رمز من - ramzeman

دانش آموزی كه قبل بازگشایی مدارس یك قمر كشف كرد

دانش آموزی كه قبل بازگشایی مدارس یك قمر كشف كرد رمز من: یک ستاره شناس آماتور قمر جدیدی که به دور ˮمشتریˮ می چرخد را کشف کرده است و این نخستین بارست که یک شهروند دانشور چنین کاری انجام می دهد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، "کای لی" (Kai Ly) ستاره شناس آماتور، اطلاعات جمع آوری شده در فوریه ۲۰۰۳ توسط پژوهشگران دانشگاه هاوایی را به دقت بررسی کرد و بعد از بررسی ها یک عضو جدید گروه کارمی (گروهی متشکل از ۲۲ قمر کوچک دیگر که در جهت مخالف چرخش خود به دور این غول گاز می چرخند) را کشف کرده است.
قمر جدید که نام فعلی آن "EJc۰۰۶۱" است، تعداد کل قمرهای تا حالا کشف شده را به ۸۰ عدد می رساند.
گرچه این کار یک کشف بزرگ بود، اما "لی" آنرا "سرگرمی تابستانی پیش از بازگشت به مدرسه" توصیف کرده است.
"لی" در مصاحبه با اسکای و تلسکوپ (Sky and Telescope) اظهار داشت: با افتخار می گویم که این نخستین قمر سیاره ای است که ازطریق یک ستاره شناس آماتور کشف شده است. تصاویر EJc۰۰۶۱ هنوز بصورت عمومی منتشر نشده است.
این تصاویر توسط تلسکوپ هاوایی-فرانسه-کانادا (CFHT) در فوریه سال ۲۰۰۳ ثبت شده است و طی آن اقمار به روشنی می درخشند که این روشنایی قمرها ناشی از پدیده ای معروف به "مقابله" است که طی آن خورشید و این سیاره (مشتری) در قسمت های مخالف آسمان زمین قرار می گیرند.
این منجم آماتور همین طور از تلسکوپ دیگری برای ایجاد قوس ۲۲ روزه EJc۰۰۶۱ بهره برد که تایید نمود و داده های این تلسکوپ نیز نشان داد که این قمر به گرانش "مشتری" محدود است و بدین سبب به احتمال زیاد یک ماه/قمر است.
بر خلاف ۷۹ قمر دیگر شناخته شده "مشتری" مانند "گانیمد" و "اروپا"، گروه کارمی برخلاف جهت چرخش خود به دور سیاره خود می چرخد.
در سال ۲۰۱۸، پژوهشگران وجود ۱۲ قمر جدید که به دور "مشتری" می چرخند را تأیید کردند.
تحقیقی که در سپتامبر سال ۲۰۲۰ توسط پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا منتشر گردید نیز حاکی از آن بود که این غول گازی می تواند در حقیقت ۶۰۰ قمر داشته باشد که اکثریت آنها هنوز کشف نشده اند.
منبع:

1400/04/31
14:25:10
5.0 / 5
200
تگهای خبر: اطلاعات
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت