رمز من - ramzeman
گزارش رمز من؛

استعمار پلتفرمی اینستاگرام این دفعه ضد مرحوم نادر طالب زاده

استعمار پلتفرمی اینستاگرام این دفعه ضد مرحوم نادر طالب زاده اینستاگرام در اقدامی تازه، مبادرت به حذف پست های کاربران فضای مجازی با هشتگ نادر طالب زاده کرد که این اقدام خلاف آزادی بیان با اعتراض و واکنش کاربران همراه شده است.به گزارش رمز من به نقل از مهر، نادر طالب زاده روز نهم اردیبهشت ماه بر اثر نارسایی قلبی درگذشت. از طالب زاده بعنوان یک مرد انقلابی تمام عیار و سردار جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی یاد می شود. او سال ها به مستندسازی مشغول بود و در حوزه سینما علاوه بر کارگردانی، جشنواره های مختلفی را برگزار کرد. از مهم ترین جشنواره های جریان سازی که او طی این سال ها دبیری اش را بر عهده داشت میتوان به جشنواره فیلم «عمار» اشاره نمود.
پس از درگذشت این هنرمند فرهیخته، حامیان و دوستداران وی در اینستاگرام طی دو روز اخیر به درگذشت او واکنش نشان دادند و در پیام های گوناگونی به خصایص اخلاقی و سال ها مجاهدت وی در عرصه فرهنگی و انقلابی اشاره داشتند اما شبکه اجتماعی اینستاگرام بار دیگر در اقدامی غرض ورزانه بعضی از پست های کاربران با هشتگ نادر طالب زاده را حذف نمود که این اقدام خلاف آزادی بیان با اعتراض و واکنش کاربران همراه شده است.
نادر طالب زاده در طول فعالیت فرهنگی خود تلاش داشت، صدای جبهه جهانی مستضعفان را به گوش مردم جهان برساند و فعالیتهایی را در جهت مبارزه با استکبار جهانی انجام داد که همین مساله او را در لیست تحریم های آمریکا قرار داده بود به نظر می آید سانسور او از جانب اینستاگرام و حذف و مسدود سازی پست های در رابطه با او به همین علت باشد.
یکی از کاربران در همین رابطه نوشته است؛ اینستاگرام ۵ هزار پست با هشتگ نادر طالب زاده را حذف کرد! اپلیکیشن اینستاگرام در ادامه سیاست های ضد ایرانی خود، پست های کاربران با هشتگ نادر طالب زاده را از دسترس خارج کرد! دموکراسی و آزادی بیان واقعاً در فرهنگ غرب بیدار می کند، البته در جهت هدف سیاسی خودشون!
کاربر دیگری گفته است؛ باز هم فضای مجازی ول و نمایش دیکتاتوری رسانه ای آمریکایی ها در اینستاگرام، حذف پست های در رابطه با نادر طالب زاده بار دیگر نشان داد آمریکایی ها و پادوهای داخلی شان دنبال بایکوت، سانسور و سرکوب آزادی بیان به نفع خودشان در ایران هستند. به این استعمار پلتفرمی و تحقیر کشور آخر دهید.


اقدام اینستاگرام در حذف اکانت و پست کاربران ایرانی در فضای مجازی پیش از این هم و طی سالهای اخیر اتفاق افتاده است به صورتی که سال قبل این شبکه اجتماعی، پیشگیری از انتشار پست های در رابطه با شهادت سردار حجازی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه را در دستور کار خود قرار داد.

پیش از آن هم در آذرماه ۹۹ بود که این شبکه اجتماعی آمریکایی، پست های کاربران ایرانی در رابطه با محکوم کردن ترور دانشمند هسته ای شهید فخری زاده را حذف نمود.
در اقدامی دیگر این شبکه اجتماعی، همزمان با شهادت سردار سلیمانی در سال ۹۸ مبادرت به حذف هرگونه پست در رابطه با سردار سلیمانی کرد و حتی در نخستین و دومین سالگرد این سردار عزیز سناریوی حذف سلیمانی در شبکه های اجتماعی را ادامه داد. همینطور پایگاه اطلاع رسانی حفظ و نشر آثار سرلشکر قاسم سلیمانی تابحال چندین بار توسط اینستاگرام بسته شده است.
در آن زمان کاربران با انتشار هشتگ هایی مانند «#Hero» (قهرمان)، «#سرباز» و «#پدر» و هم با اشتراک گذاری تصاویری از اقدام حذفی اینستاگرام با محتوای انتشار یافته در مورد سردار سلیمانی، اعتراض خویش را به این نحوه برخورد اعلام نمودند.


سال ۹۹ بود که همزمان با نخستین سالروز ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، کاربران فضای مجازی با پیوستن به کمپین «از عکس تو هم می ترسند» در شبکه اجتماعی اینستاگرام، نارضایتی خویش را نسبت به بی اخلاقی اینستاگرام که خویش را داعیه دار آزادی بیان می داند، ابراز کردند اما باز هم این اقدام با واکنش خصمانه اینستاگرام روبرو شد و صفحات پربازدیدی که در این کمپین حضور داشتند مسدود و حذف شد!

این شواهد نشان از آن دارد که شبکه های اجتماعی خارجی همچون اینستاگرام و فیسبوک به رغم آنکه خویش را داعیه دار آزادی بیان می دانند، با حذف مطالب کاربران، تمامی تلاش خویش را به کار می بندند تا جلوی آزادی بیان کاربران ایرانی را بگیرند.
از سال ۹۸ و به دنبال حذف پست ها و اکانت های کاربران ایرانی در ارتباط با شهادت سردار سلیمانی، مبحث مقابله جدی با پلت فرم اینستاگرام از جانب خیلی از کارشناسان و فعالان فضای مجازی مورد مطالبه قرار گرفت و وزارت ارتباطات نسبت به مقابله با این اقدامات یکجانبه، مغرضانه و خلاف آزادی بیان وعده هایی داد.
در آن زمان محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، اقدام آمریکا در سانسور سردار سلیمانی در اینستاگرام را بی آبرویی برای آن کشور خواند و اظهار داشت: «قطعاً مقابل سانسور آمریکا در اینستاگرام می ایستیم.» این گفتار وزیر وقت ارتباطات البته تنها در حد وعده باقی ماند.
در ۱۳ دی ۱۴۰۰ هم وزارت ارتباطات در نامه ای به مدیران پلت فرم های متا و اینستاگرام با محکوم کردن سانسور مطالب و تصاویر در رابطه با شهید سلیمانی در اینستاگرام، خواهان آخر دادن به این سانسور شد.
در بخشی از این نامه آمده بود که «حذف و سانسور تصاویر و مطالب در رابطه با سردار شهید قاسم سلیمانی، قهرمان مبارزه با تروریسم و محوکننده داعش جنایتکار با هیچ یک از معیارهای بین المللی سازگاری ندارد.» در ادامه همینطور بر این نکته تاکید شد؛ «از مدیران اینستاگرام انتظار می رود به احترام میلیونها کاربر علاقمند به این قهرمان مبارزه با تروریسم هر چه زودتر به این سانسور گسترده آخر داده شود.»
در آخر این نامه که از جانب بخش حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده بود، از مدیران پلت فرم های متا و اینستاگرام خواسته شد؛ «توضیحات کافی و منطق حاکم بر این سیاست غیر سازنده عرضه شود، تمامی اکانت های حذف یا معلق شده و پست های حذف شده بازیابی شود و همینطور اطمینان حاصل شود که چنین اتفاقاتی در آینده بروز نخواهد کرد.»
در اقدامی دیگر اما رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی در اعتراض به رویه غیرقانونی اینستاگرام در حذف تصاویر شهید سلیمانی و تعلیق کاربران ایرانی، به مجمع حکمرانی اینترنت سازمان ملل نامه نوشت؛ در بخشی از این نامه آمده بود؛ «استفاده و تحمیل یک رویکرد خاص مبتنی بر سانسور و حذف بر کاربران ایرانی با استفاده از بهانه هایی چون «قوانین شرکتی» و «تحریم ایالات متحده» و اعمال تحریم های دسترسی به برخی کاربران، به صورت آشکارا اصل بی طرفی شبکه ای را که سنگ بنای ایجاد اینترنت است را زیر سوال می برد و حکمرانی دیجیتال ملی ایران را برای تضمین تأمین الزامات اساسی در ارتباط با آزادی بیان کاربران در پلت فرم های بین المللی را تهدید می کند.»
برخورد با اقدامات پی در پی این پلت فرم آمریکایی تابحال تنها از جنس نامه و وعده بوده این در شرایطی است که آخر دادن به سانسورهای یکجانبه و تبعیض هایی از این دست، اقدام جدی تری را می طلبد و تضییع حقوق کاربران ایرانی نیازمند سیاست گذاری و حکمرانی جدیدی در فضای مجازی است.


منبع:

1401/02/13
12:32:33
5.0 / 5
268
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت