رمز من - ramzeman

نقش مغز در بروز ترس از تاریكی چیست؟

نقش مغز در بروز ترس از تاریكی چیست؟ رمز من: ترس یک واکنش معمولی به تاریکی است و الان پژوهشگران معتقدند مکانسیم مغز که سبب ترس از تاریکی می شود را یافته اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، مطالعات جدید نحوه ی فعالیت بخش آمیگدال(amygdala) مغز که مسئول پردازش احساسات و تنظیم واکنش ما در مقابل ترس است را هنگام قرار گرفتن ما در نور و تاریکی نشان میدهد.
به قول پژوهشگران نور فعالیت بخش آمیگدال را سرکوب می کند.
همین طور وجود نور موجب ایجاد ارتباطی قوی میان آمیگدال و قشر پیش پیشانی می شود. این بخش از مغز احساس ترس ما را کنترل می کند.
در این تحقیقات اسکن اف ام آرآی(fMRI) بیست و سه نفر که به مدت ۳۰ ثانیه در معرض نور کم، متوسط و تاریکی قرار گرفته بودند بررسی گردید.
مشخص شد که نور متوسط موجب کاهش قابل توجه فعالیت آمیگدال می شود در صورتیکه نور کم تاثیر کمتری بر این بخش داشت.
همین طور هنگامی که فرد در معرض نور بود ارتباط بیشتری بین آمیگدال و قشر پیش پیشانی برقرار شد. به عبارت دیگر نور ممکنست بتواند مراکز کنترل ترس در مغز ما را فعال نگه دارد. برای درک این مساله داده های بیشتری مورد نیاز است اما قطع ارتباط این بخش های مغز با ایجاد اضطراب ارتباط داشت.
ارتباط میان روشنایی و تاریکی با مغز مشخص است. تغییر در نور محیط زمان خواب را مشخص می کند، روی هوشیاری فرد اثر می گذارد و می تواند بر روی روحیه اشخاص اثر بگذارد.
درمان های مبتنی بر نور نیز به شکل گسترده ای برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار می گیرند اما دانشمندان بطور کامل نحوه ی عملکرد آنرا درک نمی کنند.
کلید درک بهتر این مساله شاید در "سلول های حساس به نور گانگلیون شبکیه"(ipRGCs) نهفته باشد. این سلول ها نور را از چشم به بخش های مختلف مغز منتقل می کنند. در قدم بعدی باید اطلاعاتی درمورد نحوه ی تعامل این سلول ها با آمیگدال مغز یافت.
منبع:

1400/03/31
23:13:29
5.0 / 5
380
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت