رمز من - ramzeman

تفاوت خارش پوست در مناطق مو دار و بی مو

تفاوت خارش پوست در مناطق مو دار و بی مو خارش مزمن پوست یک مشکل بالینی جدی ناشی از بیماری های زمینه ای پوست، کبد یا کلیه است. بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد کشورهای پیشرفته از درماتیت رنج می برند اما به علت درک محدود مکانیسم های خارش، هیچ درمان موثری برای اغلب بیماران وجود ندارد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، تا پیش از این تصور می شد که مکانیسم های خارش پوست در تمام نواحی پوست به یک صورت است اما در یک مطالعه جدید محققان دانشکده علوم زیستی موسسه فناوری "جورجیا" تفاوت خارش در مناطق مو دار و بی مو پوست را کشف کردند.
این کشف می تواند راه را برای توسعه درمان های موثر برای بیمارانی که از خارش مداوم پوست رنج می برند هموار کند.
دو محرک متفاوت شیمیایی و مکانیکی سیستم عصبی، سبب ایجاد احساس خارش از راه اعصاب حسی در پوست می شوند. دانشمندان جمعیت خاصی از نورون ها را شناسایی نمودند که خارش را در پوست بی مو(پوست صافی که در کف دست و پا وجود دارد) کنترل می کنند.
در این مطالعه دانشمندان آزمایشاتی را روی موش ها انجام دادند و در آن به بررسی حالات پوست موش ها هنگام فعال یا مسدود کردن این سلول های عصبی پرداختند.
آنها دریافتند نورون های اصلی بسته به نوع و جمعیت شان سبب خارش در نواحی مختلف می شوند. سلول های عصبی در پوست مودار که احساس خارش در پوست بی مو ایجاد نمی کنند یک جمعیت خاص و سلول های عصبی که سبب خارش در نواحی بی مو پوست می شوند هم یک جمعیت خاصی از سلول ها هستند. تابحال محققان تصور می کردند سلول هایی که سبب خارش پوست می شوند از یک جمعیت هستند.
طی این مطالعه دانشمندان بر روی پوست صاف و براق دست و پای موش های کوچک تمرکز کردند. استفاده از موش هایی که به روش ژنتیکی اصلاح شده بودند همینطور به محققان در شناسایی نورون های حسی مناسب مسئول خارش های پوستی بی مو کمک کرد.
در یک آزمایش، دانشمندان ماده شیمیایی به موش ها دادند تا به صورت خاص یک خط کامل از سلول های عصبی را غیرفعال کنند. با تمرکز بر روی سه مکانیسم عصبی که قبلاً شناخته شده بودند و در ارتباط با احساس خارش در پوست مو دار بودند، محققان دریافتند که دو نورون MrgprA۳ + و MrgprD + نقش اساسی در خارش پوست بی مو ندارند و نورون سوم MrgprC۱۱ + این نقش را بر عهده دارد که از بین بردن آن سبب کاهش خارش حاد و مزمن در کف دست و پای موش های آزمایشگاهی می شود. انتظار می رود این مطالعه به توسعه درمان هایی که سبب خاموش شدن این سلول های عصبی ایجاد کننده خارش شده و احتمالاً سبب مسدود شدن آنها در پوست انسان شود، بیانجامد. محققان در پایان گفتند قصد دارند در آینده دریابند که چگونه این نورون ها اطلاعات را به نخاع و مغز منتقل می کنند.
منبع:

1400/03/03
10:24:43
5.0 / 5
450
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت