رمز من - ramzeman

یافته های پژوهشگران درباره اثر واکسن کووید ۱۹ بر لقاح مصنوعی

یافته های پژوهشگران درباره اثر واکسن کووید ۱۹ بر لقاح مصنوعی به گزارش رمز من بررسی جدید پژوهشگران ˮدانشگاه آیوواˮ نشان داده است که واکسن کووید-۱۹ هیچ اثر منفی بر لقاح مصنوعی ندارد و به تضعیف باروری منجر نمی گردد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، میزان باروری برای افرادی که با نوعی روش "لقاح مصنوعی" (IVF) به نام "انتقال جنین تازه" (fresh embryo transfer) تحت درمان قرار می گیرند؛ خواه واکسن کووید-۱۹ دریافت کرده یا دریافت نکرده باشند، یکسان است. این یافته ها از شواهد بسیاری پشتیبانی می کنند که نشان می دهند واکسن های کووید-۱۹، باروری را تضعیف نمی کنند.
بیشتر پژوهش های پیشین در مورد اینکه واکسن های کووید-۱۹ چگونه امکان دارد بر نتایج لقاح مصنوعی تاثیر بگذارند، بر روش هایی متمرکز شده اند که از "انتقال جنین منجمد" یا تزریق اسپرم زنده به تخمک ها استفاده می کنند؛ اما انتقال جنین تازه، بیشتر به حاملگی طبیعی شباهت دارد چونکه در این روش، خود اسپرم باید به تخمک نفوذ کند.
"امیلی جیکوبز" (Emily Jacobs)، پژوهشگر "دانشگاه آیووا" (UIowa) و گروهش، داده های در ارتباط با ۱۴۲ فرد واکسینه شده و ۱۳۸ فرد واکسینه نشده را که بین دسامبر ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۱ تحت درمان با روش انتقال جنین تازه قرار گرفته بودند، تجزیه و تحلیل کردند. حدود ۹۰ درصد از افراد واکسینه شده در این پژوهش، کاملا واکسینه شده بودند؛ در حالیکه ۱۰ درصد شرکت کنندگان فقط یک دوز از واکسن را دریافت کرده بودند.
در بین شرکت کنندگان واکسینه شده و واکسینه نشده، تفاوت مفهوم داری در نتایج، همچون تعداد تخمک های بازیابی شده، واکنش تخمدان به تحریک یا میزان لقاح وجود نداشت. میزان حاملگی و سقط جنین هم در هر دو گروه یکسان بود.
"جیکوبز" اظهار داشت: من فکر می کنم داده های این پژوهش، داده های پیشین را تأیید می کنند و نشان می دهند که واکسیناسیون کووید-۱۹ واقعا هیچ تاثیر مضری بر هیچ جنبه ای از تولید مثل ندارد. از طرفی، پژوهشها نشان داده اند که مبتلا شدن به کووید-۱۹ با کاهش موقت تعداد اسپرم و میزان تحرک آن، بر باروری مردان تاثیر می گذارد.
وی ادامه داد: همچنین، این پژوهش شامل افراد کاملا واکسینه شده بود که آخرین دوز واکسن خویش را درست قبل از چرخه لقاح مصنوعی دریافت نمودند.
"سیگال کلیپستین" (Sigal Klipstein)، یکی از اعضای "کالج زنان و زایمان آمریکا" (ACOG) اظهار داشت: کسانی که با ناباروری مواجه می شوند، نگران انجام دادن هر گونه اقدامی هستند که امکان دارد بر تولید مثل تاثیر منفی بگذارد. پژوهش هایی از این دست اطمینان حاصل می کنند که واکسیناسیون هیچ اثر مخربی بر نتایج حاملگی در این گروه از افراد ندارد.
این پژوهش در مجله "JAMA Network Open" به چاپ رسید.
منبع:

1401/02/04
09:57:44
5.0 / 5
271
تگهای خبر: تولید , شركت
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت