رمز من - ramzeman

گام بعدی در راه پر فراز و نشیب تلسکوپ جیمز وب چه خواهد بود؟

گام بعدی در راه پر فراز و نشیب تلسکوپ جیمز وب چه خواهد بود؟ حالا که تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ بطور کامل مستقر شده و به سمت مقصد نهایی خود در حرکت است، گام بعدی آن چه خواهد بود؟


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تلسکوپ فضایی "جیمز وب" اول راه خود قرار دارد.
در روز شنبه هشتم ژانویه(۱۸ دی)، رصد خانه جدید ناسا و بزرگترین تلسکوپ فضایی تولید شده تاکنون، آخرین بخش از آینه اصلی خودرا با موفقیت باز کرد تا آنچه که ناسا یکی از پیچیده ترین مراحل استقرار می داند را رقم بزند.
تیم ماموریت "وب" حالا توجه خودرا به رساندن "جیمز وب" به مقصد نهایی خود معطوف کرده است در حالی که بخش های اصلی این تلسکوپ را برای انجام کار ستاره شناسی فعال نگه می دارد.
انتظار می رود تلسکوپ فضایی "جیمز وب" در روز ۲۳ ژانویه(یکشنبه ۳ بهمن) به "منطقه ورودی"(insertion location) برسد و برای آخرین بار موتورهای خودرا برای رسیدن به مدار مورد نظر و تصحیح مسیر روشن کند. این تلسکوپ در نقطه لاگرانژ۲ در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین در مدار خورشید قرار خواهد گرفت. اگر "وب" به نقطه مورد نظر برسد به لطف هم ترازی حدودا کامل با خورشید، زمین و ماه می تواند از حداقل سوخت برای ماندن در این منطقه استفاده نماید.


اما انجام این مانور تنها ماموریتی نیست که گروه کنترل باید انجام دهد. "وب" ماموریت های پیچیده دیگری پیش رو دارد و ناسا بطور خاص به تراز کردن آینه ها و آماده کردن تجهیزات آن بعنوان نقطه عطف کلیدی دیگری طی چند هفته آتی اشاره نموده است.
"جان دورنینگ"(John Durning) معاون مدیر پروژه وب در مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا، شنبه(هشتم ژانویه) در یک کنفرانس مطبوعاتی از مرکز کنترل وب در موسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور، مریلند، به خبرنگاران اظهار داشت: همانطور که "وب" برای روشن کردن پیشران خود آماده می شود، اعضای ماموریت آن ۱۵ روز آینده را صرف تراز کردن ۱۸ بخش مجزای آینه اصلی "وب" می کنند تا بصورت یک آینه یکپارچه عمل کند.
او اضافه کرد: باید بگویم که "وب" طی هفته آتی یا بعد از آن به روشن کردن تجیهزات خود می پردازد و بعد از آن که ما به نقطه لاگرانژ ۲ برسیم و همزمان با سرد شدن تجهیزات آن به اندازه کافی، مهندسان آغاز به روشن کردن همه ی تجیهزات "وب" می کنند.
نقطه لاگرانژ ۲ منطقه مناسبی برای فعالیت "وب" است. به لطف فاصله مناسب آن از خورشید و محافظ های خورشیدی، "وب" در تاریکی مورد نیازش برای دریافت امواج فرو سرخ به فعالیت می پردازد. طول موج های فروسرخ به این تلسکوپ امکان رصد اجرام کیهانی مانند سیارات فراخورشیدی از میان غبار را می دهد.
۱۸ بخش آینه ی اصلی وب که حالا باز شده اند در حالت پیکربندی زمان پرتاب قرار دارند و برای تنظیم آنها باید یک فعالیت چند مرحله ای صورت گیرد. این پروسه برای روز ۱۱ ژانویه(۲۱ دی) برنامه ریزی شده است و طی آن هر بخش از آینه اصلی و آینه دوم "وب" توسط شش "محرک" حرکت داده می شوند. آینه اصلی یک "محرک" اضافی نیز در مرکز خود دارد که انحنای آنرا تنظیم می کند. "لی فینبرگ"(Lee Feinberg) مدیر بخش های نوری تلسکوپ وب در مرکز گادرد در یک گفت و گو اظهار نمود: بین ۱۰ تا ۱۲ روز طول می کشد تا همه ی بخش های آینه حدود نیم اینچ جلو بیایند و این کار آنها را در موقعیتی قرار می دهد که می توان تراز نوری دقیق را انجام داد.
تراز اولیه حدود سه ماه به طول خواهد انجامید و بعد از آن "وب" آماده دریافت نخستین نور خواهد بود. این تلسکوپ در آن زمان نخستین تصویر خودرا بعنوان قسمتی از آزمایش پروسه تراز آینه ثبت می کند. ناسا اعلام نموده که این تصاویر اولیه احیانا تار خواهند بود برای اینکه تلسکوپ در آن زمان بطور کلی تراز نشده است و برای تصحیح پیکربندی باید تصاویر بیشتری گرفته شود و آزمایش هایی صورت گیرد. مهندسان تشخیص می دهند که هر بخش چقدر باید جا به جا شود. این پروسه "Wavefront" نام گرفته است. در طول این فرایند، مهندسان، "وب" را به سمت یک ستاره درخشان گرفته و ۱۸ تصویر از آن ثبت می کنند. که هر عکس از یکی از ۱۸ بخش آینه است. سپس آنها با بهره گیری از الگوریتم های کامپیوتری میزانی که باید هر بخش جابجا شود را تعیین می کنند. تراز کردن آینه ها ۴۰ روز بعد از پرتاب شروع می شود و تکمیل آن چند ماه به طول می انجامد. زمانی که "وب" رصد خودرا شروع کند، آینه های آن هر چند روز یک دفعه بررسی می شوند تا از تراز بودن آنها اطمینان حاصل شود.
کمی حساسیت تاریخی در مورد تصاویر تار وجود دارد. برای اینکه تلسکوپ هابل که در سال ۱۹۹۰ به فضا پرتاب شد به سبب یک مشکل مهندسی گرفتار نزدیک بینی بود و نیاز به تعمیر داشت. مدار نزدیک به زمین هابل امکان تعمیر آنرا در فضا فراهم می کرد اما برای "وب" چنین کاری ممکن نیست.
دورینگ می گوید: ما معتقدیم در حدود روز صدوبیستم بعد از پرتاب این تلسکوپ بطور کلی تراز می شود که این روز حوالی تاریخ ۲۴ آوریل(چهارم اردیبهشت ۱۴۰۱) خواهد بود. بسته به این که پروسه راه اندازی چگونه جلو برود.
نخستین تصاویر "وب" حاوی ستاره ها، و ابر ماژلانی بزرگ خواهند بود.
در روز بیست وششم بعد از پرتاب نیز مانوری موسوم به MCC۲ انجام خواهد گرفت که طی آن پیشران "وب" برای تصحیح مسیر نهایی و رسیدن این تلسکوپ به نقطه لاگرانژ ۲ روشن خواهد شد.
هم اکنون، "وب" با گذشت ۱۵ روز و ۲۰ ساعت، ۷۸ درصد مسیر را پیموده است.


1400/10/22
12:22:13
5.0 / 5
30
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت