد حل آن برآمده اند.
محققان با مهندسی سلول های بنیادی توانمند انسان که می توانند به هر نوع بافتی تبدیل شوند، آنها را به شکل چندین نوع از سلول های قلبی درآوردند که مانند سلول های جنین به شکل خودکار سازمان دهی می یابند.
هدف محققان ایجاد سه لایه بافتی بود که یکی از نخستین قسمت های قلب است و دیواره های قلب را تشکیل دهد.
این ارگانوئیدها که قطری در حدود ۲ میلی متر دارند و تابحال بیشتر از ۳ ماه در آزمایشگاه زنده مانده اند، از نظر ساختاری در یک هفته با قلب یک جنین ۲۵ روزه برابری می کنند. آنها در این مرحله از رشد فقط یک محفظه و انواع اصلی سلول ها را دارند. ضمن این که این قلب کوچک در هر دقیقه ۶۰ تا ۱۰۰ بار می زند که دقیقاً مانند قلب یک جنین ۲۵ روزه است.
"ساشا مندجان" زیست شناس سلول های بنیادی در موسسه بیوتکنولوژی مولکولی در آکادمی علوم اتریش به مجله ساینس اظهار داشت: وقتی نخستین بار آنرا دیدم، متعجب شدم که این قلب می تواند خود به خود تشکیل گردد. نکته اعجاب انگیز این است که شما بر خلاف سایر اندام ها، بلافاصله می توانید ببینید که این آزمایش موفق بوده و ارگانوئیدها ضربان دارند.
باآنکه به نظر می آید ایده یک قلب مصنوعی کاملاً کاربردی دور از ذهن و دسترس است، اما فعلاً محققان بر اتصال ارگانوئیدهای ضربان دار قلب به شبکه های عروقی و آزمایش این که آیا آنها می توانند خون را پمپاژ کنند، تمرکز خواهند کرد.
در همین مرحله هم این قلب کوچک از توانایی بالایی برخوردار است، چونکه می تواند ابزاری قدرتمند و جدید برای آزمایشات در زمینه شناخت نحوه رشد قلب و بیماری های انسانی که تا حد زیادی تابحال تنها به مدلهای حیوانی متکی بوده اند، فراهم آورد.
منبع:

1400/03/01
21:18:20
5.0 / 5
740
تگهای خبر: تكنولوژی , دانشمند , رمز , شبكه
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت