رمز من - ramzeman

نخستین پیاده روی فضایی چینی ها در ایستگاه خودشان انجام شد

نخستین پیاده روی فضایی چینی ها در ایستگاه خودشان انجام شد به گزارش رمز من اولین پیاده روی فضایی فضانوردان چینی مستقر در ایستگاه فضایی چین و دومین پیاده روی فضایی تاریخ این کشور ساعاتی پیش با موفقیت انجام شد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از scmp، تقریباً ۱۳ سال بعد از انجام نخستین پیاده روی فضایی چین، دو فضانورد چینی دومین پیاده روی فضایی این کشور را در فضای خارجی ایستگاه فضایی "تیانگونگ" انجام دادند.
"لیو بومینگ" نخستین فضانوردی بود که بامداد امروز یکشنبه ۱۳ تیر ماژول این ایستگاه فضایی را ترک کرد و سه ساعت بعد هم "تانگ هونگبو" به او پیوست. "لیو" در همان لحظات اول، نمای خارج از ماژول را "بسیار زیبا" توصیف کرد.
طبق اعلام آژانس فضایی چین، این دو فضانورد در طول این پیاده روی فضایی که یکی از مهم ترین بخش های مأموریت آنها بود، لباس فضایی نسل جدید خویش را آزمایش کردند، تجهیزاتی را جهت استفاده در مأموریت های آینده نصب کردند و برخی از کارهای فنی دیگر را انجام دادند.
این آژانس اعلام نمود که این دو فضانورد تمام وظایف تعیین شده را برای این پیاده روی فضایی که تقریباً هفت ساعت طول کشید، به صورت کامل و موفقیت آمیز انجام دادند و بعد از آن، "لیو" و "تانگ" باردیگر به درون ایستگاه فضایی بازگشتند.
انتظار می رود که این فضانوردان طی روزهای آینده یک پیاده روی فضایی دیگر هم انجام دهند.
همانطور که اشاره شد، این پیاده روی فضایی نخستین استفاده از لباس فضایی جدیدی به نام "فیتیان"(Feitian) بود که به معنای "پرواز" است. مدت زمان استفاده از این لباس فضانوردی جدید با پیشرفت های فناورانه در طراحی آن، دو برابر شده است و فضانوردان قادرند حداکثر هشت ساعت را با آن در خارج از ماژول سپری کنند.


بازوی رباتیک ایستگاه فضایی "تیانگونگ" به طول ۱۵ متر که بعنوان هوشمندترین و پیچیده ترین سیستم تجیزات مداری شناخته شده است، به این دو فضانورد در انجام مأموریت خود کمک کرد.
این بازو برای کمک به فضانوردان در حرکت در فضا و صرفه جویی در انرژی طراحی شده است و حداکثر ظرفیت بارگیری آن ۲۵ تن است. در طول این پیاده روی فضایی، در حالیکه "تانگ" با خزیدن در امتداد ایستگاه فضایی به مکان مورد نظر رسید، "لیو" توسط بازوی رباتیک به محل عملیات منتقل شد.
آنها موقعیت یکی از دوربین های پانوراما را که در خارج از ایستگاه فضایی نصب شده، تنظیم کردند تا منطقه قابل مشاهده توسط آنرا گسترش دهند.
همینطور امروز ابزاری خارج از این ایستگاه نصب گردید که در مأموریت های آینده استفاده خواهند شد. آنها همینطور فرآیندی را برای بازگشت به ماژول در شرایط اضطراری آزمایش کردند.
گفتنی است که "لیو" در نخستین پیاده روی فضایی چین در سال ۲۰۰۸ هم زمانی که "ژای ژیگانگ" حدود ۲۰ دقیقه در خارج از سفینه فضایی بود، نقش پشتیبان را بازی کرده بود.


"لیو" و "تانگ" به همراه فرمانده این مأموریت به نام "نی هایشنگ" در تاریخ ۱۷ ژوئن برای یک مأموریت سه ماهه به ایستگاه فضایی "تیانگونگ" رسیدند. "تیانگونگ" به مفهوم کاخ آسمانی به بزرگترین زیرساخت ساخته شده بوسیله ی یک کشور واحد در مدار نزدیک زمین تبدیل خواهد شد و بعنوان یک نقطه عطف و چراغ راهنما برای برنامه فضایی چین معرفی شده است.
کار ساخت ماژول اصلی این ایستگاه فضایی تازه شروع شده است، اما در ماههای آینده با ورود ماژول ها، تجهیزات و خدمه بیشتر، به سرعت رشد خواهد نمود.
همینطور گفته شده است که فضانوردان زن در مأموریت های آتی شرکت خواهند کرد و انتظار می رود ساخت و تکمیل این ایستگاه فضایی تا آخر سال آینده به پایان برسد.
این مأموریت جدید ترین گام در برنامه های بلند پروازانه چین است که هم اکنون تنها کشوری است که دارای ایستگاه فضایی مخصوص خود است و آنرا اداره می کند و با ایستگاه فضایی بین المللی که به صورت مشترک توسط ایالات متحده، روسیه، اروپا، کانادا و ژاپن پشتیبانی می شود، رقابت خواهد نمود.1400/04/14
10:03:58
5.0 / 5
339
تگهای خبر: انرژی , دوربین , ربات , شركت
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت