رمز من - ramzeman

توقف خونریزی در عرض ۱۵ ثانیه با الهام از یک جانور دریایی

توقف خونریزی در عرض ۱۵ ثانیه با الهام از یک جانور دریایی متوقف کردن خونریزی ناشی از لطمه دیدگی می تواند جان افراد را نجات دهد اما استفاده از چسب در صورتیکه خون همه چیز را خیس می کند کار آسانی نیست.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پژوهشگران دانشگاه فناوری ماساچوست چسب جراحی جدیدی ساخته اند که می تواند در عرض ۳۰ ثانیه خونریزی را متوقف نماید. آنها برای ساخت این چسب از موجودات دریایی به نام کشتی چسب یا سرخاب(Barnacle) الهام گرفتند.
هم اکنون برای جلوگیری از خونریزی در حین عمل جراحی و یا لطمه دیدگی از موادی استفاده می شود که موجب لخته شدن خون می شوند اما پروسه لخته شدن خون ممکنست چندین دقیقه طول بکشد و اگر شدت خونریزی زیاد باشد ممکنست نتیجه بخش نباشد.
به قول پژوهشگران، این چسب در عرض ۱۵ تا ۳۰ ثانیه محل زخم را می بندد. در آزمایش هایی که بر روی خوک ها و موش ها انجام شد این چسب چندین هفته در محل لطمه دیدگی باقی ماند و سپس به آرامی و با بهبود یافتن بافت های بدن از بین رفت. همین طور اگر نیاز باشد این چسب زودتر از بین برود می توان از یک حلال استفاده نمود. این چسب موجب ایجاد التهاب در محل لطمه دیدگی نشد.
جینگ جینگ وو(Jingjing Wu)، نویسنده ی اصلی این مقاله می گوید: این چسب خمیری می تواند به هر شکلی در بیاید. این مساله امکان استفاده از آن برای هرگونه زخمی را فراهم می آورد.


ماده ی مخفی استفاده شده در آن از جانوری به نام کشتی چسب الهام گرفته شده است. این موجودات به سنگ ها، کشتی ها و سایر سطوحی که بطور معمول خیس و کثیف هستند می چسبند.
هیونوو یوک(Hyunwoo Yuk)، نویسنده اصلی این مطالعه می گوید که برای توقف خونریزی نه فقط باید با رطوبت ناشی از خون مبارزه کنید بلکه باید با آلودگی ناشی از آن نیز مقابله کنید و موضوع جالب توجه این است این موجودات دریایی دقیقا کاری مشابه انجام می دهند.
بنظر می رسد کشتی چسب ها از دو مایع مختلف برای این کار استفاده می نمایند. مایع اول نوعی روغن است که موجب کنار رفتن آب می شود و محیطی مناسب برای مایع پروتئینی دوم برای چسبیدن فراهم می آورد.
پژوهشگران در سال ۲۰۱۹ یک چسب دو طرفه تولید کردند که می توانست جایگزین بخیه باشد و الان آنها این چسب ها را منجمد کرده و به ذرات ریز تبدیل کردند و این ذرات را درون یک روغن سیلیکونی ریختند.
چسب به وجود آمده اثری مشابه ماده ای که کشتی چسب ها تولید می کنند، دارد. بخش روغنی آن خون را کنار می زند تا ذرات چسب برای متوقف کردن خون به زخم بچسبند. آزمایش های انجام شده نشان داد که این روش از روش های قبلی لخته کردن خون موثرتر است.
پژوهشگران می گویند که هدف بعدی آنها استفاده از این ماده در زخم های بزرگ تر است.1400/05/19
14:19:13
5.0 / 5
295
تگهای خبر: تولید , فناوری
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت