رمز من - ramzeman
در گزارش رمز من اعلام شد؛

مقابله طرح پشتیبانی از کاربران با کارتل های اقتصادی و آنارشیست مجازی

مقابله طرح پشتیبانی از کاربران با کارتل های اقتصادی و آنارشیست مجازی به گزارش رمز من یک کارشناس مدیریت رسانه با اعلان اینکه طرح صیانت فضای مجازی کمترین مخالفت را در جامعه نخبگان رسانه دارد، اظهار داشت: این طرح با کارتل های اقتصادی، رایاقلدری و آنارشیست فضای مجازی مقابله می کند.محمودرضا کبیری یگانه کارشناس فضای مجازی و دارای دکتری مدیریت رسانه در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر این که باید با نقاط قوت و ضعف طرح پشتیبانی از کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی به دور از دید سیاسی و کاملاً علمی برخورد کرد، اظهار داشت: بررسی ها نشان میدهد که تا سال ۲۰۵۰ امرار معاش بیش از ۴ میلیارد نفر از مردم کره زمین در فضای مجازی خواهد بود و این به مفهوم آنست که اگر نتوانیم این فضا را به درستی مدیریت نماییم، مورد بازخواست نسل بعدی قرار خواهیم گرفت.
وی با اعلان اینکه فرزندان ما در آینده ما را به خاطر این که آنها را در فضای مجازی و در بستری که هیچ شناختی از آن نداشته اند، ول و رها کرده ایم بازخواست خواهند کرد، اظهار داشت: اکنون ما در زیست بوم فضای مجازی و رسانه های اجتماعی زندگی می نماییم و اوضاع زیست ما با توجه به این فضا، روز به روز درحال تغییر است. بنا بر این باید در این فضا یک قانون داشته باشیم و تفاوتی نمی کند که اسم آن طرح صیانت باشد و یا حمایت.
این کارشناس فضای مجازی اشاره کرد: آنچه که باید در فضای رسانه ای و فضای نخبگانی کشور پیگیری شود این است که فضای مجازی نیازمند قانون است. یکی از مواردی که در فضای مجازی باید روی آن قانونگذاری صورت گیرد مباحث اقتصادیست. اکنون کارتل ها و تراست های اقتصادی به آسانی در فضای مجازی فعالیت دارند و قابل پیگیری و رصد نیستند. سوال این است که امروز داد و ستدهای مالی در فضای دیجیتال و حوزه رمز ارز چگونه رصد می شود؟ چه میزان از این داد و ستدها در فضای مجازی است و چند هزار میلیارد فرار مالیاتی قابل پیگیری نیست؟ از طرف دیگر شاهد کلاهبرداری های گوناگون در زمینه خرید و فروش های اینترنتی هستیم که هیچکس پاسخگو نیست.
وی با اعلان اینکه ما می خواهیم زمانی که وارد فضای مجازی می شویم از یک زیست شفاف بهره مند شویم، اضافه کرد: این زیست، نیازمند قانون است تا در این بستر مشخص شود که چه خلافی صورت می گیرد و خلافکاران هم قابل پیگیری باشند.
مخالفان طرح صیانت نمی دانند چه چیزی در انتظار ماست
این کارشناس مدیریت رسانه با اشاره به انتقاد برخی مخالفان طرح پشتیبانی از کاربران از ضعف زیرساختی فعلی فضای مجازی کشور، اظهار داشت: بله این را می پذیریم و موافقم که باید زیرساخت ها را قوی کرد. اما بنظر می رسد که عده ای از مخالفان این طرح نمی دانند که چه اتفاقی در انتظار ما است. بنا بر این است که بعضی می گویند مقرر است اینترنت قطع شود. این در حالیست که این قانون مقرر است بر بستر ورود و خروج اینترنت اعمال شود و در صورتیکه اینترنت نباشد این طرح اصلاً مدلول نخواهد داشت. پس این که گفته می شود در صورت تصویب این قانون مقرر است اینترنت قطع شود از اساس اشتباه است.
کبیری یگانه با تاکید بر این که اکنون هر کشوری در جهان چه در حاشیه خلیج فارس و چه در آمریکا و اروپا بصورت واضح به کاربران می گوید که در این زیست بوم و درگاه شما را رصد می نماییم، اضافه کرد: رصد قانونی فضای مجازی چیزی است که تمام کشورها دارند و اسم آن هر چیزی باشد مهم نیست. برای مثال آمریکا حدود ۲۸۰ قانون در حوزه فضای مجازی دارد. کشورهای دیگر مانند فرانسه، انگلیس، نروژ، سوئد و سوئیس قانون های مختلفی در زمینه فضای مجازی دارند و زمانی که کاربر می خواهد از این فضا استفاده نماید باید بر طبق این خروجی ها و ورودی ها باشد. این مساله در کشورهای آسیایی هم دیده می شود.
وی با اعلان اینکه در مورد قانون صیانت در کشور ما به نادرستی صحبت شد و این طرح به درستی مطرح و تبیین نشد، افزود: مگر می شود در جامعه رانندگی کرد پیش از این که گواهینامه داشته باشیم؟ من اعتقاد دارم حتی وجود قانون بد بهتر از بی قانونی می باشد. اگر قانون وجود داشته باشد قابلیت چکش کاری آن وجود خواهد داشت.
لزوم مقابله با رایاقلدری و آنارشیست فضای مجازی
این کارشناس با تاکید بر این که در زمینه فضای مجازی شاهد نوعی «رایاقلدری» و قمه و قداره کشی ها هستیم، اضافه کرد: فضای مجازی ما به نحوی است که فرد با ایجاد یک کانال و سایت به آسانی این امکان را دارد که هر آنچه می خواهد در این فضا منتشر کند و این محتوا قابل رصد نباشد. افراد به آسانی با یک سیمکارت کانالی در شبکه های اجتماعی به وجود آورده و سیمکارت را به دور می اندازند اما کانال همچنان وجود دارد و دست کسی به آن نمی رسد.
کبیری یگانه با اعلان اینکه نسبت فیک نیوز و اخبار جعلی فضای مجازی در ایران ۱۸۰ برابر دنیا است، اشاره کرد: دلیل آن این است که هیچ نوع رصدی بر محتوای فضای مجازی صورت نمی گیرد. اکنون یاس و ناامیدی و پمپاژ اخبار منفی در فضای مجازی بسیار دیده می شود و هدایت افکار عمومی به این سمت می رود. ما شاهد رایاقلدری و قمه و قداره کشی ها در فضای مجازی هستیم.
وی با اشاره به این که سواد رسانه ای مردم پایین است و متأسفانه عموم جامعه فرق اخبار خوب و بد را تشخیص نمی دهند و البته این تقصیر مردم نیست، افزود: ما در زیست بوم رسانه ای زندگی می نماییم و از بامداد تا شب اطلاعات را از فضای مجازی می گیریم و با سایر مردم به اشتراک می گذاریم. بنا بر این برآیندمان از این اشتراک گذاری ملکه ذهنمان شده است.
این کارشناس فضای مجازی با اعلان اینکه اخبار منفی روح جامعه را درگیر یاس و ناامیدی کند، به مطالبی مانند بی بند و باری قانونی در فضای مجازی اشاره نمود و اظهار داشت: خروجی رمزارزها و کارهای در رابطه با آن شفاف نیست. طی دو ماه اخیر بارها بحث های مربوط به فرارهای مالیاتی مطرح شده و این پول ها در فضای مجازی جابجا می شود و به سبب نبود قانون مدل واحدی برای برخورد با آن وجود ندارد.
وی اظهار داشت: اگر بخواهیم در زمینه فضای مجازی و رسانه های اجتماعی، آنارشیستی برخورد نماییم خانمان سوز است و این بی بندوباری و ناهنجاری همان چیزی است که در سال ۲۰۵۰ فرزندانمان به خاطر آن ما را بازخواست خواهند کرد.
کبیری یگانه با اشاره به این که این آنارشیست می تواند در قالب بی بند و باری اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و هر آنچه که در فضای مجازی است تعریف شود، اضافه کرد: متأسفانه ما به سمت آنارشیست فضای مجازی پیش می رویم و این خیلی خطرناکست. به سبب این ناهنجاری است که بعضاً دیده می شود صفحات منتسب به افرادی که روحشان از آن خبر ندارد در شبکه های اجتماعی ایجاد می شود و قابل پیگیری نیست؛ کارتل های اقتصادی به آسانی در این فضا فعالیت دارند و رایاقلدری دیده می شود.
حق قانونی هر کشور در فضای مجازی باید به رسمیت شناخته شود
وی با اشاره به این که باید قوانین مربوط به سایر کشورها مانند قوانین فرانسه و آمریکا در فضای مجازی را به مردم معرفی می کردیم تا موضع گیری این نباشد که فقط این قانون در ایران اجرا می شود، افزود: کشورهای مختلف دنیا برای فضای مجازی خود قانون دارند. قانون در اصل یکی است اما تفاسیر آن مطابق با قوانین و فرهنگ بومی هر کشوری متفاوت می باشد.
کبیری یگانه اضافه کرد: یکی از ایراداتی که نسبت به طرح صیانت گرفته می شود این است که می گویند مگر می شود فلان شبکه اجتماعی در ایران دفتر بزند؟ این استدلال واقعاً عجیب است. چونکه همه شبکه های اجتماعی که در همه کشورهای دنیا فعالیت می نمایند، امکان ندارد خارج از قوانین آن کشور بخواهند کاری را انجام دهند.
وی اظهار داشت: حتی اگر بخواهیم در زمینه جامعه شناسی از لیبرال دموکراسی و مارکتینگ فضای مجازی صحبت نماییم، باید حق قانونی هر کشور به رسمیت شناخته شود. این مساله حتی در پلت فرم های اجتماعی نیز دیده می شود. برای مثال اینستاگرام شرایطی را بعنوان قوانین به کاربر ارائه می کند و می گوید که تخطی از این قوانین موجب می شود که اینستاگرام کاربر را غیرفعال نماید.
این کارشناس اضافه کرد: در همه دنیا فعالیت در فضای مجازی برمبنای یک چارچوبی است و مهم این است که ما یک قانون در این فضا داشته باشیم و برمبنای آن قانون رفتار نماییم. در این صورت رفتار در فضای مجازی کاملاً مدنی و برمبنای مدنیت تعریف می شود.
وی با تاکید بر این که مخالفان و موافقان این طرح باید در مورد این قانون صحبت کنند و بگویند کجای این قانون نیازمند بازبینی است، افزود: اصل قانون را نباید زیر سوال برد. این طرح نباید در زمینه سیاسی مطرح شود. این طرح کاملاً باید در زمینه نخبگانی مطرح شود و نخبگان حقوق، انفورماتیک و رسانه باید در کنار هم آنرا بررسی و چکش کاری کنند.
این کارشناس مدیریت رسانه با اشاره به این که طرح صیانت در جامعه نخبگان رسانه کمترین مخالفت را دارد و نخبگان رسانه کل قانون را زیر سوال نمی برند و تنها در مورد ایرادات آن نظر می دهند، اظهار داشت: متأسفانه به سبب برخی مسائل سیاسی، جنبه های مثبت طرح صیانت دیده نشد. در صورتیکه این مساله اصلاً سیاسی نیست و دارای ساختار علمی است و باید در زمینه علمی به اشتراک گذاشته شود.


منبع:

1400/06/08
21:24:10
5.0 / 5
371
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت